تبلیغات

تبلیغات

گرفتاری پاها

مجموعه : پزشکی و سلامت

شما باید از تغییراتی كه بعلت دیابت شما در پاهایتان رخ می دهد آگاه باشید و بتوانید برای كاهش این خطرات، اقداماتی را انجام دهید. اكثر مبتلایان به دیابت دچار هیچ مشكلی در پاهایشان نمی باشند، اما حتی آنهایی كه این مشكلات را دارند نیز می توانند با انجام اقداماتی از بدتر شدن آن جلوگیری كنند. با برقرار بودن گردش خون كافی در پاها، بافتهای آن تقویت شده و از بروز چنین مشكلاتی جلوگیری می گردد. برای اینكه گردش خون پاها كافی باشد باید از یك رژیم غذایی مناسب پیروی كرد، میزان قند خون را در حد طبیعی نگه داشت و از استعمال دخانیات پرهیز نمود. همیشه مطمئن شوید كه كفشهایتان مناسب و اندازه است و هیچ آزاری به پاهایتان نمی رساند. بعلاوه، كارهای خاصی هم وجود دارد كه بتوانید با انجام آنها از پاهایتان بخوبی مراقبت نمایید. این كارها براساس چهار تغییری كه می توانند در دیابت ایجاد شوند، طراحی شده اند. این چهار تغییر عبارتند از:-
خونرسانی ضعیف: وقتی بعلت باریك شدن رگهای خونی، خونرسانی به پاها مختل می گردد، پاهای شما نمی توانند بخوبی در مقابل حوادثی مثل در معرض هوای سرد قرار داشتن، عفونتها یا ضربات از خود محافظت نشان دهند و بسیار مستعد دچار شدن به سه تغییر دیگری كه در زیر می آیند می شوند. با استفاده از جورابها و كفشهای مناسب، پایتان را گرم نگه دارید اما از گرم شدن بیش از حد آنها هم پرهیز نمایید.


نوروپاتی: صدمه به اعصاب می تواند باعث كم شدن حساسیت پاها نسبت به درد و حرارت شود. در مراحل اولیه آن، افراد اغلب از گزگز یا سوزن سوزن شدن پاهایشان شكایت می كنند و یا اینكه اظهار می دارند كه مثل این است كه آنها بر روی پنبه راه می روند.
وقتی كه توانایی احساس كردن پاهای شما كاهش می یابد، شما كمتر به آسیبها یا عفونتهایی كه به پاهایتان وارد می آید توجه می كنید و در صورتی كه اقدامی برای بهبود آن انجام ندهید، باعث افزایش صدمات می گردد.
اگر شما به درجاتی از نوروپاتی مبتلا هستید، شما مجبورید عادت كنید كه هر روز پاهایتان را بررسی و معاینه كنید تا ببیندی آیا زخم یا بریدگی در آن ایجاد شده است یا خیر. آسان ترین راه این است كه در برنامه روزانه تا، زمانی هم برای مراقبت از پاهایتان بگذارید.
همچنین اهمیت دارد كه قبل از اینكه وارد وان حمام شوید، ابتدا درجه حرارت آب را با دستتان كنترل كنید كه زیاد داغ نباشد.
خشكی پوست: خشكی پوست می تواند همراه با نوروپاتی و خونرسانی ضعیف دیده شود، اما می تواند بدون این مشكلات هم ایجاد گردد.
شما ممكن است متوجه شوید كه خشكی پوست پاهایتان مدتها قبل از ایجاد مرض قند شما وجود داشته است و آن را به حساب یك مشكل معمولی گذاشته باشید. با اینحال، پوست خشك و دچار پوسته ریزی شده دارای نرمی و انعطاف پذیری كمتری می باشد، زیرا با تعریق و چربی طبیعی از فشارها و سائیدگی هایی كه در اثر راه رفتن ایجاد می شود محافظت نمی گردد.
وقتی پوست پای شما خیلی خشك می شود، شما بیشتر مستعد ابتلاء به پینه و میخچه و ترك خوردن پاها می شوید. شما می توانید با استفاده از كرمها، پاهای خود را بطور روزمره چرب كرده و از خشك شدن آنها جلوگیری نمایید.


تغییر در شكل پاها: تغییر شكل پاها می تواند در اثر ابتلاء به دیابت در طولانی مدت ایجاد شود. استخوان ها ممكن است بعلت تغییراتی كه در میزان بافت چربی پاها ایجاد می شود دچار تغییراتی گردند.
قسمت جلویی پاهایتان ممكن است پهن شده و انگشتانتان چنگ شود. وقتی بافتهای زیر پایتان دچار فرسودگی شوند، شما ممكن است در پاشنه پایتان احساس درد نمایید.


مراقبت از پاها
مراقبت صحیح از پاها در جلوگیری از عوارض دیابت بسیار اهمیت دارد. پاها باید هر روز شسته و بررسی شوند تا هرگونه مشكلی در آنها به سرعت كشف گردد.

– با استفاده از آب گرم و صابون ملایم، هر روز پاهایتان را بشویید. هیچگاه پاهایتان را به مدت طولانی در آب قرار ندهید زیرا این كار باعث برداشته شدن چربی طبیعی پوست پاهایتان خواهد شد.

– ناخن های پاهایتان را بطور مستقیم قیچی نمایید و از گرفتن گوشه های ناخن پرهیز نمایید.

– در صورت وجود هرگونه زخمی در پاهایتان، سریعا به پزشك مراجعه نمایید.


چه باید كرد
شما احتمالاً بعد از خواندن این مطالب، متوجه تمام عوارض احتمالی بیماری دیابت شده اید، بنابراین تكرار این موضوع ارزش خواهد داشت كه بدانید می توانید از تمام این عوارض جلوگیری كنید، به شرطی كه مراقب دیابت خود باید و قند خونتان را در حد طبیعی نگه دارید. بخاطر داشته باشید كه این عوارض اجتناب ناپذیر نیستند و شما نقش مهمی در جلوگیری از آنها خواهید داشت.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات