تبلیغات

تبلیغات

5 ستاره پرطرفدار سینمای اكشن!

5 ستاره پرطرفدار سینمای اكشن!

بارزترین نكته درباره او این بود كه برخلاف عضلات نیرومندش در فیلمها چندان اجازه نمى‌دادند كه او درگیرى مستقیم فیزیكى داشته باشد و ترجیح مى‌دادند كه اسلحه سنگین به او بدهند تا حمل كند!. با اینحال بعضى موقع‌ها…
 
بزن بهادرها!
اکران «به دردنخودها» باعث شد یاد گذشته فیلم‌هاى نسبتا دور بیفتیم. زمانى كه موج فیلم‌هاى اكشن به بازار آمده بود و اكثر فیلم‌ها اكشن بودند.
بنابراین تصمیم گرفتیم نگاهی داشته باشیم به پنج ستاره پرطرفدار سینمای اكشن در این سال‌ها ….

5. ترنس هیل و باد اسپنسر:
(دلیل اینكه این دو را با همدیگر نوشتیم این است كه اكثرا با هم فیلم بازى مى‌كردند) این دو هیچ وقت در سطح جهان ستاره نبودند اما در گذشته تقریبا دور در كشورمان این دو از معدود هنرپیشه‌هایى بودند كه می‌توانستند لبخند را به لب تماشاگران بیاورند. البته این دو بدون شك محبوبیتشان را مدیون دوبله بسیار عالى‌اى هستند كه بر روى فیلمهایشان مى‌شد. این دو بازیگر در معمولا در فیلمهایى به سبك وسترن اسپاگتى (ایتالیایى) بازى مى كردند و همیشه هم دیگران را كتك مى‌زدند، مخصوصا باد اسپنسر كه آن مشتهاى آهنینش هنوز در یادها مانده است!!

4. استیون سیگال:
محبوبیت سیگال در ایران مربوط به دورانى می‌شود كه VHS پادشاهی می‌كرد. این مرد مو بلند معمولا در فیلم‌ها نقش مامور را بازى می‌كرد و یك كلت كمرى هم با خودش حمل می‌كرد اما هیچ استفاده اى نداشت! همه ما مى‌دانستیم زمانى كه درگیرى با اسلحه روى مى‌دهد فقط بهانه اى است براى اینكه خشابشان تمام شود و جناب سیگال استخوانهاى حریف را خرد كند!. صداى خرد شدن استخوان‌ها هنوز هم گوش خراش است.

3. ژان كلود ون دام:
همان فرانكى خودمان است، او هم به مانند سیگال همیشه یك مامور پلیس بود و اسلحه اش بهانه‌اى براى مبارزه تن به تن. البته برعكس روش مبارزه سیگال، ون دام همیشه با فنون كاراته حریف را ناك اوت می‌كرد!. فقط فرقى كه فیلم‌هاى او با سیگال داشت این بود كه یكسرى فیلم مانند رینگ خونى داشت كه در آن پلیس نبود و با اهداف شخصى اقدام به مبارزه مى‌كرد. در گذشته این شخصیت از جمله محبوب‌ترین هنرپیشه‌هاى ایران بود و حتى در آن مقطع تلویزیون ایران اقدام به پخش كردن فیلمهایى از او می‌كرد. اما با عوض شدن طرز فكر جامعه او هم دیگر دیده نشد.

2. آرنولد شوارتزنگر:
قهرمان مسابقات پروش اندام جهان را به دلیل بازى زیر پوستى‌اش به سینما نیاوردند! او در سینما با فیلم‌هایى نظیر كنان شناخته شد و سپس موجى از فیلم‌هاى بزن بهادر و اكشن از او به نمایش در آمد. بارزترین نكته درباره او این بود كه برخلاف عضلات نیرومندش در فیلمها چندان اجازه نمى‌دادند كه او درگیرى مستقیم فیزیكى داشته باشد و ترجیح مى‌دادند كه اسلحه سنگین به او بدهند تا حمل كند!. با اینحال بعضى موقع‌ها گلوله‌ها تمام مى‌شد و او نیز با استفاده از بازوان نیرومندش حریفان را در هوا نگه مى‌داشت یا با یك دست از ارتفاع به پایین پرتاب می‌كرد!. او هنوز هم در ایران بسیار محبوب است و دلیل اینكه كسى سراغى از او نمی‌گیرد این است كه مدتهاست بازنشسته شده است.

1. بروس لى
 
 سردمدار مبارزات تن به تن، او از ابتداى ورودش به سینما همواره در فیلم‌هایش بصورت فیزیكى با دشمنانش می‌جنگید و هیچ وقت از سلاح گرم استفاده نكرد. حتى زمانى هم كه كار بیخ پیدا می‌كرد تنها ازیك وسیله استفاده مى‌كرد و آن هم یك عدد نانچوكا بود كه همیشه در شلوارش داشت!. بیش از 3 دهه از مرگ مرموزش می‌گذرد اما هنوز هم زمانى كه فیلمهایش را می‌بینیم برایمان تازگى دارد و آن هم به این دلیل بود كه او برخلاف دیگر هنرپیشه‌ها كه بازوان مصنوعى داشتند، بازوانى طبیعى و نیرومند داشت. او در زمان خود در فنون رزمی بسیار سریع و چابك بود و در واقع حركات سریع وى در هنرهاى رزمى دستمایه ساخت فیلم‌هاى متعدد از او شد. از جمله به یادماندنى‌ترین نكات درباره او این است كه در گذشته و در زمانى كه فیلمهاى او از تلویزیون پخش مى‌شد، مردم بعد از دیدن فیلمهاى او سریعا جوگیر شده و اقدام به مبارزات تن به تن می‌كردند!. گفته می‌شود لى بر اثر استفاده بى‌رویه از قرص‌هاى آرام بخش قوى جان خودش را از دست داده است اما هیچ وقت جواب قاطعى درباره علت مرگ او منتشر نشد. پسر او براندون لى هم سر صحنه فیلمبردارى كشته شد!.

 
 

تبلیغات