تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

تازه ترین تصویر ناسا از امواج “لا نینا” در زمین

مجموعه : دانش و فناوری
تازه ترین تصویر ناسا از امواج “لا نینا” در زمین
ناسا با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده توسط ماهواره "جیسون 2" تصویری از امواج "لا نینا" که موجب سرد شدن آبهای سطحی استوایی اقیانوس آرام می شود تهیه کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، امواج لا نینا موجب سرد شدن آبهای سطحی اقیانوس آرام در منطقه استوایی می شوند. این امواج در مقابل پدیده "ال نینو" قرار دارند. امواج ال نینو علت گرم شدن بسیاری از مناطق زمین پیرامون اقیانوس آرام می شود.

اکنون آژانس فضایی آمریکا با استفاده از اطلاعاتی که ماهواره "جیسون 2" از 3 تا 13 سپتامبر به مدت 10 روز جمع آوری کرده تصویری را از گستردگی پدیده "لا نینا" عرضه کرده است.

در این تصویر، مناطق آبی- ارغوانی سرد شدن آبها را نشان می دهند درحالی که مناطق به رنگ زرد- قرمز نشان دهنده مناطق گرم هستند. فضاهای سبز رنگ نیز آبهای با دمای متوسط را مشخص می کنند.

 

 تازه ترین تصویر ناسا از امواج \"لا نینا\" در زمین

 

براساس گزارش سافت پدیا، بیل پاتزرت، اقلیم شناس موسسه تکنولوژی کالیفرنیا و عضو این پروژه ناسا در این خصوص توضیح داد: "لا نینا می تواند سبب افزایش خشکسالی در مناطق جنوب غربی آمریکا شود."

همچنین لا نینا درحال ایجاد یک خشکسالی بزرگ در آمریکای جنوبی است. برای مثال سطح رودخانه آمازون در ریو واقع در برزیل به پایین ترین سطح خود از سال 1963 رسیده است. این درحالی است که در سال 2009 این نواحی که اقیانوس آرام در فاز "ال نینو" بود با بحرام سیل و طغیان آب رودخانه آمازون مواجه بود.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

a