تبلیغات

تبلیغات

آیا هنگام استفاده از رایانه این موارد را رعایت می کنید؟

مجموعه : پزشکی و سلامت
آیا هنگام استفاده از رایانه این موارد را رعایت می کنید؟

یک متخصص ارتوپدی گفت: استفاده بد و بیش از حد از رایانه در بین جوانان درد گردن، دستها و شانه را در پی دارد. دکتر علی دیانت افزود: برخی از جوانان ۶ – ۷ ساعت را بی وقفه با رایانه کار می‌کنند و نرمش‌های کششی انجام نمی‌دهند تا اندامهایشان مانند گردن و دست‌ها خسته نشود در نتیجه بسیاری از آنان به تازگی با درد در ناحیه گردن، شانه و مچ به ارتوپد مراجعه می‌کنند.

وی افزود: وضعیت موس رایانه باید با توجه به مچ و تنه تنظیم شود. علاوه بر آن، افراد پس از مدتی کار کردن با این وسیله باید آن را رها کنند و نرمشهای گردن و شانه و دست را انجام دهند.

این فوق تخصص جراحی دست با اشاره به برخی دیگر از علل درد گردن گفت: اگر صندلی و میز رایانه متناسب با قد و هیکل استفاده کننده از آن تنظیم نشود فرد دچار درد در ناحیه کتف، بازو و گردن می‌شود. علاوه بر آن برخی از جوانان به علت کوچک بودن صفحه مانیتور یا ضعیف بودن چشمشان، دایم سرخود را به مانیتور نزدیک می‌کنند در نتیجه دچار گردن درد شدید می‌شوند.

وی توصیه کرد: افرادی که بنا به اقتضاء شغلشان باید روزی حدود ۵ ساعت با رایانه کار کنند، صبح‌ها نرمش کنند، دست کم هفته‌ای سه روز شنا کنند، هر یکی دو ساعت از جلوی رایانه بلند شوند و نرمش‌های کششی انجام دهند تا گردن، شانه‌ها و کتف آنان از حالت گرفتگی خارج شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران استفاده از مانیتورهایی با ابعاد مناسب، انتخاب فونت خوانا، میز و صندلی مناسب را از دیگر راه‌های پیشگیری از ابتلا به گردن و مچ درد ناشی از کار زیاد با رایانه ذکر کرد.

دیانت در پایان اظهار کرد: نسخه‌ واحدی برای میز و صندلی مناسب نمی‌توان پیچید. البته باید استفاده از موس نیز مورد توجه قرار گیرد چرا که موس‌های کوچک باعث جمع کردن دست به منظور استفاده از آن‌ها می‌شود که درد ناحیه مچ را در پی دارد. بنابراین موس و «پد» زیر آن باید به گونه‌ای انتخاب شود که به مچ دست زیاد فشار وارد نشود.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات