تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

تجزیه DNA قرصهای با قدمت دو هزار سال

مجموعه : گوناگون
باستان شناسان آمریکایی DNA گیاهان به کار رفته در قرصهایی که در یک کشتی غرق شده باستانی پیدا شده بودند را تجزیه کردند و موفق شدند مواد به کار رفته در این قرصهای با قدمت دو هزار سال را شناسایی کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در سال 130 قبل از میلاد یک کشتی چوبی که دارو و ظروف شیشه ای را از سوریه حمل می کرد در خلیج توسکانی در ایتالیا غرق شد.

باستان شناسان این جواهر تاریخی با ارزش را 20 سال قبل کشف کردند و اکنون برای اولین بار باستان- گیاه شناسان آمریکایی قرصهایی را که در این کشتی حمل می شده و به دست پزشکان چیره دست یونان باستان ساخته شده بودند را مورد بررسی و تجزیه قرار دادند.

تجزیه DNA این قرصها نشان می دهد که در دو هزار سال قبل برای ساخت این قرصها از 10 گونه مختلف گیاهی از بامیه تا کرفس استفاده شده است.

"آلین تواوید" از موزه ملی تاریخ طبیعی موسسه اسمیت سونیان در واشنگتن در این خصوص توضیح داد: "برای اولین بار ما موفق شدیم آن چیزی را که تاکنون تنها در متون پزشکی نوشته شده توسط جالینوس و دسقیروطوس، دو پزشک مشهور دنیای باستان خوانده بودیم به صورت فیزیکی بررسی کنیم."

جعبه این قرصها در سال 1989 در این کشتی کشف شد. در این جعبه داروهایی وجود داشتند که بعد از گذشت دو هزار سال ماندن زیر آبها هنوز به صورت خشک باقی مانده بودند.

این دانشمندان DNA دو قرص را تجزیه کرده و آنها را با توالیهای موجود در پایگاه ژنتیکی "ژن بانک" موسسه ملی بهداشت آمریکا مقایسه کردند.

به این ترتیب مشخص شد که در این قرصها گیاهانی چون هویج، کرفس، پیاز وحشی، تربچه، بلوط، کلم، یونچه و بومادران به کار رفته اند.

همچنین در این قرصها یک تکیه از بامیه استخراج شد که خاستگاه آن احتمالا در شرق آسیا، هند یا اتیوپی بوده است.

این باستان گیاه شناسان افزودند: "بخش اعظم این گیاهان در دنیای باستان برای درمان بیماریها استفاده می شده است."

این قرصها جریان خون را در محل زخمها آهسته می کردند و "پدانیوس دسقیروطوس"، پزشک و داروساز رمی در قرن اول پس از میلاد در نوشته های خود شرح داده است که هویج همانند یک اکسیر ویژه می تواند برای حل یک سری از مشکلات استفاده شود.

تجزیه های اولیه این قرصهای باستانی نشان می دهند که در این قرصها همچنین دانه های آفتاب گردان نیز به کار رفته است آفتاب گردان گیاهی است که تاکنون تصور می شد در دنیای باستان و قبل از اینکه اروپاییها در سال 1400 آمریکا را کشف کنند وجود نداشته است.

درصورتیکه نتایج این بررسیها تائید شود، گیاه شناسان باید تاریخ سنتی مربوط به گیاهان و گسترش آنها را بازنویسی کنند.
براساس گزارش نیوساینتیست، این دانشمندان امیدوارند که بتوانند داروی ویژه ای را که جالینوس در قرن دوم پس از میلاد شرح داده و محتوی بیش از 80 گیاه مختلف است کشف کنند.

این محققان افزودند: "کشف این داروها می تواند راههای جدیدی را برای تحقیقات داروشناسی بگشاید."

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

a