تبلیغات

تبلیغات

رونمایی از سلاح جدید اخگر و خودروی رنجر بدست جوانان ایران

مجموعه : مجله خبری
رونمایی از سلاح جدید اخگر و خودروی رنجر بدست جوانان ایران
صبح امروز (پنج‌شنبه) از دو دستاوردجدید معاونت تحقیقات و جهاد خودكفایی با حضور فرمانده نیروی زمینی، ارتش وجمعی از فرماندهان و متخصصان این نیرو رونمایی شد.

به گزارش پیمانه به نقل از ایسنا سلاح نواخت بالای موسوم به اخگرمحصول پروژه محرم و خودروی فوق سبك تاكتیكی پروژه رنجر دو دستاوردی بود كه امروز توسط امیر پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش ازآن رونمایی و مشخصات و كاركردهای این دو محصول تبیین شد.

رونمایی از سلاح جدید اخگر و خودروی رنجر بدست جوانان ایران

سلاح اخگر با دارا بودن كالیبر 7.62 میلی‌متر و با برد موثری بیش از دو هزار متر قابلیت نصب برروی زمین و خودرو را دارد.

این سلاح با نواخت تیر بالا كه قادر به ایجاد دیوار آتش با نواخت چهارهزارالی 6 هزارتیر در دقیقه است برای مقابله با انواع اهداف زمینی و هوایی ارتفاع خیلی پست به كار گرفته می‌شود.

هدف از طراحی و تولید این سلاح، انهدام و جلوگیری از تحركات دشمن برای انجام عملیات پیشدستانه علیه نفرات و تجهیزات دشمن به صورت منصوب برخودروها عنوان شده است.

همچنین طراحی و ساخت خودرو صعب‌العبور دونفره كوچك به منظور افزایش توان رزمی در مقابله با تهدیدات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای صورت گرفته كه قابلیت تسلیح با انواع تیربارهای كالیبر كوچك، عدم نیاز به اقلام سرمایه‌ای خاص برای تولید انبوه، قابلیت تولید بدون نیاز به سرمایه‌گذاری صنعتی، اثرگذاری در صحنه رزم جدید، طراحی و ساخت به صورت كامل در نزاجا، سهولت تعمیرات، سادگی، ارزان‌بودن و سبك بودن از جمله مشخصات عمومی و فنی این دستاورد جهاد خودكفایی است.

رونمایی از سلاح جدید اخگر و خودروی رنجر بدست جوانان ایران

به گزارش ایسنا امیر پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش در حاشیه رونمایی از دو دستاورد تازه جهاد خودكفایی درجمع خبرنگاران تصریح كرد: ما در بحث نبرد ناهمتراز به دنبال سلاحی بودیم كه نواخت تیر بسیار بالایی داشته باشد تا در عملیات ضد هلیبورن، سد و ممانعت و مقابله با پرندگان ارتفاع پست پاسخگوی نیازهای نیروی زمینی باشد. لذا این نیاز به معاونت تحقیقات ارائه شد و دانشمندان و متخصصان ما با كمك دانشگاه‌های بیرون موفق به تولید تیربار اخگر شدند كه از قابلیت‌های بالایی برخوردار است.

وی در خصوص خودروی رنجر نیز اظهار كرد: از آنجا كه یكی از اصول اساسی در رزم ناهمتراز بحث تحرك است لذا این خودرو طراحی شد تا با استفاده از آن قدرت تحرك یگان‌های زمینی بالا برود. خودروی رنجر و تیربار اخگر مجموعه‌ای كامل هستند كه قابلیت عملیاتی و دفاعی خوبی به نیروها خواهند داد.

رونمایی از سلاح جدید اخگر و خودروی رنجر بدست جوانان ایران

فرمانده نیروی زمینی ارتش با بیان این‌كه خط تولید این سلاح و خودرو در نیروی زمینی راه‌اندازی خواهد شد؛ خاطرنشان كرد: بعد از آنكه همین خودرو در 31 شهریورماه رژه رفت تعدادی از فرماندهان نیروها مراجعه و درخواست كردند كه از این خودرو برایشان آماده كنیم و تحویل بدهیم.
 

تبلیغات