تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

آنچه برای آشنایی با فناوری صفحه لمسی لازم است

مجموعه : دانش و فناوری
آنچه برای آشنایی با فناوری صفحه لمسی لازم است
امروزه انواع مختلفی از نمایشگرهای جذاب ترین رایانه ها و تلفنهای همراه هوشمند از فناوری لمس برخوردارند. این در حالی است که لمس به معنی چند لمسی نیست و تمایز میان آنها نیاز به آشنایی با هریک از این فناوریها دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، از سه سال قبل که "آی- فن" اپل وارد بازار شد تب دستگاههای با کلیدهای مجازی و صفحات نمایشگرهای حساس به لمس (Touch) بالا گرفت اما در ماههای اخیر اخبار مختلفی درباره عرضه محصولات چند لمسی (multitouch) منتشر شده است که نه تنها بازار مصرفی بلکه بازار حرفه ای را هم به سوی خود جلب کرده اند بنابراین بسیار مهم است که بتوان تفاوت میان لمس و چندلمسی را تشخیص داد.

مجله انفورماتیکی "کامپیوتر وورد" در این راستا در مقاله ای به شرح هر آنچه که برای آشنایی با انواع فناوریهای صفحه لمسی لازم است پرداخته است.

MPG چیست؟
 
MPG به مفهوم دستگاهی توانا است که نه تنها می تواند به ضربه های هر لمس مجزا بر روی نمایشگر صفحه لمسی پاسخ دهد بلکه همچنین می تواند یک تجربه فیزیکی را ارائه کند و به حرکات اشاره ای بیشتر انگشت واکنش نشان دهد.
 
در حقیقت MPG مخفف عبارت "چند لمسی، فیزیک و حرکات بیانگر" است. این نوع ابزارها در تمام محصولات الکترونیکی اپل که مجهز به سیستم عامل iOS هستند وجود دارند و بنابراین قادرند که در یک دستگاه واحد، "تعاملات و احساسات" را برای بهتر کردن تجریه استفاده از این ابزارها ادغام کنند. استیو جابز رئیس اپل نشان داده که شیفته "این ادغام جادویی" است.
 
با ترکیب چندلمسی، فیزیک و حرکات بیانگر، این نوع از دستگاهها توهمی را ایجاد می کنند که این توهم بر روی صفحه نمایشگر به صورت واقعی و تقریبا همانند یک شیء فیزیکی که با آن می توان تعامل کرد به نظر می رسد.
 
به این ترتیب ذهن شما می پذیرد که حتی یک شیء غیر واقعی حاضر در روی نمایشگر می تواند به یک شیء فیزیکی تبدیل شود.
 
تداوم حرکت، واکنش فوری به حرکات انگشت شما و امکان تعامل کردن به روشهای مختلف به یک دستگاه MPG اجازه می دهد که احساسی درون کاربر ایجاد کند که یک ماوس و یا یک دستگاه صفحه لمسی قدیمی قادر به عرضه آن نیستند.
 
این در حالی است که مهمترین چیزی که دانستن آن ضروری به نظر می رسد این است که بسیاری از دستگاههای جدیدی که به عنوان "صفحه لمسی" معرفی می شوند دیگر دستگاههای مجهز به یک صفحه حساس به لمس نسل قدیمی که از ضربات فیزیکی انگشت بر روی دستگاه حمایت می کردند نیستند.
 
برای درک بهتر تفاوت میان یک محصول با تداخل MPG و یک صفحه لمسی قدیمی می توان گفت که تقاوت میان این دو ابزار قابل مقایسه با تفاوت میان سریعترین و هیجان انگیزترین قطارهای هوایی تفریحی بالای 18 سال پارکهای بازی و یک ترم معمولی پارک نزدیک خانه شما است که کودک زیر پنج سال خود را برای سرگرمی سوار آن می کنید.
 
در این زمان که بازار جهانی ICT پر از محصولات مجهز به تداخلات صفحه لمسی منسوخ و مدلهای نوع MPG است می توان گفت که صفحه لمسیهای معمولی، گذشته را نشان می دهند درحالی که صفحات MPG پنجره ای به سوی آینده اند.
 
 
 
 
لمس بدون چندلمسی، فیزیک و حرکات بیانگر
 
بخش اعظم دستگاههای حساس به لمس به سادگی امکان درک ضربات روی نمایشگر را عرضه می کنند. این توانایی از سالها قبل بر روی بسیاری از عابربانکها، کیوسکهای اطلاع رسانی و دستگاههای الکترونیکی مصرفی کوچک عرضه شده اند. از جمله نمونه های اخیر این دستگاهها می توان به پخش کننده های Sony Reader Pocket Edition، Sony Reader Touch Edition و Sony Reader Daily Edition اشاره کرد.
 
حرکات بیانگر بدون فیزیک
 
ژانویه گذشته شرکت "اچ. پی" نمونه آزمایشی محصولی را نشان داد که قرار بود کمی بعد وارد بازار شود. این محصول به عنوان اولین لوح- رایانه (تبلت) مجهز به ویندوز  7 معرفی شد و HP Slate نام گرفت. HP Slate بدون جنبه "فیزیک" تنها از حرکات بیانگر برای تعامل با عناصر نشان داده شده بر روی نمایشگر حمایت کرده و امکان استفاده همزمان از تعداد بیشتری انگشت را فراهم می کرد.
 
فناوری به کار رفته در این لوح- رایانه چیزی شبیه به متد Cover Flow اپل بود که به کاربر اجازه می دهد آلبومهای موسیقی خود را با یک انگشت ورق بزند. حرکت انگشتان به کاربر این امکان را می دهد که به راحتی وارد آلبوم بعدی شود بدون اینکه یک حس طبیعی و فیزیکی را تجربه کند. 
 
بهرحال، "اچ. پی" تصمیم گرفت که این لوح- رایانه را تولید نکند و احتمالا قصد دارد لوح- رایانه کاملا MPG خود را برپایه سیستم عامل WebOS محصول شرکت "پالم" عرضه کند.
 
فیزیک و حرکات بیانگر بدون چندلمسی
 
سونی در تولید این نوع نمایشگرهای حساس به لمس حرف اول را می زند. احتمالا این روشی برای صرفه جویی در سخت افزار به کار رفته در محصول و استفاده بهینه از نرم افزارهای شبیه ساز لمس است. از جمله جدیدترین این محصولات می توان به پخش کننده MP3 واکمن سری ایکس و دوربین ویدئویی Bloggie Touch HD اشاره کرد.
 
چندلمسی، فیزیک و حرکات بیانگر
 
یکی از تاره ترین محصولاتی که به طور کامل از فناوری MPG حمایت می کند "آی- پاد نانو" جدید است. "آی- پاد نانو" اولین دستگاه اپل است که بدون استفاده از سیستم عامل iOS از فناوری MPG بهره می گیرد. البته "آی- فن"، "آی- پد" و "آی- پاد لمسی" نیز از دیگر محصولات اپل هستند که از فناوری MPG برخوردارند اما این دستگاهها دارای سیستم عاملند.
 
اما این تنها اپل نیست که به عرضه محصولاتی از این نوع می پردازد به طوری که حتی اولین شرکت تولید کننده دستگاههای صفحه لمسی مجهز به MPG نیز نیست. در حقیقت مایکروسافت در سال 2007 با عرضه میز- رایانه "سطح" (Surface) اولین دستگاه برپایه "چند لسمی، فیزیک و حرکات بیانگر" (MPG) را به دنیا معرفی کرد. هرچند این دستگاه به دلیل قیمت بالا چندان نتوانست در دل کاربران خانگی خود را جا کند.
 
همچنین بسیاری از تلفنهای همراه هوشمند با سیستم عامل "آندروئید" گوگل نیز کاملا برپایه MPG قرار دارند که "بلک بری لمسی" یکی از جدیدترین آنها است.
 

a