تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

قوی‌ترین رقبای فوتبال کدامند؟

مجموعه : اخبار ورزشی
البته کریکت که در اروپای شرقی و بخش عظیمی‌از آفریقا تقریبا ناشناخته و حتی در اروپای غربی مورد بی‌اعتنایی است، به لطف توجه عظیم کشورهای بریتانیایی‌زبان و شبه جزیره هند و مناطق موسوم به West Indies به ‌این رشته ورزشی، جای خود را در بالای جدول، زیر دست فوتبال حفظ می‌کند و حتی از تنیس جلو می‌زند.
اگر فوتبال و چیزی را که انگلیسی‌ها آن را Football و برخی نیز Soccer می‌نامند، در زمینه محبوبیت و اشاعه در سطح جهان رشته نخست و غیرقابل دستیابی بدانیم (که مجبوریم بدانیم) باید توضیح دهیم که در ورزش‌های انفرادی تنیس اول است و در ورزش‌هایی که یک نفر می‌تواند آن را به تنهایی و حتی بدون وجود یک رقیب بازی کند، گلف در جای نخست قرار می‌گیرد.
وقتی می‌گوییم محبوب‌ترین، چند منظور داریم و چند معنا را به ذهن می‌آوریم و چند احتمال را مطرح می‌کنیم. یکی از وجوه محبوب‌ترین بودن، بیشتر از بقیه ورزش‌ها تماشاگر داشتن است و دیگر مفهوم آن فزون تر از سایر ورزش‌ها اجرا شدن آن در سطح دنیا است و در معنای آخر به جای گذاشتن درآمدی فزون‌تر است. اگر همه‌اینها را مبنا بگذاریم و حتی فقط به برخی مفاهیم روی بیاوریم، فوتبال چیزی است که ورزش‌های دیگر رسیدن به آن را غیرممکن می‌بینند و مردم جهان به آن عشق می‌ورزند و با مسابقات مهم آن زندگی می‌کنند، میزان توجه به رویدادهای‌این ورزش غیرقابل وصف و چیزی در حد اعجاز است. کار به جایی رسیده که حتی لیگ‌های دسته دوم انگلیس و آلمان علاقه‌مندان ویژه خود را در سطح جهان دارند و لیگ قهرمانان اروپا در سال‌های اخیر به یکی از پول‌سازترین رویدادهای اجتماعی‌این قاره بدل شده است.
جدول تازه‌ای که در مورد تعداد هواداران ورزش‌ها تنظیم شده و البته برخی کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی روی آن بحث دارند، رشته‌ها را ‌این چنین کلاسه‌بندی می‌کند:
۱) فوتبال با ۴‌/‌۳ میلیارد طرفدار
۲) کریکت با ۳‌/‌۲ میلیارد هوادار
۳)‌هاکی روی چمن با ۲‌/‌۲ میلیارد دوستدار
۴) تنیس با ۲‌/‌۱ میلیارد طرفدار
۵) والیبال با ۹۵۰ میلیون دوستدار
۶) تنیس روی میز با ۹۰۰ میلیون هوادار
۷) بیسبال با ۵۵۰ میلیون طرفدار
۸) گلف با ۴۱۵ میلیون نفر دوستدار
۹) «فوتبال آمریکایی» با ۴۱۰ میلیون هوادار
۱۰) بسکتبال با ۴۰۰ میلیون طرفدار
کشورهای آمریکای شمالی و به‌ویژه آمریکا و کانادا معتقدند در جدول فوق خدشه‌هایی وجود دارد و به عنوان مثال بسکتبال باید حداقل یکی‌دوپله بالاتر برود.
در همین حال نمی‌توان به جدول دیگری اشاره نکرد که براساس میزان اقبال مردم جهان به ورزش‌ها و تعداد دوستداران و به واقع مجریان آنها تنظیم شده است.‌این جدول که به تازگی توسط نشریات عمده انگلیسی منتشر شده، تعداد کسانی را مبنا قرار داده که به ورزش‌ها می‌پردازند و بهتر بگوییم هر ورزش که مجریان و ورزشکاران آماتور و حرفه‌ای بیشتری در سطح جهان دارد، در‌ این جدول جایگاه بالاتری را به خود اختصاص داده است. به ‌این جدول که مانند موارد مشابه خود مورد اعتراض‌ها و انتقاداتی قرار دارد، توجه کنید:
۱) والیبال با ۹۹۰ میلیون بازیکن در سطح جهان و ۲۰۸ کشور عضو FIVB
۲) بسکتبال با ۴۰۲ میلیون بازیکن و ۲۰۹ کشور عضو Fiba
۳) تنیس روی میز با ۳۰۵ میلیون بازیکن و ۱۸۶کشور عضو فدراسیون بین‌المللی‌ این رشته
۴) فوتبال با ۲۴۵ میلیون بازیکن و ۲۰۹ کشور عضو Fifa
۵) بدمینتون با ۲۰۳ میلیون بازیکن و ۱۶۸کشور عضو فدراسیون بین‌المللی
۶) تنیس با ۶۲ میلیون تنیسور و ۱۹۲ کشور عضو
۷) بیسبال با ۶۱ میلیون بازیکن و ۱۱۲ کشور عضو فدراسیون بین‌المللی ‌این ورزش
۸) قایقرانی دراگون بت با ۵۰ میلیون ورزشکار و ۵۱ کشور عضو فدراسیون بین‌المللی
۹) هندبال با ۱۹ میلیون بازیکن و ۱۶۹ کشور عضو فدراسیون بین‌المللی
۱۰)‌هاکی روی چمن با ۲ / ۳ میلیون بازیکن و ۱۱۹ کشور عضو فدراسیون بین‌المللی
۱۱) جودو با ۵ / ۲ میلیون ورزشکار و ۱۸۶کشور عضو فدراسیون بین‌المللی ‌این ورزش
۱۲) راگبی با ۱ / ۲ میلیون ورزشکار و ۹۸کشور عضو
۱۳) دوچرخه سواری با ۱ / ۱ میلیون ورزشکار و ۱۶۱ کشور عضو فدراسیون بین المللی
۱۴) کریکت با یک میلیون ورزشکار و ۴۵کشور عضو فدراسیون بین‌المللی
ایرادی که به ‌این لیست وارد شده، جایگاه کریکت در آن است که به زعم عده‌ای بالاتر از‌ اینها است، اما هر لیستی از‌این قبیل مورد شک و اعتراض و متهم به ضریب آشکار خطا است و هیچ فهرستی از ‌این مشکل مبرا نیست و بدین خاطر باید با همین تردیدهای کوچک و بزرگ جایگاه‌های فوق را پذیرفت و به یک جمع‌بندی نهایی رسید.
جمع‌بندی که به ما می‌گوید تنیس، گلف و کریکت بسیار رایج‌تر از آن هستند که خیلی‌ها تصور می‌کنند.
 
a