تبلیغات

تبلیغات

ایران چک ۲۰۰ هزار تومانی در بانک مرکزی

مجموعه : مجله خبری

مدیر اداره نشر اسکنانس و خزانه بانک مرکزی با بیان اینکه ایران چکهای ۲ میلیون ریالی به عنوان ذخیره در خزانه بانک مرکزی موجود است، گفت: هر زمان که ضرورت ایجاب کند این ایران چکها به جریان خواهد افتاد. محمد قدس الهی در گفتگو با مهر از انتشار ۲۱ هزار میلیارد ریال اسکناس در سال گذشته خبرداد و گفت: مجموع اسکناسهای منتشر شده به ۸۸ هزارو ۵۰۰ میلیارد ریال رسید.

مدیر اداره نشر اسکناس و خزانه بانک مرکزی افزود: اما در سال ۸۷ با انتشار ایران چکهای بانک مرکزی تقاضا برای اسکناس کاهش یافت و تاکنون به میزان ۵ هزار میلیارد ریال اسکناس منتشر شده است که پیش بینی می شود تا پایان سال این رقم به کمتر از ۱۰ هزار میلیارد ریال برسد.

وی با اشاره به چاپ و به جریان گذاشتن ایران چکهای ۵۰۰ هزار ریالی و یک میلیون ریالی، گفت: اما ایران چکهای ۲ میلیون ریالی چاپ شده و به عنوان ذخیره در خزانه بانک مرکزی موجود است و هر زمان که ضرورت ایجاب کند به جریان خواهد افتاد. قدس الهی از امحای ۶۵۰ میلیون برگ اسکناس فرسوده در سال گذشته به ارزش ۳ هزارو ۳۰۰ میلیارد ریال خبرداد و افزود: امسال نیز تاکنون ۶۵۰ میلیون برگ اسکناس به ارزش ۳ هزارو ۸۰۰ میلیارد ریال امحا شده است.

وی با اشاره به اینکه ضرب سکه های ۲۵۰، ۵۰۰ ریالی و یک هزار ریالی ادامه دارد، گفت: اما ضرب سکه های کمتر از ۲۵۰ ریالی به لحاظ ارزش ناچیز آن در جامعه و اینکه سهمی در مبادلات روزمره ندارند، متوقف شده است. مدیر اداره نشر اسکناس و خزانه بانک مرکزی از استقبال برای خرید سکه های طلای سی امین سال انقلاب خبرداد و گفت: این سکه ها براساس محور رهبری، دینی و مردمی بودن انقلاب طراحی شده است.

وی همچنین با اشاره به حراج سکه های طلا و نقره یادبود سی امین سال انقلاب در بانک کارگشایی، گفت: قیمت این سکه ها بر اساس قیمت طلا و نقره بین المللی هر روز تعیین می شود و به صورت قیمت پایه به بانک کارگشایی اعلام می شود. وی اضافه کرد: بانک کارگشایی نیز بر اساس این قیمتها، قیمت عرضه را مشخص می کند و سکه ها به بالاترین پیشنهادها فروخته می شود.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات