تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

سرطان ‌مری، ارمغان نوشیدنی‌های ‌داغ

مجموعه : پزشکی و سلامت

جام جم آنلاین ـ فاخره بهبهانی: امروزه به بررسی مواد غذایی مصرفی پس از ورود به بدن و اثرات مفید یا مضر آن بسیار پرداخته می‌شود، اما موضوعی كه كمتر به آن توجه می‌شود عادات غذایی نادرست برخی افراد هنگام صرف غذاست.

یكی از این عادات غلط، خوردن غذاها و نوشیدنی‌های داغ است كه می‌تواند روی ارگان‌های مهم بدن نظیر گلو، نای و مری اثرات نامطلوبی بر جای گذاشته و فرد را به بیماری‌های خطرناكی دچار كند. از آنجا كه بافت‌های بدن با غذاهای داغ هماهنگ نیستند، به همین دلیل خوردن غذاهای داغ سرعت تعویض و تولید سلول‌های بدن را افزایش داده و افزایش سرعت تولید سلول‌ها می‌تواند احتمال سرطانی شدن آنها را زیاد‌تر كرده و به تولید تومور منجر شود.

یكی از شایع‌ترین بیماری‌ها در این زمینه «سرطان مری» است كه طبق تحقیقی گسترده هر ساله تعداد زیادی از افراد را درگیر می‌كند.این سرطان همانند سایر سرطان‌ها بر اثر رشد بی‌رویه سلو‌ل‌ها و بیشتر در افراد بالای 40 سال بروز می‌كند و به دلیل آن كه نشانه‌ای ندارد تا مرحله پیشرفته، تشخیص داده نمی‌شود.

معمولا سرطان مری در طبقات اجتماعی پایین جامعه بیشتر مشاهده می‌شود و در مردان شیوع بالاتری دارد. همچنین در افراد كهنسال به دلیل ضعیف شدن سیستم ایمنی بیشتر از افراد جوان و كودكان دیده می‌شود.

شایع‌ترین علامت سرطان مری احساس‌ گیركردن غذا در مری است كه به طور پیشرونده‌ای شدت آن افزایش می‌یابد، به طوری كه در ابتدا این نشانه گاهی بروز می‌كند و منحصر به مصرف غذاهای جامد و سفت مانند نان، میوه و گوشت است، اما با پیشرفت بیماری، بلع غذا سخت‌تر شده و در نهایت، فرد حتی در خوردن مایعات نیز دچار اشكال می‌شود.

در این زمان دست‌كم در حدود 60 درصد فضای مری به وسیله تومور اشغال شده است.

بی‌اشتهایی و كاهش وزن در این بیماران شایع است و در صورت پیشرفت بیماری، سرطان به نقاط دیگر حمله كرده و باعث بروز فلج تارهای صوتی حنجره، اختلال در صحبت كردن، سرفه و… می‌شود.

در مورد آسیب‌پذیری بافت مری نیز باید گفت كه این بافت برخلاف سایر بافت‌های دستگاه گوارش یك لایه مخاطی كمتر داشته و باعث صدمه و ایجاد زودهنگام سلول‌های سرطانی در این ناحیه می‌شود.

چند توصیه

براساس نتایج یك پژوهش نوشیدن یك فنجان چای در مدتی كمتر از 2 دقیقه پس از ریختن آن از قوری، در مقایسه با چای كه 4 تا 5 دقیقه پس از ریختن نوشیده می‌شود، خطر سرطان مری را 5 برابر افزایش می‌دهد و نوشیدن چای داغ حداقل سبب 20 تا 30 درصد مرگ و میر سلول‌های بدن می‌شود.مایعات و غذاهای داغ همان‌گونه كه می‌توانند منجر به سرطانی‌شدن سلول‌های بدن شوند، در صورتی كه در ظروف پلاستیكی ریخته شوند می‌توانند سموم شیمیایی این ظروف را آزاد و در خود حل كنند و با ورود به بدن با تحریك و تاثیر بر آنزیم و سلول‌ها منجر به بروز عوارض مضاعف و ناگوار‌تری شوند.

هنگام تهیه آب قند یا شیر (برای نوزادانی كه از شیر خشك استفاده می‌كنند)‌ از آب جوشیده داغ استفاده نكنید. كودكان را به خوردن شیر با دمای معمولی عادت دهید و این را بدانید كه غذاهای خیلی داغ موجب ترس و بی‌میلی كودك نسبت به صرف غذا خواهد شد.

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

a