تصاویری از شباهت جالب ستاره ها به شخصیت های کارتونی عکس های جالب و دیدنی از اضافه بار در برخی کشورها اولین دستگاه خودپرداز حشیش در ایالت کلرادو!! عکسلورفتن اقدام زشت این دو زن توسط دوربین مخفی + عکسآموزش پخت انواع غذاهای ترکی + تصویرپیرترین وامبت و پستاندار دنیا +عکس انتخاب چهره های سینمایی محبوب از دید مرددم تهران (عکس)دختری که در عروسی همه را حیرت زده کرد؟!! + تصاویرذکر این صلوات بسیار مجرب را از دست ندهیدکاسه‌ای مرغ و خروسی که 100 میلیارد فروخته شد! +عکسمهاجرت دیدنی و گروهی 10 هزار سفره ماهیکشف یک سنگ معدنی بسیار زیبا در ولنزولا + (عکس) مبارزه با استرس و رفع آن به همراه دکتر اوزتصاویری از زیباترین باغ های دنیاشهر دوقلوهای برزیلی !+ تصاویرتزریق نخستین خون مصنوعی به انسان! + تصاویرروش های صحیح پخت انواع غذاعوامل موثر در ارگاسم زنان چیستفرهنگ ترافیک در آمریکا در 50 سال پیش! (تصویری)این حمام از طبیعت الهام گرفته است! + (عکس)جدیدترین طراحی مبلمان خانگی به شکل قارچ + تصاویر اس ام اس های خنده دار و جدیدطراحی پیچ هایی با طرح های منحصر به فرد + تصویرجالب ترین قوانین رانندگی در نقاط مختلف دنیاتصاویری از غرق شدن کشتی در کره جنوبی با ۴۷۷ مسافر پرده‌برداری از جدید‌ترین لباس فضا نوردان + تصاویرچکیده ای از زندگی نامه حضرت فاطمه (س)
تصاویری از امضا گرفتن دختران از محمد رضا گلزاربد قیافه ترین بازیگران موفق + تصاویرزندگی بسیار عجیب و باورنکردنی این مرد با سه پا + عکساین مرد بهترین شغل جهان را دارد! + تصاویر عشق مادربزرگ به نوه اش !+ عکسلذت دیدن این تصاویر جذاب را از دست ندهید ماجرای خواندنی دختر فراری که یک شب پیش یک طلبه ماند!کاریکاتورهای جالب انصراف از یارانه نتیجه 40 سال آب ندادن به باغچه توسط این مرد (+عکس) زندگی عجیب یک دختر داخل جسد خرس! + عکسبچه دار شدن دختر 12 ساله و پسر 13 ساله !! + عکسزنان محافظ و بادی گارد ریاست جمهوری فسلطین! + تصاویر روشی وحشتناک و عجیب برای تبلیغ عسل !(+عکس)شما باورتان می شود این ها کیک باشند؟ + (تصاویر)موفقیت جراحی نوزاد عجیب 8 دست و پایی ! + عکس پورشه فوق العاده ۹۱۱ رنگی رنگیِ خوشگل! +عکسپورشه طلایی سوشا مکانی دروازه بان ملی پوش فولاد +عکسعکس های جالب و خلاقانه از یخبندان شهر ونیز !!دختری که در عروسی همه را حیرت زده کرد؟!! + تصاویرلورفتن اقدام زشت این دو زن توسط دوربین مخفی + عکسکاریکاتورهای بامزه و خنده دار روز زنبزرگترین ماهی صید شده در جهان توسط این زن + تصاویر
یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۳    ساعت: ۱۷:۵۰
تبلیغات
www.tapcd2012.ir      www.tapcd2012.ir
جستجوی مطالب
 

نقش وراثت در شکل گیری شخصیّت انسان

وراثت عبارت است از تمام ظرفیت ها و استعدادهای ژنتیکی و کروموزومی که فرزند از پدر، مادر و اجداد خود به ارث می برد و با خود به دنیا می آورد. تأثیر و اهمیت وراثت در پایه گذاری و شکل دهی شخصیت نمی تواند مورد شک و تردید واقع شود.


از منظر روان شناسی، عامل «وراثت» و «محیط» در شکل گیری و تحول شخصیت آدمی دخالت و تأثیر دارندکه در این جا عامل وارثت را بررسی می کنیم:

وراثت

سلطانی با وزیر خویش گفت‌وگو می‌كرد كه آیا وراثت بر تربیت مقدم است، یا تربیت بر وراثت رجحان دارد؟
وزیر گفت: تربیت بر وراثت تقدّم دارد. سپس برای اثبات سخن خویش، سلطان را به صرفِ شام دعوت كرد.

وقتی سلطان وارد مجلس شد، مشاهده كرد كه در اطراف سفره، گربه‌هایی شمع بر دست، ایستاده و مجلس را روشن كرده‌اند.

وزیر در این هنگام به سلطان گفت: «اینك بفرمایید وراثت گربه كجا و شمع‌داری كجا؟ این تربیت است كه گربه را به نگهداری شمع و روشن‌‌افروزی این مجلس واداشته است».

سلطان پس از شنیدن سخنان وزیر، دستور داد تا موشی را آورده و در آن اتاق رها سازند. به محض اینكه چشم گربه‌ها به موش افتاد، شمع‌ها را انداخته و در پی موش دوان شدند.

سلطان گفت: «این وراثت گربه است كه شمع‌ها را بر زمین افكند و گربه‌ها را به دنبال موش روان ساخت و این خود دلیل بر آن است كه وراثت بر تربیت مقدم است».1

وراثت چیست؟

وراثت عبارت است از تمام ظرفیت ها و استعدادهای ژنتیکی و کروموزومی که فرزند از پدر، مادر و اجداد خود به ارث می برد و با خود به دنیا می آورد. تأثیر و اهمیت وراثت در پایه گذاری و شکل دهی شخصیت نمی تواند مورد شک و تردید واقع شود. عامل وراثت بر خصوصیات جسمانی فرزند (مانند رنگ پوست و چشم و مو، بلندی یا کوتاهی قامت، چاقی یا لاغری)، چگونگی کارکرد اعضای بدن او (مانند قلب، مغز، معده، سلسلة اعصاب و غدد) و نیز بر خصوصیات روانی ـ اخلاقی وی (مانند خوش خویی یا تندخویی، وارفتگی و بی قیدی یا زرنگی و شادابی، صبوری یا بی صبری و...) مؤثر است.

به عنوان مثال میزان ترشح غده های بدن که تأثیر عظیمی در سلامت بدنی و صحت روانی (عواطف، هیجانات و دیگر فعالیت های روانی) فرزندان دارند، می تواند تحت تأثیر عامل وراثت قرار گیرد. چنان كه ترشح بیش از اندازة یکی از این غدد (پرکاری تیروئید) سبب تندخویی، زودخشمی و بی اختیاری واکنش ها (بیش فعالی) و در نتیجه بی ثباتی شخصیت رفتاری فرزند می گردد و کاستی تراوش آن (کم کاری تیروئید) آثار مخالفی چون سستی، اضطراب، وارفتگی و بی قیدی، انزوا و دوری از اجتماع (کم فعالی) را بر جای می گذارد.

از منظر اسلامی عامل وراثت به عنوان یکی از عوامل مؤثّر در شخصیّت انسان، و نه به عنوان تنها عامل، قابل قبول می باشد. به عنوان شاهدی بر پذیرش این عامل از سوی اسلام، می توان توصیه های اسلامی راجع به دقت در انتخاب همسر، تأکید بر پاکی و طهارت غذای والدین، و سفارش به پاکی و طهارت روحی و جسمی ایشان قبل از انعقاد نطفه را برشمرد.2

برای مطالعه و آشنایی با عامل محیط به لینک زیر مراجعه فرمائید:

نقش محیط در شکل گیری و تحول شخصیّت

آیا وراثت و محیط در کمال و سعادت انسان نقش ندارند؟

پایه های شکل گیری ادب

حنظله و جمیله، تجلی اختیار و اراده آزاد

---------------

پی نوشت:

1. قنبری، حیدر، داستان های شگفت انگیزی از تربیت فرزند، ص 91. وفیات العلماء، ص71؛ آینة اخلاص، ص78.
2.  ر.ک: بخش «بسترسازی برای تربیت مهدوی» در همین کتاب: عنوان های «انتخاب همسر مهدوی»، «تغذیه از لقمه حلال و فایده بخش» و «مراقبت‌های پیش از نزدیکی».

منبع: خانواده و تربیت مهدوی، آقاتهرانی و حیدری کاشانی، ص 87

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تعداد بازدید ۵۰۴۷ بار

ارسال به کلوب ارسال به فبس بوک ارسال به گوگل ارسال به فرند فید ارسال به فرند فید

ارسال این مطلب به ایمیل دوستان :
 

 

مجله خبری
اولین دستگاه خودپرداز حشیش در ایالت کلرادو!! عکستصاویری از غرق شدن کشتی در کره جنوبی با ۴۷۷ مسافر فزایش یا کاهش قیمت مسکن بعد از فاز دوم یارانه هاموفقیت جراحی نوزاد عجیب 8 دست و پایی ! + عکس هشدار جدی درباره داروهای تبلیغی شبکه‌های ماهواره‌ایبا انصراف از دریافت یارانه از بیمه رایگان بهره مند شوید 3 همسایه ایران در رتبه بالاترین هزینه های نظامی در جهان بز گلپایگانی که 6 قلو زایمان کرد !+ عکس زنی که با کفش پاشنه بلند مردی را به قتل رساند !+ عکس گروگان گیری عجیب با ساتور در وسط خیابان (+ تصاویر) محرم جدیدترین سلاح ارتش جمهوری اسلامی ایران آزادی زن پرتاب کننده کفش به سمت هیلاری کلینتون (+عکس) آخرین قیمت سکه‌، طلا و ارز در بازار (+جدول) اقدام وحشیانه سعودی ها با این زن مسیحی (+عکس) اتهام به قتل کودک ۹ ماهه پاکستانی ! (+عکس) حراج نخستین ناو هواپیمابر هند (+عکس) افرادی که موفق به ثبت نام یارانه نشدن چیکار کنند ؟ دختر 15ساله عربستانی قهرمان جهاد نکاح شد!+ عکس در نظرسنجی های خلیج فارس یا خلیج ع رب ی شرکت نکنید پرسود ترین بازار در سال 2014 چیست ؟