تبلیغات

تبلیغات

فنلاند برنده مدال طلای رقابت های جهانی سونای 110 درجه !

فنلاند برنده مدال طلای رقابت های جهانی سونای 110 درجه !
فنلاند که قبل از این مسابقات جالبی نظیر حمل همسر و پرتاب موبایل را به جهان معرفی و در آنها موفقیت هایی را نیز به دست آورده بود، این بار در مسابقه استقامت در سونا نیز به قهرمانی رسید. آنهم سونای بالای 110 درجه سانتی گراد! این رقابت ها در یکشنبه شب گذشته ( 9 اگوست 2009 ) در شهر Heinola برگزار شد.

در این رقابت عجیب و غریب شرکت کننده ای از کشور میزبان با نام Timo Kaukonen، توانست با زمان 3 دقیقه و 46 ثانیه در داخل حرارت 110 درجه سانتی گرادی سونا دوام بیاورد و دو ثانیه بعد از آخرین رقیب هم وطنش Ilkka Poeyhiae از سونا خارج شود.
Timo که اهل لاهتی می باشد با این پیروزی، پنجمین قهرمانی پیاپیش را در رده جهانی مردان جشن گرفت. در رده زنان هم Tatyana Arkhipenko از روسیه با زمان 3 دقیقه و 9 ثانیه به پیروزی رسید.

از سال 1999 مسابقات جهانی استقامت در سونا، در شهر Heinola که در 138 کیلومتری شمال فنلاند واقع است برگزار گردیده است. در مسابقات امسال بیش از 150 شرکت کننده از 20 کشور جهان به رقابت پرداختند که بیشتر آنها از فنلاند، بلژیک، بلاروس و سوئد بودند.

فنلاند برنده مدال طلای رقابت های جهانی سونای 110 درجه !

فنلاند برنده مدال طلای رقابت های جهانی سونای 110 درجه !

فنلاند برنده مدال طلای رقابت های جهانی سونای 110 درجه ! پی نوشت : رقابت هم رقابتهای قدیم، حالا دیگه اینقدر بازار رقابت های عجیب و غریب داغه که نگو و نپرس. شاید با دیدن صحنه هایی از این مسابقه به یاد گوشت بعضی قصابیها بیفتید که نصف روز توی زودپز نمی پزه ! جالبه که اینا چطور در زمان 3 دقیقه و 46 ثانیه در داخل فضایی با حرارت 110 درجه سانتی گرادی بخار پز نشدن! چون آب تو دمای 100 درجه می جوشه ولی استقامت تو دمای 110 درجه خیلی عجیب و باورنکردنی بنظر می رسه …

البته شاید برای ما ایرانی ها تعجب برانگیز باشه ولی اگر به تاریخچه ی سونا رجوع کنیم می بینیم که خاستگاه و زادگاه سونا کشور فنلاند است و قدمت سونا در این کشور به 1000 سال پیش باز میگردد. سونا در کشور فنلاند یک آیین کهن و مقدس محسوب میگردد و بطور کلی سونا در نزد فنلاندی ها ابراز هویت یک فنلاندی است. به چند مورد از ویژگیهای این آیین در نزد مردم فنلاند توجه کنید :

شـمـار سـونــاها در کشور فنلاند از تعداد خودروهای این کـشــور افزونتر است و می توان گفت به ازای هر 4 فنلاندی یک سونا وجود دارد. در نزد مردم فنلاند سونا به قداست کلیسا بوده و در طی اقـامتشان در سونا طوری رفتار میکنند که گویی در کلیسا حضور دارند حـتــی جلسات کاری نیز ممکن است در فنلاند در سونا برگزار گردد. و جالب اینجاست که در فصل زمستان فنـلانـدی هـا عــادت دارند پس از سونا گرفتن در دریاچه و یا برکه بسیار سـرد و یــــخ زده آب تنی کنند و یا روی برف غلت بزنند.

تبلیغات