تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

کیهان: منشور کوروش را به انگلیس برنگردانید

مجموعه : مجله خبری
ایران در زمینه داشتن آثار باستانی و قدیمی یكی از نمونه های منحصر به فرد در دنیا است اما این اشیا و آثار باستانی همیشه مورد تاراج و سرقت قرار گرفته و از ایران خارج شده اند.
منشور كوروش به عنوان یكی از آثار تمدن ایرانی كه پس از تاراج و از40 سال پیش در انگلیس نگهداری می شد برای 4 ماه به ایران بازگشت.

به گزارش کیهان، حمید بقایی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این زمینه گفت: منشور كوروش كه تاكنون در موزه بریتانیا نگهداری می شد صبح جمعه وارد كشور شد.

بقایی در ادامه با بیان اینكه ویترین نمایش منشور كوروش نیز از بریتانیا به ایران منتقل شده است گفت: این ویترین دارای 182.5 سانتیمتر ارتفاع، 800 سانتیمتر عرض و 800 سانتیمتر عمق است.

اصالت منشور كوروش روز گذشته توسط كارشناسان مورد تائید قرار گرفت.

بنابراین گزارش صبح دیروز طی مراسمی «منشور كوروش» توسط جان كرتیس مدیر بخش خاورمیانه موزه بریتانیا، آزاده اردكانی مدیر موزه ملی ایران و امین اموال از مخزن موزه ملی ایران خارج شده و اصالت آن توسط كارشناسان مورد تایید قرار گرفت.

اگرچه بقایی از این كه منشور كوروش در زمان مسئولیت وی به ایران بازگشته و به نمایش گذاشته شده است اظهار افتخار كرده است، لیكن از مسئولان میراث فرهنگی كشور انتظار می رود برای استرداد سرمایه های تاریخی قاطعانه وارد عمل شوند. چرا كه بازگشت موقت و كوتاه مدت آثار باستانی تاراج شده از ملت ایران جوابگوی خواست مردم نیست.

گفتنی است منشور كوروش برای اولین بار در سال 1350 به مدت 10روز از موزه بریتانیا خارج شده و با یك بیمه 5 هزار پوندی برای جشن های 2500ساله پادشاهی به ایران آورده شد. با گذشت 30 سال پس از انقلاب اسلامی و پس از عهدشكنی های فراوان توسط طرف انگلیسی بالاخره منشور كوروش صبح جمعه به ایران بازگشت.

ایران در زمینه داشتن آثار باستانی و قدیمی یكی از نمونه های منحصر به فرد در دنیا است اما این اشیا و آثار باستانی همیشه مورد تاراج و سرقت قرار گرفته و از ایران خارج شده اند.

در سالهای قبل از انقلاب حدود 30 گروه كارشناس غربی به كاوش در ایران مشغول بودند و در همین زمان بسیاری از آثار تاریخی از ایران خارج شد.

در سالهای بعد از انقلاب نیز بزرگترین معضل در این زمینه سرقت اشیای تاریخی از موزه ها بوده است.

و اما، اكنون این سؤال جدی مطرح است كه مگر منشور كوروش متعلق به ایران نیست؟ و مگر دولت انگلیس، این اثر باستانی و ارزشمند را از كشور ما به سرقت نبرده است؟ اگر پاسخ این پرسش ها مثبت است – كه هست – چرا باید این اثر گرانقدر فرهنگی و تاریخی سرقت شده را به سارق آن بازگردانیم؟!

 

بهترین مجله خبری

بیشتر بخوانید
a
a