تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

درگذشت محمد ارکون سه شنبه در سن ۸۲ سالگی در پاریس

مجموعه : مجله خبری

درگذشت اندیشمند و متفکر اسلامی – محمد ارکون از اندیشمندان و متفکران اسلامی سه‌شنبه شب در سن ۸۲ سالگی در پاریس درگذشت…

 

محمد ارکون استاد بازنشسته تاریخ تفکر اسلامی از دانشگاه سوربن پاریس و یکی از پیشگامان جنبش گفتگوی بین ادیان بود.

ارکون در سال ۱۹۲۸ در دهکده کوچکی در منطقه قبایل شمال شرقی الجزایر متولد شد. پس از آن که دوران مدرسه ابتدایی را در دهکده خود گذراند برای ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان به شمال غربی الجزایر رفت و سپس به مطالعه ادبیات عربی، حقوق، فلسفه و جغرافی در دانشگاه الجزایر پرداخت.

وی در دانشگاه های متعددی تدریس کرده و در سال ۱۹۸۰ به عنوان استاد تمام در دانشگاه سوربن منصوب شد و به تدریس تاریخ تفکر اسلامی پرداخت و رشته جدیدی را با عنوان اسلام شناسی کاربردی ایجاد کرد. در سال ۱۹۹۳ از دانشگاه بازنشسته شد و اما پس از آن به ایراد سخنرانی های مختلف در سراسر دنیا پرداخت.

به تعبیر وی سه تعریب از وحی تعریف یهودی، تعریف مسیحی و تعریف اسلامی را نمی توان از هم جدا کرد و مطالعه هرکدام زوایایی از دیگری را روشن می کند.

در سال ۲۰۰۸ وی مدیریت برنامه ” تاریخ اسلام و مسلمانان در فرانسه از قرون وسطی تا زمان حال” را به عنوان یک اثر دانشنامه ای برعهده گرفت. این پروژه با حضور بسیاری از مورخان و محققان انجام می شد که هرکدام یک تاریخ مشترک را روایت کردند.

اومانیسم عربی قرن دهم( ۱۹۸۲)، اسلام، دین و جامعه(۱۹۸۲)،‌ قرائت‌های قرآن(۱۹۸۲)،‌ رساله‌ای در باب تفکر اسلامی(۱۹۸۴)،‌ نقدی بر منطق اسلامی(۱۹۸۴)،‌ اسلام، اخلاق و سیاست ۱۹۸۶۶) و‌ دریچه‌هایی رو به‌اسلام (۱۹۸۶) عناوین برخی کتابهای ارکون هستند.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

بهترین مجله خبری

بیشتر بخوانید
a
a