تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

ماجرای رغد دختر بزرگ صدام چیست؟

مجموعه : مجله خبری
ماجرای رغد دختر بزرگ صدام چیست؟
 رغد 42 ساله «دختر بزرگ صدام حسین» تا كنون در مراحل سرنوشت سازی به اردن پناهنده شده و تا كنون دو بار …
 

به گزارش سرویس زنان جهان؛ رغد 42 ساله «دختر بزرگ صدام حسین» تا كنون در مراحل سرنوشت سازی به اردن پناهنده شده و تا کنون دو بار پناهندگی رغد با رویدادهای سیاسی متعددی مواجه بوده است. هر چند که این پناهندگی تاكنون رغد را نجات داده است.

 

برخی کارشناسان سیاسی معتقدند که سرنوشت رغد(صدام کوچک) با اردن گره خورده است. ولی آیا این پناهندگی می تواند برای بار دیگر واقعه ای دیگر را برای او رقم بزند؟

 

از زمان اشغال عراق تاکنون بیشتر از تمامی فرزندان صدام، «رغد» خبر ساز شده و با اینکه شوهر او به دستور صدام کشته شد اما در تمامی این مدت از پدر و برادرانش دفاع کرده و آنان را شهید خوانده تا جایی که در جمعی 500 نفره گفته است: «خدا خیرتان دهد، من از شما به خاطر اینکه صدام را یک شهید می دانید، متشکرم.»

 

صدام کوچک (رغد)، رهبرخانواده صدام حسین

روزنامه تایمز انگلیس نیز درباره دختر بزرگ صدا می نویسد: «رغد پس از اعدام پدرش، تنها یکبار در مکان های عمومی حضور یافت آن هم با عینک آفتابی و یک بلندگوی حزب سوسیالیست اردن، یک دهه پیش، دختر بزرگ صدام حسین، یکی از اعضای مهم اشراف بعث بود.

 

 

او که هم اکنون در تبعیدی بسیار راحت در اردن به سر می برد، به «رهبر غیررسمی خانواده صدام حسین» معروف است. رغد 43 ساله که مادر پنج فرزند است، «لقب صدام کوچک» را به دست آورده است.

 

او در سال 1967 متولد شد و در سال 1995 شوهرش که جزء مقامات رده بالای سازمان اطلاعاتی صدام بود، به اردن فرار کرده و با قول در امان بودن در سال 1996 به عراق بازگشته و کشته شد.

 

با حمله نیروهای آمریكایی در سال 2003 به عراق، رغد كه خانواده خود را از هم پاشیده دید از دولت اردن درخواست پناهندگی كرد و امان نیز با خواسته دختر دیكتاتور معدوم عراق موافقت كرد.

 

وی در سال 2003 از طریق سوریه به همراه خواهرش رنا به عبدالله دوم پادشاه اردن پناه برد تا از خاك كشور همسایه ترتیب دفاع حقوقی از صدام را از طریق استخدام وكلای با تجربه فراهم كند.

 

این در حالیست كه دولت عراق چند سالی است از اینترپل خواسته دختر دیكتاتور سابق را از كشور همسایه استرداد كند. رغد متهم به حمایت مالی و سازماندهی از گروهک های مسلح تروریستی عراق است و به همین دلیل اینترپل ،حکم بازداشت وی را در سال 2009 صادر کرد اما با دخالت و میانجیگری مقامات اردنی بازداشت وی به طور موقت متوقف شد.

 

اردنی ها حامیان صدام کوچک (رغد)

دولت عراق بارها خواستار بازگشت رغد به عراق بوده است اما مقامات اردن به این دلیل كه دختر صدام مهمان اردنی هاست از استرداد وی خودداری كرده اند.

 

در واكنش به سخنان موفق ربیعی مشاور امنیت ملی عراق كه خواستار استرداد دختر و همسر صدام شده بود، نخست وزیر اردن در سال 1385 اعلام كرد این افراد میهمان خانواده سلطنتی اردن هستند.

 

معروف بخیت نخست وزیر اردن در واكنش به سخنان مقامات عراقی استرداد رغد را غیر ممكن اعلام كرده بود. در حالی که اینترپل حكم بازداشت رغد را صادر كرده است و از مردم خواست اطلاعات خود را در مورد وی ارائه دهند.

 

موضوعی كه بارها از سوی وكلای دختر صدام رد شده است. به نظر این افراد درخواست دولت عراق سیاسی و فاقد وجاهت قانونی و حقوقی است.

 

خبر بازداشت رغد توسط اردنی ها تکذیب شد

 

اما این بار هم خبرهایی در مورد بازداشت رغد منتشر شده است.

 

در حالی كه دیروز برخی از منابع خبری از بازداشت دختر صدام از سوی اینترپل و تحویل وی به دولت عراق خبر داده بودند مقامات امان اعلام كردند كه نه تنها این اخبار صحت ندارند بلكه دختر صدام همچنان مهمان پادشاه اردن است.

 

یك مقام اردنی تاكید كرد كه رغد قواعد میزبانی را به خوبی رعایت كرده و از فعالیت های سیاسی اجتناب كرده است. به اعتقاد این مقام اردنی رسانه ها با انتشار شایعاتی از این دست قصد دارند در مسیر رو به بهبود روابط اردن و عراق اختلال ایجاد كنند.

 

ازپناهندگی اول رغد به اردن تا اعدام همسر

اولین فرار دختر صدام در سال 1995به اردن و پناهندگی در سرزمین عبدالله دوم موجب کشته شدن همسرش توسط صدام حسین شد. (رغد و رنا همسران دو برادر به نام های حسین كامل و صدام كامل بودند كه در سال 1995به دولت اردن پناهنده شدند بدون اینكه از عواقب كار خود آگاه باشند و بدانند این موضوع موجب قتل همسرانشان می شود.)

 

آنها از هشتم آگوست 1995 تا 20 فوریه 1996 مهمان مقامات امان بودند. صدام حسین فرار دامادهایش را به عنوان خیانتی نابخشودنی اعلام كرد و دو برادر را به ارائه اطلاعات سری نظامی به سرویس های جاسوسی بریتانیا و ایالات متحده متهم كرد. آنها با وعده بخشش به عراق بازگشتند اما به محض بازگشت نه تنها از بخشش خبری نبود بلكه دو داماد به دستور پدرزن دیكتاتور خود به همراه پدر و مادر و خواهرانشان اعدام شدند.

 

بازداشت رغد و رنا، به اتهام برنامه ریزی برای قتل برادر

البته حضور رغد و خواهرش رنا در دربار صدام بدون دردسر هم نبوده است. به ویژه آنها از سوی برادرشان عدی مورد اتهام قرار گرفته بودند. (رغد و رنا در سال 1997 به اتهام برنامه ریزی برای قتل برادر بازداشت شدند.)

 

از پناهندگی دوم رغد به اردن تا اعدام صدام حسین

اما پناهندگی دوم رغد به اردن نیز با رویداد سیاسی دیگری مواجه بود. وی زمانی که دیكتاتوری نظامی پدر را از دست رفته دید و سرنوشت خود را یك بار دیگر به اردن سپرد تا از خطر بازداشت از سوی نیروهای آمریكایی یا كشته شدن از سوی مخالفان عراقی صدام رهایی یابد.

 

رغد در آگوست 2003 هنگامی كه عراق از شر دیكتاتور نظامی نفس راحتی كشید همچنان از بزرگی پدر خود می گفت! هنگامی كه مجری سی ان ان از رغد درباره پدرش پرسید او پاسخ داد: «او پدر خیلی خوبی بود. دوست داشتنی بود و قلب بزرگی داشت!»

 

مجری از او خواست كه اگر بخواهد می تواند پیغامی به پدرش بدهد.رغد نیز گفت: «دوستت دارم و دلم برایت تنگ شده.»

 

خواهرش رنا نیز گفت: «پدر خیلی احساساتی بود و نسبت به همه ما مهربان بود.!»

 

در مدت زمانی كه صدام حسین در زندان نیروهای آمریكایی به سر می برد باز هم رغد بود كه تمام تلاش خود را برای دفاع از وی به كار بست.

 

رغد در طول این مدت نیروهای آمریكایی را به نقض منشورهای بین المللی در مورد رفتار با پدرش متهم كرد. به خصوص اعتراض وی زمانی شدت گرفت كه نشریه فان و معروف «سان» از بریتانیا عكسی همراه با زیر پوش از صدام حسین در زندان منتشر كرده بود.

 

این عكس جنجال آفرین باعث شد تا رغد آمریكایی ها را به تخطی از قوانین بین المللی در مورد حقوق زندانی و خانوده اش متهم كند. وی در اعتراض به رفتار آمریكایی ها گفت:« من فكر می كنم كه حقوق بشر در مورد پدرم رعایت نمی شود. آمریكایی ها باید نسبت به خانواده صدام با احترام و انسانیت رفتار كنند. زیرا ما نیز انسان هستیم. »

 

در حالی رغد معترض به وضعیت نامناسب! پدر است و دم از حقوق بشر می زند که صدام درمخوف ترین زندان های حزب بعث، زنان و مردان بسیایر را به بند کشیده و کوچکترین حقوق این زندانیان نادیده گرفته می شد.)

 

در همان ماه های آغازین بازداشت دیكتاتور عراق رسانه ها از دیدار صدام حسین و دخترش در یكی از پایگاه های نظامی عراق خبر داده بودند.

 

صدام کوچک (رغد)راه پدر را دنبال می کند

رغد محبوب ترین فرزند از نگاه پدر بود و آنطور كه خود می گوید صدام به وی علاقه فراوان داشته و هر بار كه خانواده دیكتاتور برای صرف غذا گرد هم می آمدند رغد باید در نقطه دید پدر می نشست تا صدام از دیدنش لذت ببرد. به همین دلیل است كه صدام بارها به مادر رغد گفته است:« نگفتم كه دخترهایمان از پسرهایمان بهتر هستند.»

 

رغد در حالی که در کشور اردن به یکی از مشتریان دائم بوتیک های گرانقیمت امان تبدیل شده است. در یکی از بهترین محله های این شهر در تبعید زندگی می کند. خانه دو طبقه او بین خانه نخست وزیر سابق اردن و رئیس بازنشسته سازمان اطلاعاتی اردن قرار دارد. دختر صدام حسین، با پسر 15 ساله خود «صدام» که گفته می شود شباهت زیادی به پدربزرگش دارد و دختر 12 ساله اش زندگی می کند. سه فرزند دیگر او از جمله پسر بزرگش علی، در قطر و همراه ساجده، بیوه صدام، در امان زندگی می کنند.

 

رغد به ندرت در عموم و رسانه ها صحبت می کند که علت آن قرارداد نانوشته با میزبان اردنی اش است مبنی بر اینکه تا زمانی که او ساکت و از نظر سیاسی غیرفعال باشد، می تواند با سلامت و صحت کامل در اردن زندگی کند.

 

دختران صدام با علم به عمق جنایات پدر هنوز به او وفا دارند

رغد و رنا، خواهر دیگرش، با وجود اینکه شوهرانشان، حسین و صدام کامل به دست صدام کشته شدند، به شدت به پدرشان وفادارند. ملک عبدالله دوم، شاه اردن در اواسط سال 2003، پس از فرار رغد و خواهرش به سوریه کمی پس از سقوط رژیم صدام و کشته شدن عدی و قصی، برادران آنان، به این دو پناهندگی داد. آنان که به خاطر پناه دادن اردن، مدیون این رژیم و تنها حامی مالی خود هستند، از حمایت احساسات موافق صدام در میان برخی از طبقات مردم اردن هم برخوردارند.

 

رغد از تابستان گذشته با اتهاماتی مبنی بر اینکه ارثیه صدام به طریقی به گروه های شورشی می رسد، در فهرست «نفرات مورد تعقیب» دولت عراق قرار گرفت.هر چند که او مجبور شد حمایت مالی از شورشیان را رد کند. اما مقامات عراقی مدعی هستند كه او از گروه های تروریستی به همراه عزت الدوری حمایت می كند تا عراق پس از صدام را نا امن كند.

 

منبع : jahannews.com

تبلیغات