تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

تصاویر آشپزخانه های آینده

مجموعه : دانش و فناوری
تصاویر آشپزخانه های آینده
برنده های نهایی رقابت جهانی طراحی وسایل مصرفی خانگی شرکت الکترولوکس معرفی شدند و طرح حلزون به عنوان طرح برتر این دور از رقابتها انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس گزارش سازمان ملل متحد تا سال 2050 در حدود 74 درصد از جمعیت جهان در محیطهای شهری زندگی خواهند کرد. شرکت تولید کننده تجهیزات و ملزومات خانگی الکترولوکس سالانه دانشجویان رشته طراحی صنعتی را در رقابت جهانی شرکت می دهد تا زمینه ای برای ابداع ملزومات خانگی ویژه فضاهای کوچک ابداع کنند.

فینالیستهای رقابت سال 2010 الکترولوکس پیش از این اعلام شده بود و این شرکت اکنون سه برنده نهایی خود را اعلام کرده است. طرح های ارائه شده در رقابت سال جاری از تنوع بالایی برخوردار بودند و طرح های مختلفی از کمد لباسی که توانایی ردیابی و زدودن لکه های لباس را دارد تا آشپزخانه ای که با ذهن کنترل می شود در آن ارائه شدند.

با وجود اینکه هر طرحی در این رقابت قابل پذیرش است، این بار نیز تجهیزات مرتبط با آشپزخانه سه رتبه نهایی را به خود اختصاص داده اند:

رتبه سوم: آشپزخانه  Elements Modular

این طرح آشپزخانه ای چند بخشی است که در آن واحدهای آشپزی، تهویه هوا، نورپردازی و سیستم سردخانه ای با یکدیگر در ساختاری که بر روی دیوار نصب می شود، ترکیب شده اند. طراح این ایده "ماتیو گیلبرد" نصب چند واحد آشپزخانه ای را در ذهن دارد که ساختاری قابل تنظیم داشته باشند و مثلا بتوان با فشردن یک کلید یخچال و اجاق گاز را جا به جا کرده و در دسترس قرار داد. در این سیستم ترکیبی که انرژی آن به صورت وایرلس تامین خواهد شد، هر یک از واحدها می توانند به آسانی برای انجام وظایف چندگانه بهبود پیدا کرده و کل آشپزخانه را به یک نمایشگاه ساده دیواری تبدیل کنند.

 

 تصاویر آشپزخانه های آینده

رتبه دوم: یخچال روباتیک زیستی

به گزارش مهر، این ایده جالب توجه و کم حجم با استفاده از ماده ژلاتینی غیر چسبنده، بی بو و پلیمری می تواند جایگزین یخچالهای پر مصرف و جاگیر شود. این ژل فضای اطراف مواد غذایی را پر کرده و آنها را در دمایی مناسب معلق نگاه می دارد. چنین طراحی نیاز به موتور یخچال را از بین برده و ابعاد آن چهار بار کوچکتر از یخچالهای عادی است. سیستم تعلیق به اندازه ای ایمن است که می توان این یخچال را به صورت افقی، عمودی و یا حتی از سقف آویزان کرد. "یوری دیمیترف" طراح روسی این ایده که جایزه بخش انتخاب مردمی را به خود اختصاص داده است، آن را با الهام از ایده خانه درختی در رمانی علمی تخیلی به وجود آورده است.

 

تصاویر آشپزخانه های آینده

رتبه اول: حلزون

به گزارش مهر، برنده نهایی و رتبه اول رقابت الکترولوکس در سال 2010 حلزون است، یک اجاق گاز و منبع حرارتی قابل حمل که مستقیما به ظروف پخت و پز چسبیده و با القای مغناطیسی حرارت ایجاد می کند. زمانی که این ابزار به یکی از ظروف رسانای آشپزخانه وصل می شود، باطری متراکم کریستالی سیم پیچی را گرم کرده و حرارت را به ظرف انتقال می دهد. حسگرهای موجود در این ابزار نوع ماده غذایی را تشخیص داده و به صورت خودکار میزان حرارت و زمان پخت مورد نیاز را تعیین می کند.

 

 تصاویر آشپزخانه های آینده

 

بر اساس گزارش پاپ ساینس، استفاده از این ابزار می تواند نیاز به استفاده از اجاق گازهای پر مصرف و جاگیر را از بین ببرد. جایزه طرح نهایی این رقابت کمک هزینه ای 5 هزار یورویی و 6 ماه دروه کارآموزی با حقوق در مرکز جهانی طراحی الکترولوکس خواهد بود.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

a