تبلیغات

تبلیغات

لنفوم

مجموعه : پزشکی و سلامت

لنفوم، گورهی از بیماریها هستند كه در آنها سلول های ایمنی، سرطانی شده و بصورت غیر قابل كنترلی در یك غده لنفاوی تكثیر می یابند. در ابتدا فقط یك غده لنفاوی ممكن است درگیر شده ابشد اما این لنفوم می تواند به سایر غدد لنفاوری و حتی سایر بافتها مثل مغز استخوان گسترش یابد.

لنفوم ها را می توان به دو دسته تقسیم نمود: (1) لنفوم هوجكین (2) لنفوم غیر هوجكین.
در لنفوم هوجكین (Hodgkin’s Lymphoma) یك نوع خاصی از سلولهای سرطانی وجود دارند. تمام انواع لنفومهای دیگر را به نام لنفوم غیرهوجكینی (Non- Hodgkin) طبقه بندی كرده اند.
لنفوم غیر هوجكین سه برابر شایعتر از لنفوم هوجكین می باشد و معمولاً در افراد بالای 50 سال رخ می دهد. لنفوم هوجكین در دو گروه سنی 15 تا 30 سال و 55 تا 70 سال شایع می باشد. انواع مختلف لنفوم با سرعتهای متفاوتی رشد و گسترش می یابند.
علت ایجاد لنفوم هنوز مشخص نشده است اما دیده شده كه در بعضی از خانواده ها بیشتر ایجاد می گردد و این امر می تواند نشان دهنده وجود نقش عامل وراثت و ژنتیك در این بیماری باشد. در بیماریهایی كه سطح ایمنی بدن كاهش یافته است (مثل مبتلایان به ایدز) لنفوم بسیار شایع می باشد.
علایم بیماری لنفوم در انواع مختلف آن مشترك می باشد كه عبارتند از:
– وجود یك یا چند تورم بدون درد در گردن، زیر بغل یا كشاله ران كه در اثر بزرگ شدن غدد لنفاوی ایجاد شده است.
– تب و عرق ریزش شبانه
– كاهش وزن
– ورم كردن شك و ناراحتی بعلت بزرگ شدن غدد لنفاوی یا بزرگ شدن طحال.
بعضی از افراد مبتلا به لنفوم دچار كم خونی نیز می شوند كه باعث بروز علائمی مثل خستگی، رنگ پریدگی و تنگی نفس در هنگام فعالیتهای جزئی می گرددبا نمونه برداری از غدد لنفاوی و مشاهده آن در زیر میكروسكوپ، می توان بیماری لنفوم را در افراد تشخیص داد. بعد از تشخیص لنفوم در یك بیمار، آزمایشهای دیگری مثل انجام سی تی اسكن درخواست می گردد تا مشخص شود كه بیماری چقدر گسترش یافته است.
نحوه درمان لنفوم براساس نوع لنفوم و میزان گسترش آن می باشد. اگر فقط یك غده لنفاوی یا یك گروه از غدد لنفاوی فقط گرفتار شده باشند، لنفوم را می توان فقط با رادیوتراپی موضعی درمان نمود. در غیر اینصورت باید از شیمی درمانی نیز استفاده شود. لنفومها گاهی اوقات دوباره بعد از درمان عود می كنند كه باید یك بار دیگر آن را درمان نمود. اگر بعد از 5 سال كه از درمان لنفوم گشذت، این بیماری عود نكرد، احتمال عود مجدد آن بسیار كم می باشد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات