تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

انتخابات ماه نوامبر و نمایش یک کشیش افراطی

مجموعه : مجله خبری
انتخابات ماه نوامبر و نمایش یک کشیش افراطی
خبرگزاری ایسکانیوز: هفته‌های گذشته جامعه آمریکا در مورد موضوعی حساس راجع به نسبت بین دین اسلام و حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر دو قطبی شده است.
مساله ای که باعث این دو قطبی شدن شده است، ساخت مرکزی اسلامی در کنار محل حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر در نیویورک و قصد یک کشیش افراطی در کلیسایی در شهر کینزویل فلوریدا برای سوزاندن قرآن در نهمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر است.
کشیش «‌تری جونز» سرپرست کلیسایی کوچک در شهر کینزویل فلوریدا از هفته‌ها مانده به سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر اعلام کرده بود که قصد دارد در چنین روزی نسخه یا نسخه‌هایی از کتاب مقدس مسلمانان را به آتش بکشد.
ولی وقتی که تری جونز مخالفت‌های گسترده توام با تنفر و خشم مسلمانان جهان را دید، از این پیشنهاد عقب نشینی و اعلام کرد که از اقدامش برای آتش زدن قرآن در سالگرد حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ صرف نظر کرده و به هیچ وجه قصد ندارد در هیچ زمان دیگری قرآن را آتش بزند. با این حال بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های مختلف، روز شنبه چند آمریکایی افراطی در چند ایالت آمریکا در اقدامی شنیع نسخه‌هایی از قرآن را آتش زدند.
با توجه به حجم واکنش‌های جهانی به پیشنهاد وقیحانه کشیش جونز در خصوص آتش زدن قرآن در روز ۱۱ سپتامبر، انتظارها از دولت آمریکا جلوگیری از این اقدام و برخورد با مسببین این موضوع موهن بود. ولی مقامات آمریکایی تنها به مخالفت با این اقدام اکتفا کرده و همین امر برخی تردیدها را در میان افکار عمومی بوجود آورده که این سکوت دولتمردان آمریکایی چگونه قابل ارزیابی است.
برخی کارشناسان معتقدند دخالت جناح تندرو راستگرا و نومحافظه کاران در برنامه تری جونز را نمی توان نادیده گرفت و حتی می‌توان احتمال داد که محرک اصلی وی از سوی آنان بوده است.
دلیل نخست در این زمینه در تعلق تری جونز به کلیسای اوانجلیکا قابل پی‌گیری است. سابقه این کلیسا نشان می دهد که با ایدئولوژی افراطی ضد اسلامی خود از هر فرصت ممکن برای حفظ و تداوم آتش اسلام ستیزی استفاده کند تا آن که آتش برافروخته شده در زمان جورج بوش کماکان مشتعل باقی بماند و به این وسیله آرمان‌های آرماگدونی آنان به حیات خود ادامه دهد.
گذشته از این نکته اساسی، به نظر می‌رسد که موقعیت فعلی دو حزب جمهوریخواه و دموکرات و آمادگی آنان برای انتخابات میان دوره‌ای کنگره در دوم نوامبر، یا حدود یک ماه و نیم آینده در این جریان بی‌تاثیر نیست. چرا که هم اکنون به نظر می رسد که اوباما و حزب دموکرات وی مقابل حزب جمهوریخواه ضعیف است.
نظر سنجی ها نیز نشان می دهد که ۵۳ درصد به جمهوریخواهان و تنها ۴۰ درصد موافق دموکرات‌ها بوده‌اند.
‌این نظرسنجی‌ها ‌‌چشم‌انداز ترسناکی را برای اعضای حزب باراک اوباما به تصویر می‌کشد بر این اساس برخی از منابع غربی و امریکایی اعلام کرده‌‌اند که باراک اوباما در سال ۲۰۱۲ مبارزه انتخاباتی را به رقیب جمهوری خواه خود خواهد باخت.
این نظرسنجی‌ها که طی هفته گذشته انجام شده است، نشان می‌دهد رأی دهندگان امریکایی به شدت از عملکرد باراک اوباما ‌خشمگین هستند و وی را بیش از حد لیبرال می‌دانند و به شدت نیز درخصوص بهبود وضعیت اقتصادی امریکا ‌‌بدبین شده‌اند ‌‌که همین امر از چشم‌انداز بسیار تیره‌ای برای اعضای حزب اوباما در انتخابات آتی این کشور حکایت دارد. ‌‌
همچنین ۵۵ درصد رأی دهندگان ابراز علاقه‌مندی کرده‌‌اند که جمهوریخواهان رهبری کنگره را به دست بگیرند تا از این طریق بتوانند از برنامه‌های غلط اوباما جلوگیری کنند. این در حالی است که تنها ۳۹ درصد تمایل نشان داده‌‌اند که دموکرات‌ها رهبری کنگره را برعهده داشته باشند. ‌
با توجه به تحرکات ماهها و هفته های گذشته می توان چنین نتیجه گرفت که اگر انتخابات در این روزها می‌بود، جمهوریخواهان برنده آن بودند. در این بین، تحرک جدید کاخ سفید در راه‌اندازی مذاکرات مستقیم بین محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، می‌تواند باعث جلب حمایت لابی صهیونیست‌ها از حزب دموکرات و نمایندگان آن شود و روشن است که نومحافظه کاران در حزب مقابل لازم دارند تا با تمهیدی تفوق فعلی خود را حفظ کنند.
نگاهی به تحرکات و جنجال آفرینی تری جونز نشان می دهد که وی درست چنین نقشی را بازی می‌کند. به عبارت دیگر، جنجال‌آفرینی تری جونز و حمایت پنهانی نومحافظه کاران از وی را می توان با امیال گروه‌های صهیونیستی تحلیل کرد. این همان چیزی است که جمهوریخواهان به دنبال آن هستند تا نسبت به دموکرات‌ها سهم بیشتری از حمایت لابی صهیونیستی را به خود اختصاص دهند.
 

بهترین مجله خبری

بیشتر بخوانید
a
a