تبلیغات

تبلیغات

نگرانی آمریکا از محور نظامی ایران، ترکیه و چین

مجموعه : مجله خبری
نگرانی آمریکا از محور نظامی ایران، ترکیه و چین
در آن جنگ ،حزب الله موشک سی-802 به سمت یکی از کشتی های نظامی اسرائیل شلیک کرد. این موشک با استفاده از اطلاعات ارائه شده چین در ایران ساخته شده بود.

آمریکا و اسرائیل از آنچه  "ائتلاف جدید میان ترکیه، ایران و چین" خواندند ، ابراز نگرانی کردند.

به گزارش عصر ایران، روزنامه صهیونیستی هاآرتص در جدیدترین شماره خود نوشت: اسرائیل و آمریکا اخیرا هم پیمانی جدید میان ترکیه، چین و ایران را زیر نظر دارند.

این روزنامه ادامه داد: روابط امنیتی میان این سه کشور در مانور هوایی مشترک که هفته گذشته با حضور جنگنده های چین و ترکیه، انجام شد، نمود پیدا کرد.

تا سال 2008 اسرائیل شریک اصلی ترکیه در مانورهای بین المللی بود و حتی در سال 2001 نیز نیروی هوایی ترکیه پایگاهی را برای مانورهای تاکتیکی مشترک با اسرائیل و آمریکا اختصاص داد.

همچنین تا سال 2008 نیروهای هوایی اسرائیل شریک دائمی ترکیه به شمار می رفت و در مانورهای سالیانه که "عقاب آناتول" نامیده می شد ، حضور پیدا می کرد اما موضع ترکیه پس از حمله نظامی اسرائیل به نوار غزه در اواخر سال 2008 تغییر کرد.

روابط آنکارا با تل آویو پس از اقدام ترکیه به لغو مانور نظامی مشترک با اسرائیل و  متعاقب آن لغو حضور آمریکا در آن به دلیل حضور نداشتن اسرائیل، تغییرات بسیاری را تجربه کرد.

اسرائیل همچنین هفته پیش آگاه شد که ترکیه جایگزینی را برای نیروی هوایی اسرائیل یپدا کرده  و آن، نیروی هوایی چین است.
چین هفته گذشته هواپیماهایی را از نوع سوخوی -27  برای حضور در مانور مشترک با جنگنده های اف -16 ترکیه به این کشور اعزام کرد.

مانور مشترک هوایی چین و ترکیه هفته گذشته به طور سری و محرمانه انجام شد كه این رویدادی غیرمعمول است. پس از انجام این مانور، تنها خبرهای کوتاهی از آن در رسانه های ترکیه منتشر شد.

غرب به طور مستمر تغییرات چین در ارتش خود و به ویژه مانورهای دریایی و هوایی این کشور در مناطق دیگر را دنبال می کند.
جنگنده های چینی برای حضور درمانور مشترک با ترکیه، از آسمان ایران و پاکستان عبور کرده بودند.

براساس گزارش روزنامه اسرائیلی، دولت آمریکا در پی این اتفاق، پیام اعتراض آمیزی را درباره این مانور نظامی برای دولت ترکیه ارسال کرد.
در این پیام آمده است: ترکیه یکی از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است و با ایران همکاری نظامی دارد.

در اسرائیل این اعتقاد وجود دارد که محور جدیدی با عضویت ایران، ترکیه و چین در حال شکل گرفتن است و در معاملات سلاح میان این کشور نیز ظهور پیدا کرده است. به عنوان مثال چین به ایران ، اطلاعات تکنولوژیکی در زمینه ساخت موشک ارائه کرده است .

هاآرتص ادامه می دهد: در جنگ 33 روزه اسرائیل علیه لبنان، اعضای حزب الله  موشک سی -802  به سمت یکی از کشتی های نظامی اسرائیل شلیک کردند. این موشک با استفاده از اطلاعات ارائه شده چین در ایران ساخته شده بود.

ترکیه هم اکنون با همکاری چین، در حال به روزسازی و پیشرفته سازی سامانه موشکی خود است و در همین حال سه کشور ایران ، ترکیه و چین در حال اجرای طرح هایی در زمینه انتقال نفت خام از ایران هستند.

پکن همچنین در راس کشورهای مخالف اعمال تحریم های شدید علیه ایران قرار دارد.

 

تبلیغات