تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

كاهو دوای درد‌‌های ما

مجموعه : تغذیه مناسب
كاهو دوای درد‌‌های ما
كاهو دوای درد‌‌های ما
جام جم آنلاین: آن قدیم‌ترها كاهو فقط در فصل تابستان گیر می‌آمد، خیلی هم مردم درباره خاصیت این سبزی زیبا و خوشمزه نمی‌دانستند؛ اما حالا كاهو در همه فصول سر سفره ماست و متخصصان تغذیه معتقدند كاهو دوای بسیاری از دردهاست.
 

افزون بر افراد چاق كه می‌توانند از كاهو برای كاهش وزن خود استفاده كنند، این سبزی برای كسانی كه از كمبود آهن رنج می‌برند، بسیار توصیه شده است؛ چراكه سرشار از ویتامین و آهن است. متخصصان می‌گویند كه كاهو ویتامین‌‌های «آ» و «ب» و «ث» دارد و خون‌ساز است. این سبزی سرشار از املاح آهن، كلسیم، منیزیم، منگنز، روی، سدیم و مس است.

این املاح بویژه منگنز و روی از سفید شدن و ریزش مو جلوگیری می‌كند، حتی برای آفتاب‌سوختگی مفید بوده، قرمزی ناشی از آن را در سطح پوست كاهش می‌دهد.

تعدادی از پزشكان معتقدند كه كاهو خاصیت خنك‌كننده دارد و تشنگی را برطرف می‌كند.

افرادی كه تشویش و نگرانی و دلهره دارند، حتما مصرف روزانه كاهو را در برنامه غذایی خود بگنجانند؛ چراكه تحقیقات نشان داده كاهو، مسكن اعصاب و بهترین دارو برای بیماران عصبی است، همچنین برای آرامش اعصاب و رفع خستگی و بی‌خوابی مفید است.

جالب است بدانید كه مصریان قدیم به كاهو «گیاه بارور» می‌گفتند و از آن برای درمان ناباروری و بالا بردن توان جنسی استفاده می‌كردند.

كاهو فشار خون را تنظیم می‌كند و خوردن مرتب آن از بروز بیماری‌های قلبی – عروقی و سكته جلوگیری می‌كند.

كاهو در درمان یبوست موثر است، اشتها را تحریك می‌كند. خوردن كاهو با كمی سركه و ادویه پیش از غذا  با تحریك غدد دستگاه گوارش و ترشح اسید معده  به هضم غذا كمك می‌كند.

 

a