تبلیغات

تبلیغات

معروف‌ترین و ویران کننده‌ترین حملات هکرها

مجموعه : دنیای آنلاین
معروف‌ترین و ویران کننده‌ترین حملات هکرها

بوت‌نت از آن دسته اصطلاحات فنی و تخصصی برای توصیف مجموعه‌ای از بدافزارها است که به طور ناشناس و خودکار به فعالیت‌های مخرب بر روی رایانه‌ها می پردازند.  این برنامه های خطرناک معمولا در قالب گروهی و شبکه ای عمل کرده و از این طریق سعی می کنند دامنه آسیب پذیری خود را گسترش دهند.

این برنامه ها به سرعت هزاران و در مواردی میلیون ها رایانه را آلوده کرده و بر ضد کاربران اینترنت وارد عمل می شوند. معمولا در جریان یک حمله بوت نت از یک نرم افزار آلوده استفاده می شود، هر چند ممکن است گروه های بهکار مختلفی از آنها استفاده کنند.

کسی که حملات بوت‌نت را کنترل می کند در اصطلاح bot herder یا bot master نامیده می شود. وی می تواند رایانه های آلوده شده را تحت کنترل درآورده و از اطلاعات ذخیره شده در آنها سوءاستفاده کند.

تاکنون بارها و بارها از این شیوه برای سرقت اطلاعات حساس و محرمانه استفاده شده که برخی از معروف‌ترین این حملات را با یکدیگر مرور می‌کنیم. بد نیست بدانید آمار خسارت های ذکر شده تنها مربوط به آمریکا است و بقیه نقاط جهان را در بر نمی گیرد.

** حمله به ۳٫۶ میلیون رایانه با تروجان Zeus
در جریان این حمله ۳٫۶ میلیون رایانه در آمریکا مورد سوءاستفاده قرار گرفت. عامل اصلی این حمله، تروجانی موسوم به Zeus بود که اطلاعات حساس اشخاص مانند کلمه عبور، رمزشخصی، شماره حساب های بانکی و شماره های کارت اعتباری را سرقت می کرد.
در قالب این حمله فرم های HTML تقلبی که مشابه با ظاهر صفحات وب بانک های مشهور بود در اختیار کاربران قرار می گرفت تا آنها اطلاعات شخصی خود را وارد کرده و در عمل آنها را در اختیار هکرها قرار می‌دادند.

** Koobface ؛ بلای جان ۳ میلیون رایانه
در جریان این جمله ۲٫۹ میلیون رایانه در آمریکا مورد تهاجم قرار گرفت. در قابل این حمله، بدافزاری طراحی شد تا با نفوذ به شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و مای اسپیس پیام هایی را از طرف دوستان هر کاربر برای وی ارسال کند.
در هر پیام لینکی برای مشاهده یک ویدیو گنجانده شده بود، اما در صورت کلیک بر روی لینک یاد شده تروجانی بر روی رایانه نصب شده و کنترل آن را به طور مخفیانه در دست می گرفت.

** تروجان TidServ و دستبرد به ۱٫۵ میلیون کامپیوتر
در جریان این حمله به ۱٫۵ میلیون رایانه در آمریکا دستبرد زده شد. طراح این حمله، تروجانی را ایجاد کرده بود که از طریق هرزنامه، یک فایل ضمیمه برای کاربران مختلف ارسال می شد. تروجان یاد شده با دستکاری در تنظیمات حساس سیستم عامل ویندوز مشکلات فراوانی برای کاربران ایجاد می کرد.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات