تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

ناگفته های زنان مسلمان قربانی تجاوز در بوسنی + تصاویر

مجموعه : زنان
ناگفته های زنان مسلمان قربانی تجاوز در بوسنی + تصاویر
درجنگ صربها علیه مسلمانان بوسنیایی بزرگترین و سازمان یافته ترین خشونت، تجاوز به زنان مسلمان صورت گرفت به طوری كه همگان بر این باورند كه صرب ها از آن به عنوان سلاح پاكسازی قومی استفاده می كردند.  
به گزارش پیمانه به نقل از جهان؛ جنگ بوسنی که از سال 1992 آغاز و در سال 1995 با امضای قرارداد دیتون به پایان رسید، بیشترین آسیب را بر کودکان و زنان بوسنیایی وارد کرد.

تا پایان جنگ بیش از 8 هزار مسلمان به قتل رسیدندو بیش از 300 هزار غیرنظامی کشته و هزاران زن مسلمان مورد تجاوز قرار گرفتند. 

ناگفته های زنان مسلمان قربانی تجاوز در بوسنی + تصاویر

در جنگ بوسنی زنان مسلمان بوسنیایی هزینه بسیار سنگینی متحمل شدند. سربازان صرب و کروات، زنان مسلمان و حتی زنان صربی و کراواتی که با مسلمان ازدواج کرده بودند را برای تجاوز و قتل از سایر زنان جدا می كردند. که به قول خودشان مسلمانان را پاکسازی قومی کنند این در حالیست که علاوه بر تبعات هولناك تجاوزات جنسی برای زنان، بحران نسل كودكان نامشروع حاصل از جنگ یکی دیگر از تبعات جنگ بود.

خبرها حاکی ازآنست که آن دسته از زنان بوسنیایی که در طول جنگ (1995-1992) مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند، به جای گوشه نشینی و انزوا انجمنی راه اندازی کرده درصدد تسلیم متجاوزان به دادگاه بین المللی برآمده اند.

هاسجیچ مدیریت «انجمن زنان آسیب دیده جنگ بوسنی» یکی از زنان مسلمان بوسنیایی مورد تجاوز قرار گرفته است و از سال 2003 تصمیم گرفته زنانی را که قربانی جنگ شده اند در انجمنی گرد هم بیاورد تا حقشان را از متجاوزان بگیرد وتا کنون در انجمنش 1800 زن صرب، کروات و مسلمان را تحت پوشش قرار داده است.

وی در مورد خاطرات تلخش در جنگ بوسنی چنین اظهار می دارد: چتنیک ها در مارس 1992 وارد خانه ما هم شدند و در برابر چشمان من به دختر جوانم تجاوز و با وارد کردن ضربه ای به سرش او را مجروح کردند. روز بعد نیز مرا به قرارگاه پلیس شان بردند. در آن جا بارها به من تجاوز کردند بسیار وحشتناک و تلخ بود در آن جا یکی از همسایگان قدیمی صربمان که ازدوستان خانوادگی مان بود را دیدم.

هاسجیچ در ادامه می گوید: بین مسلمانان، صربها و کروات های بوسنی هزاران زن بوده و هستند که به خاطر شرم از این موضوع منزوی شده و از خانه هایشان بیرون نمی آمدند اما آن ها در حال حاضر زیر چتر انجمنی که تاسیس شده برای دستگیری و تحویل متجاوزان به دادگاه تلاش می کنند. این متجاوزان هستند که باید شرم کنند نه ما مظلومان.

مدیر «انجمن زنان خسارت دیده جنگ بوسنی» که در سال 2001 به عنوان شاهد به دادگاه لاهه رفته و مطالبی را به اطلاع قضات رسانده وی با کمک اتحادیه اروپا و استفاده از فضای مجازی شکایت زنان مظلوم بوسنی را جمع آوری و تسلیم دادگاه کرد. که این حرکت منجر به دستگیری بسیاری از متهمان و متجاوزان شد. اما این در حالیست که در حال حاضر بسیاری از متجاوزان فعالانه در اجتماع حضور دارند و به شغل های حساس چون کارمند اداره پلیس و یا معلم آموزش و پرورش و … هستند.

کارشناسان سیاسی معتقدند که موضوع تجاوز به زنان بخشی از استراتژی جنگ خونین و ظالمانه صربها و کروات ها علیه مسلمانان بوسنی بوده و این تجاوزها با طرح و برنامه خاصی انجام می شد. زیرا کسانی که جنگ را به راه انداختند از ساختار خانوادگی مسلمانان خوب اطلاع داشتند، آن ها می دانستند با این جنایت چه زیانی را بر جامعه مسلمان وارد خواهند کرد.

در حالی که خبرها از تجاوز به ده ها هزار زن و دختر از 11 تا 60 ساله خبر داده است بسیاری از خانواده های مسلمان بر اثر این جنایت از هم پاشید و نیز بسیاری از زنان کشور خود را رها کرده زندگی در غربت را انتخاب کردند.

عده قابل توجهی از زنان، فرزندان شان را به نهادهای دولتی تحویل دادند. این وضع بزرگترین ضربه را بر پیکر خانواده های بوسنیایی وارد کرد. نتیجه این جنایت های وحشیانه در سال های بعد آشکارتر می شود.

صربها به خودشان هم رحم نکردند و به بسیاری از زنان صرب یا کرواتی که با مسلمان ها ازدواج کرده بودند را در جریان درگیری های داخلی بالکان مورد تجاوز قرار دادند.

این سوال مطرح است چرا کشورهای اروپایی با اطلاعی که از جنایات وقوع یافته در بوسنی دارند هیچ اقدام موثری برای مجازات متهمان به عمل نمی آورند؟

تجاوزصرب ها به زنان مسلمان با هدف پاكسازی قومی بود
در گزارش سی ان ان درباره وضعیت زنان مسلمان چنین آمده که دهها هزار زن در بوسنی مورد تجاوز قرار گرفتند و كودكان حاصل آن نیز شاید به پنج هزار نفر برسند. این درحالیست که صدها و شاید هزاران زن در اردوگاههای صرب ها باردار شدند.

به گزارش این شبكه در جنگ های یوگسلاوی سابق بزرگترین و سازمان یافته ترین خشونت تجاوز به زنان مسلمان بود به طوری كه همگان بر این باورند كه صرب ها از آن به عنوان سلاح پاكسازی قومی استفاده می كردند. صدها زن جنین خود را سقط كردند اما بسیاری نیز با ممانعت های صرب ها موفق به این كار نشدند .و برخی از آنهایی كه كه كودك خود را به دنیا آوردند آن را رها كردند و هیچگاه نخواستند درباره اش خبری بگیرند. 

ناگفته های زنان مسلمان قربانی تجاوز در بوسنی + تصاویر

توضیح عکس: گور دسته جمعی مسلمانان در بوسنی

در کتاب «مروری بر تاریخ مسلمانان در یوگسلاوی و جنگ در بوسنی و هرزگوین» نمونه‌های زیادی از جنایات صرب‌ها تشریح شده نظیر اظهارات خانم «حازیرا كاتوویچ بیدیك»؛ زنی كه همراه با 800 مسلمان توسط گروه‌های صرب در چاهی انداخته شده بود، به طور معجزه‌آسایی نجات یافت.

این زن مسلمان می‌گوید: در آن چاه زنانی زنده زنده و به مرور كشته شدند. در این گور دسته جمعی زنی حامله كنار من بود،که دائماً داد می‌زد و از درد به خود می‌پیچید تا این كه در روز بعد بالاخره جان سپرد. من به خاطر تكه‌ نانی كه به همراه داشتم و برای خوردنم در راه گرفته بودم زنده ماندم، دیگران هم مانند من این‌چنین كردند. در جیب بسیاری از اطفال و كودكان تكه‌های نانی بود و من به واسطه خوردن همین نان‌ها زنده ماندم. ابتدا خیلی می‌ترسیدم ولی تكرار این عمل (برداشتن نان از جیب قربانیان) برایم عادی شد. در چاه به دلیل انباشته شدن اجساد روی هم، بوی بدی متصاعد می‌شد. 81 روز بعد كشاورزان روستایی نفیسن، مرا از داخل این چاه نجات دادند. پس از خارج شدن از چاه وزنم به 30 كیلوگرم رسیده بود در حالی كه پیش از این، وزن طبیعی‌ام 70 كیلوگرم بود. 

ناگفته های زنان مسلمان قربانی تجاوز در بوسنی + تصاویر

توضیح عکس: مادران بوسنیایی در کنار گور دسته جمعی

دشمنی دیرینه صربها و کرواتها با مسلمانان به حدی بود که به مسلمانان القابی چون غیرمسیحی‌ها، جذامی‌ها، چاپلوسان و عناصر بدون ملیت، می دادند و این دشمنی با پاکسازی قومی مسلمانان به اوج خود رسید.
در جریان پاكسازی قومی و جنایات صرب‌ها و كروات‌ها علیه مسلمانان در مقابل چشمان بی تفاوت کشورهای به ظاهر متمدن اروپایی ایران جزء اولین كشورهایی بود که هتك حرمت به زنان مسلمان، قتل‌عام‌های گسترده و جنایات بی‌نظیر صرب‌ها علیه زنان، مردان و كودكان بوسنیایی و‌ اقدامات صرب‌ها را به شدت محكوم كرد و آمادگی خود را برای ارسال كمك‌های انسانی دوستانه و حمایت‌های سیاسی بین‌المللی از این كشور تازه استقلال ‌‌یافته اعلام كرد.

در همان زمان رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، با لحنی جدی و خشمگین چنین اعلام کرد كه ایران و جهان اسلام باید هوشیار باشند، چون اینك زمان سرنوشت‌سازی است كه جنگ مدرن‌ترین اسلحه‌ها بر علیه مسلمانان و اسلام است.
رهبر معظم نظر جهان را به این مسلمانان مظلوم جلب کرد و در ادامه افزود: آوارگی و كشتار مسلمانان قسمتی از تبلیغات مسیحیت غرب به رهبری آمریكا بر علیه موج اسلام‌خواهی در سراسر جهان است. خلاصه كلام آیت‌الله خامنه‌ای این بود كه مسلمانان به رهبری ایران باید برای دفاع از مسلمانان یوگسلاوی سابق بسیج شوند.

گفتنی است زمانی که مسلمانان بوسنیایی خواستار جدایی از یوگسلاوی سابق شدند صربهای ساکن بوسنی با این اقدام مخالفت کرده و به سرکوب مسلمانان پرداختند. این حادثه یکی از فجیع ترین حوادث تاریخی به شمار می رود که به نسل کشی، قتل عام و کشتار گروهی مسلمانان انجامید .

این جنگ بعد از جنگ جهانی دوم بزرگترین نسل کشی در اروپا به شمار می رود، ولی متأسفانه دنیای به اصطلاح متمدن غرب كه از نزدیك شاهد ارتكابی چون فجایع تجاوز به زنان و جنایت ضد بشری بودند و سکوت کردند.

زنان ‌بی‌گناه قربانی این جنایت ضد بشری بوده و باید به عنوان قربانی مورد بیشترین توجه و مراقبت قرار گیرند. ولی متأسفانه دنیای به اصطلاح متمدن غرب كه از نزدیك شاهد ارتكاب این فجایع بوده است نه تنها در تسكین آلام و درد و رنج این زنان اقدام مثبتی انجام نداده بلكه از یك سو با تبلیغات مغرضانه نمك بر زخم آنان پاشیده و از سوی دیگر با انجام اقدامات تأخیری دست صرب‌ها را در تداوم این جنایات باز گذاشته‌است.
اکثر جنایتکاران جنگی صرب با وجود مستندات بسیار در دادگاههای اروپایی به کمک قضات غربی از عواقب جنایات غیر انسانی و هولناک خود جان به در برده اند و زندگی راحت و آسوده ای دارند. در حالی که قربانیان آنها در شرایط روحی نامناسبی ناشی از این اجحاف و ظلم به سر می برند.

لازم به توضیح است که پاکسازی قومی حربه ای غیر انسانی است که هنوز به کار می رود و توسط متجاوزین غربی در کشور های مسلمان چون فلسطین افغانستان و عراق استفاده می شود.

 
a