تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

سلول های چشم ساعت بدن را تنظیم می كند

مجموعه : پزشکی و سلامت
سلول های چشم ساعت بدن را تنظیم می كند
سلول های چشم ساعت بدن را تنظیم می كند
جام جم آنلاین: همانطور كه ساعت به زندگی انسان نظم بخشیده و زمان انجام فعالیت های مختلف را به ما یادآوری می كند، بدن انسان نیز از یك ساعت درونی برخوردار است كه نوعی سلول در چشم وظیفه تنظیم آن را بر عهده دارد.این سلول ها در شرایط كم نور ساعت درونی بدن را تنظیم می كنند.
 

به گزارش ایرنا ، ساعت درونی بدن چرخه شبانه روزی تمامی فعالیت های بدن را از چرخه خواب و بیداری گرفته تا اشتها و میزان هورمون ها تنظیم می كند.در این میان نور كه از طریق چشم ها به مغز می رسد، این ساعت ها را تنظیم می كند، اگرچه هیچ كس نمی داند چگونه این فرایند اتفاق می افتد.

اما اكنون محققان بیمارستان جانز هاپكینز با همكاری دانشمندان دانشگاه كالیفرنیای جنوبی و كورنل بخشی از این راز را گشوده اند.آنها در بررسی های خود دریافتند سلول های میله ای ( یكی از سه نوع سلول حساس به نور بسیار پیچیده موجود در شبكیه چشم) تنها سلول های مسوول تنظیم ساعت درونی بدن در شرایط كم نور است.

این پژوهشگران همچنین دریافته اند این سلول های میله ای كه به خاطر استوانه ای شكل بودن به این نام خوانده می شوند، همراه با سلول های مخروطی و دیگر سلول های شبكیه، ساعات درونی بدن را در شرایط پرنور درخشان تنظیم می كنند. نتایج این تحقیقات در نشریه نوروساینس منتشر شده است.

«سامر هاتار» محقق بیمارستان جانز هاپكینز با اشاره به شگفت انگیز بودن این یافته ها از جهات مختلف می گوید: پیش از این تصور می شد كه چرخه های شبانه روزی فقط در شرایط نسبتا پرنور تنظیم می شود كه یافته های جدید این امر را تایید نمی كند.

دوم آنكه می دانستیم زمانی كه این سلول های میله ای در برابر نور بسیار روشن قرار می گیرند، بی رنگ و غیركارامد می شوند از این رو تصور می شد كه این سلول های میله ای در تنظیم ساعت درونی بدن در نور زیاد نقشی ندارند. اما كشف جدید این تصور را رد كرده و حاكی از نقش موثر این سلول ها در تنظیم ساعت درونی بدن است.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

a