تبلیغات

تبلیغات

گندزدایی آب و پیشگیری از بیماری های روده ای

مجموعه : پزشکی و سلامت

بیماری های روده ای از جمله “وبا” و اسهال، شایع ترین بیماری ها در فصل تابستان است كه عمدتا بر اثر مصرف آب ناسالم شیوع می یابد.
بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، سالانه ‪ 1/7 میلیون كودك در جهان بر اثر اسهال جان خود را از دست می دهند.
تامین آب آشامیدنی سالم یكی از مهم ترین نیازهای انسان است، كه باید خانواده ها از چگونگی عملیات گندزدایی آن در شرایط بحرانی و نحوه كسب اطمینان از سلامت آب مصرفی خود، آگاه باشند.
مهندس” محمد جواد دست آموز”، كارشناس بهداشت محیط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در این زمینه به خبرنگار “ایرنا” گفت: گندزدایی آب در محل مصرف،با استفاده از “كلر” به موازات تهیه و تدارك مخازن مطمئن برای مردمی كه به آب سالم به طور معمول دسترسی ندارند و انجام آموزش های بهداشتی از عوامل مهم در پیشگیری از بیماری های روده ای است.
وی با بیان این كه “گندزدایی آب ، یك فرآیند از عملیات تصفیه است كه در نتیجه آن باكتری های موجود در آب از بین می روند”، افزود:یك فرد می تواند با داشتن حداقل یك لیتر آب برای آشامیدن و دو لیتر برای تهیه غذا و مصرف ضروری شستشو در روز، زنده بماند.
این كارشناس تصریح كرد:هر انسان به طور میانگین روزانه به ‪ 20 لیتر آب نیاز دارد كه بر اساس برآورد سازمان بهداشت جهانی،تامین حداقل هفت لیتر آن روزانه به صورت گندزدایی شده و كاملا سالم ضروری است.
دست آموز، تاكید كرد: ضرورت دارد برای هر منبع آب یا سیستم آب رسانی، میزان آلودگی آن مورد ارزیابی قرار گیرد.
این كارشناس بهداشت محیط به تشریح راه های گندزدایی آب پرداخت وگفت:باید توجه داشت چنانچه قصد استفاده از مواد شیمیایی برای گندزدایی آب را دارید و بر چسب ظرف به روشنی نشان دهنده خصوصیات آن نیست، ضرورت دارد در هنگام جا به جایی ظرف ، نهایت احتیاط به عمل آید.
دست آموز افزود:این مواد خطرناك و سمی است و باید آنها در محیط تاریك و خشك و دور از رطوبت و دسترس كودكان نگهداری شوند و به اطلاعاتی كه روی ظرف نوشته شده و تاریخ انقضاء مصرف آن توجه خاص شود.
وی گفت: بهتر است آب را قبل از مصرف به مدت سه دقیقه جوشاند و پس از این كه خنك شد، مورد استفاده قرار داد و سپس برای بهتر شدن مزه آب ، باید آن را چند بار در دو ظرف جا به جا كرد.
دست آموز افزود: همچنین به هموطنانی كه در فصل تابستان مسافرت می كنند، توصیه می شود غذا را همراه با لیمو ترش مصرف كنند، زیرا لیموترش دارای اسید بوده و مانع از ورود میكروب ناشی از نوشیدن آب آلوده به بدن می شود.
وی، آلودگی آب و عدم وجود بهسازی محیط را علت بسیاری از بیماری های مرتبط با آب در كشورهای در حال توسعه دانست.
دست آموز ادامه داد:بر اساس برآوردهای انجام شده، یك میلیارد نفر از دسترسی به آب آشامیدنی سالم محروم هستند و حدود دو میلیارد نفر از امكانات كافی بهسازی محیط و دفع بهداشتی فاضلاب بهره مند نیستند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات