تبلیغات

تبلیغات

گواهینامه هوشمند رانندگی از سال ۸۸

مجموعه : مجله خبری

رئیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از جایگزینی گواهینامه های هوشمند به جای گواهینامه فعلی از سال ۸۸ خبر داد. به گزارش واحد مرکزی خبر، وی گفت : گواهینامه هوشمند این امکان را فراهم می کند تا به محض کنترل پلیس، تمام اطلاعات قبلی راننده و خودروی او در دسترس مامور کنترل کننده قرار بگیرد.

رویانیان افزود : با درج همه اطلاعات مربوط به خودرو و راننده در گواهینامه هوشمند همچنین این امکان فراهم می شود تا برگ جریمه تخلفات رانندگان به منزل آنان ارسال و به سوابق آنان اضافه شود. وی با بیان اینکه برای طراحی این گواهینامه یک سال مطالعه شده است گفت: ناجا کارخانه تولید گواهینامه هوشمند را خریداری کرده است. سرتیپ رویانیان گفت : با اجرای این طرح ۵۰ درصد حوادث رانندگی کاهش می یابد.

وی گفت: در سال ۸۸ ساماندهی آموزشگاههای رانندگی و صدور گواهینامه های ب ۲ و پایه یک به بخش خصوصی واگذار می شود. رئیس راهور نیروی انتظامی گفت : نخستین بار در محور شاهرود به سبزوار سیستم کنترل هوشمند نصب شده است. گواهینامه های هوشمند دارای اطلاعات کامل افراد همچون هویت فرد، کد ملی و پستی است. در گواهینامه هوشمند، همه گواهینامه های پایه یک و دو، آزمایشی و دائمی ۵ ساله در یک گواهینامه خلاصه شده است.

در این گواهینامه همچنین جدول زمان انقضاء و تمدید درج شده است و شکلی بین المللی دارد. پلیس راهور گفت : تمامی موارد امنیتی در این گواهینامه‌ها لحاظ شده است تا جعل نشود. سردار سرتیپ رویانیان در همایش پلیس راهنمائی و رانندگی سراسر کشور افزود : طراحی گواهینامه هوشمند تمام شد و از سال ۸۸ صادر می شود. رییس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی در ادامه گفت: طرح ملی شماره گذاری موتورسیکلت ها از امروز آغاز شد.

رویانیان افزود : پنج میلیون موتورسیکلت در کشور وجود دارد که هیچ کنترل سیستمی بر آنها وجود ندارد. وی گفت : تا قبل از آغاز سال جدید، پایان طرح ملی تعویض پلاک خودروها اعلام می شود. رییس پلیس راهور گفت: با تغییر روش کار در سامانه اجراییات رانندگی، جریمه رانندگان متخلف در ۱۸ استان کشور، به منازل آنان فرستاده می شود.

الزام داشتن ۴ مدرک برای رانندگان در سفرهای سال 88

رییس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی گفت :

در سال ۸۸ کارت خودرو، برگه معاینه فنی، بیمه شخص ثالث و گواهینامه، چهار مدرکی است که پلیس کنترل میکند

سردار سرتیپ رویانیان با بیان اینکه با بهبود رانندگی از سال ۸۴ تاکنون، حوادث ۴۰ درصد کمتر شده است گفت: این پیشرفت در سایه همکاری و مشارکت مردم ، رسانه ها و به ویژه صدا و سیما به وجود آمده است. وی با بیان اینکه در سال ۸۴ به تعداد هر ده هزار وسیله نقلیه ۴۵ نفر کشته می شد گفت: امسال به ازای هر ده هزار وسیله نقلیه ۲۵ نفر کشته شده اند.

رویانیان گفت: درتصادفات سال ۸۴ به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت ۳۹ نفر کشته می شد که این میزان امسال به ۳۲ نفر کاهش یافته است. رییس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اشاره به اینکه در سال ۸۴ هر دو و نیم روز بر اثر تصادف یک اتوبوس بالای پنج نفر کشته و پانزده نفر زخمی می شد افزود: خودروهای سنگین و باربری در سی درصد تصادفات نقش دارند و عامل ۴۹ درصد مرگ و میر ناشی از تصادفات ، کامیون ها هستند.

رویانیان با بیان اینکه کنترل ناوگان حمل و نقل از ضروریات کشور است گفت: کامیون ها، وانت های باربری و مسافربری های بیرون شهری با جی پی اس کنترل می شوند. رییس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اشاره به گسترش فرهنگ بیمه گفت: بیش از ۹۵ درصد خودروها دارای بیمه شخص ثالث است.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات