تبلیغات

تبلیغات

راهنمای خرید منزل مسكونی

راهنمای خرید منزل مسكونی
اگر فضای خانه با توجه به روحیات ساكنانش طراحی نشده باشد، از نظر روانشناسی استرس‌های كوچك و نامحسوسی در انسان به‌وجود می‌آید و به مرور او را خسته و دلزده می‌كند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد كه بدون یافتن علت قانع‌كننده‌ای، بگویید دیگر از این خانه، اتاق یا این فضا خسته شده‌ام. برای پیشگیری از این مسائل به راهكارهای كارشناسان «منزل» دقت كنید.

 راهنمای خرید منزل مسكونی
معمولا بیشتر انسان‌ها حتی اگر اصول معماری را نیز به خوبی نشناسند، بعد از مدتی سكونت در یك خانه، می‌توانند به راحتی ایرادهای طراحی منزل‌شان را عنوان كنند و عموما وقتی دیگر نمی‌توانند این ایرادات را تحمل كنند، تصمیم به تعویض خانه می‌گیرند. گاهی اوقات آن‌ها فقط دنبال منزلی می‌گردند كه مشكلات خانه قبلی را نداشته باشد، بنابراین خانه جدید را هم با دقت انتخاب نمی‌كنند. حتی بعضی‌ها فكر می‌كنند كه «نمی‌توان خانه‌ای بدون عیب و كامل پیدا كرد». حالا اگر می‌خواهید در خانه‌های رویایی حتی كوچك زندگی كنید و آنقدر در این خانه‌ها احساس راحتی كنید كه دلتان نخواهد آن را تغییر دهید، نكات زیر را به‌خصوص هنگام خرید خانه مدنظر داشته باشید:

•    یك خانه فقط شامل آپارتمان یا واحد شما نمی‌شود، از كوچه گرفته تا ورودی، پله‌ها و آسانسور جزئی از محدوده زندگی‌تان به شمار می‌آیند؛ پس با دقت زیاد از همان ابتدا ساختمان را بررسی كنید. دقت كنید ساختمان موردنظر چه نمایی دارد، سپس وارد ساختمان شوید. بهتر است در ورودی ساختمان نسبت به پیاده‌رو كمی داخل‌تر باشد، ‌این موضوع از نظر حفظ فضای نیمه‌خصوصی بسیار مهم است.

•    وارد ساختمان شوید، اگر یك فضای كوچك قبل از پله‌ها باشد بدان معناست كه طراح این ساختمان دقیق عمل كرده و در ابتدای ورود وقفه كوچكی ایجاد كرده است؛ این نكته مثبتی در ساختمان به حساب می‌آید.

•    در فضای راه‌پله‌ها سه نكته مهم وجود دارد:

1.    عرض آن كم یا زیاد نباشد.

2.    بهتر است نورگیری راه‌پله‌ها از نور طبیعی و از طریق پنجره‌ها باشد.

3.    بهتر است دیواره‌های راه‌پله‌ها از مصالحی با مقاومت بالا پوشیده شده باشد. ساختمان‌هایی كه راه‌پله‌های رنگ شده دارد با یك یا دو بار اسباب‌كشی صدمه می‌بیند و جلوه بدی به محیط می‌دهند. بنابراین گزینه‌های دیگر مثل سنگ و غیره بهتر است.

•    حال به فضای ورودی واحد می‌رسیم؛ به نحوه قرارگیری درهایی كه در یك پاگرد باز می‌شوند دقت كنید. ‌تعداد آنها نیز مهم است، اگر تعداد درها زیاد و فضا كوچك باشد، آرامش شما را برهم می‌زند. بهتر است درها با زاویه كنار هم قرار گیرند تا حریم خانه حفظ شود.

•    3 نكته كلی در مورد هر ساختمان دارای اهمیت است:

1.    مطلوب‌ترین طراحی در پلان خانه شما به این صورت است كه از وسط وارد فضا شوید نه از جنوب یا شمال. زیرا در این حالت واحد مسكونی می‌تواند به سه بخش خصوصی، نیمه‌خصوصی و عمومی تقسیم شود.

2.    نكته مهم دیگر در ایجاد آسایش ساكنان خانه مسكونی، نور است. همانطور كه می‌دانید منازل مسكونی در ایران به صورت شمالی – جنوبی ساخته می‌شوند. شما در واحدهای مسكونی غالبا نور شمال و جنوب دارید كه از مطلوب‌ترین نورها است و نورهای مشرق و مغرب نورهای مناسبی به حساب نمی‌آیند. بنابراین به جهت قرارگیری پنجره‌ها دقت كنید.

مساله دیگری كه در مبحث نور و سطح پنجره‌ها اهمیت دارد، حجم پنجره‌هاست. گاهی اوقات تعداد زیاد پنجره‌ها و بزرگ بودن سطح آنها بسیار خوشایند جلوه می‌كند در حالی كه در درازمدت، آرامش شما را از بین می‌برد. سطح زیاد ورود آفتاب، نور و گرما، گاهی شما را مجبور به استفاده از پرده‌های ضخیم، سیستم‌های خنك‌كننده و گرم‌كننده قوی می‌كند. در شرایط فعلی كه بیشتر به سمت صرفه‌جویی انرژی می‌رویم، داشتن پنجره زیاد در سطح سالن، دردسرهایی به‌وجود می‌آورد. بنابراین كم و زیاد بودن نور داخل ساختمان را خوب بررسی كنید.

3.    به تناسب میان فضاهای مختلف دقت كنید؛ گاه سازندگان برای توجه خریداران، یك فضا به طور مثال پذیرایی را بزرگ در نظر می‌گیرند تا نظر مشتری را جلب كنند. درست است كه شما در نگاه اول جذب سالن بزرگ می‌شوید، اما این بزرگی سالن باعث كوچك شدن آشپزخانه، اتاق‌خواب‌ها و سرویس‌های بهداشتی می‌شود كه مشكلاتی هم به همراه دارد. در نتیجه توجه داشته باشید كه بزرگی یكی از فضاها، آسیبی به فضاهای دیگر خانه وارد نكرده باشد. به طور مثال در یك خانه 60 متری بهتر است فضاها به این صورت تفكیك شده باشند: اتاق خواب 12 متری، آشپزخانه حداقل 10 متری، سرویس‌های بهداشتی 5 متری و یك سالن حدود 30 متری.

 

تبلیغات