تبلیغات

تبلیغات

غلظت خون بدن !!

مجموعه : پزشکی و سلامت
جام جم آنلاین : دكتر علی ، فوق‌تخصص خون و سرطان بالغین و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران، در گفتگو با «جام‌جم» در این باره می‌گوید: نمی‌توان غلظت خون را از طریق چشم غیرمسلح مورد ارزیابی قرار داد. هرگاه میزان هموگلوبین خون (درصد گلبول قرمز خون)‌ از حد معمول بالاتر برود، غلظت خون رخ می‌دهد كه حد طبیعی آن در مردان 45 درصد و در زنان پایین‌تر از این مقدار است كه اگر این غلظت در مردان بالاتر از 60 درصد و در زنان بالاتر از 55 درصد شود، باید مورد بررسی قرار بگیرد.

به گفته دكتر باسی، غلظت خون می‌تواند علل مختلفی همچون استرس را به دنبال داشته باشد، بخصوص در افراد جوان كه به دلیل كار و فعالیت زیادشان، حجم پلاسمای خون آنها بتدریج كم شده و نسبت گلبول‌های قرمز به پلاسمای خون بالاتر رفته و غلظت خون نسبی ایجاد می‌شود كه با كاهش استرس و مصرف بیشتر مایعات، می‌توان از این غلظت كاست.

او می‌افزاید: در غلظت خون ثانویه كه بیشتر در افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی و قلبی سیانوتیك (وقتی خون از سمت راست و از سیستم وریدی وارد سیستم شریانی ‌شود)‌ روی می‌دهد، انگشتان دست، لب و زبان بیمار كبود است و به دلیل اكسیژن‌رسانی كم به خون، هورمونی با نام اریتروپویتین (Erythropoetin) از كلیه ترشح می‌شود كه این هورمون درواقع فاكتور رشد گلبول قرمز محسوب می‌شود و مغز استخوان را برای ساخت بیشتر گلبول قرمز تحریك می‌كند كه بتواند در واقع كمبود اكسیژن‌رسانی به بافت و بدن را با افزایش گلبول قرمز جبران كند.

این فوق‌تخصص بیماری‌های خون، یكی دیگر از علل مهم غلظت خون را سیگار عنوان كرده و یادآور می‌شود: با مصرف سیگار، اكسیژن‌رسانی به خون كم شده و غلظت خون ثانویه ایجاد می‌شود.

ولی گاهی برخی از افراد به صورت ارثی، هموگلوبین خونشان براحتی اكسیژن را تحویل بافت‌ها نمی‌دهد كه در واقع به آن هموگلوبین غیرطبیعی گفته می‌شود كه جزء علل نادر غلظت خون محسوب می‌شود.

دكتر باسی، بیماری‌های كلیوی و كبدی (كیست‌های متعدد كلیه، سنگ كلیه و انسداد در سیستم ادراری)‌ را از دیگر علل ثانویه غلظت خون بیان كرده و می‌افزاید: تومورهای بدخیم كلیوی و كبدی در بزرگسالان، تومورهای مخچه‌ای در كودكان و فیبروم‌های رحمی در زنان، می‌توانند در ترشح هورمون اریتروپویتین نقش داشته و غلظت خون را سبب شوند. به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه بیماری غلظت خون اولیه بر اثر بیماری مغز استخوان است كه در واقع این سلول‌های تولیدكننده گلبو‌ل‌های قرمز در مغز استخوان تكثیر می‌شود كه معمولا این افراد گلبول سفید و پلاكت خونشان نیز بطور همزمان بالا رفته و در سونوگرافی، طحال و كبدشان بزرگ دیده می‌شود.

طبق بررسی‌های انجام گرفته همان طور كه آلودگی هوا باعث ایجاد غلظت خون می‌شود یكی دیگر از علل غلظت خون در افراد را «ارتفاعات» باعث می‌شوند، چرا كه در این مناطق میزان درصد اكسیژن هوا كاهش یافته و افراد مستعد غلظت خون می‌شوند.

درمان

دكتر باسی، پرهیز از سیگار و محیط آلوده، مصرف مایعات زیاد (مصرف حداقل روزی 8 لیوان مایعات)‌ را از درمان‌های غلظت خون ذكر كرده و خاطرنشان می‌‌كند: گاهی غلظت خون بر اثر بیماری اولیه (غلظت خون اولیه)‌ مغز استخوان است كه در این شرایط بیمار باید هر از چندگاه طبق نظر پزشك«فصد خون» (گرفتن خون از بیمار)‌ شود تا حدی كه این غلظت در آقایان به زیر 45 درصد و در خانم‌ها به 42درصد برسد.

این فوق‌تخصص خون با اشاره به این كه در فصد خون، خون گرفته شده از بیمار بلااستفاده است عنوان می‌كند: هیچ‌گاه سیاهی و تیره بودن خون دلیل بر غلظت آن نیست، و طی انجام آزمایشات می‌توان به این نتیجه رسید، چون خونی كه از فرد گرفته می‌شود از ورید است و خون وریدی به دلیل كمبود اكسیژن اغلب تیره است.

غلظت خون و عوارض آن

فردی كه دچار غلظت خون شده است ریسك سكته مغزی و قلبی در وی بالا می‌رود و در اغلب اوقات دارای فشارخون بالایی است و گاهی ممكن است از طریق بینی دچار خونریزی شود.

این پزشك متخصص سردردهای غیرطبیعی، تاری دید، ناراحتی‌های معدوی و خارش‌های پوستی بخصوص خارش پس از استحمام را از عوارض این بیماری عنوان می‌كند كه فرد با مراجعه به پزشك و انجام آزمایشCBC می‌تواند از میزان غلظت خون خود اطلاع پیدا كند.

چند توصیه

پزشكان بر این اعتقادند كه با نوشیدن آب، غلظت خون در حد متعادل باقی می‌ماند و مشكلاتی چون لخته شدن خون به جهت غلظت خون كه عاملی در بروز سكته قلبی است بروز نمی‌كند.

به طوركلی میوه‌ها و سبزی‌ها به علت دارا بودن ویتامینC و فیبرهای محلول و نامحلول، یك عمل حفاظتی در قبال افزایش غلظت خون و كاهش میزان فیبرینوژن (پروتئینی كه تبدیل به لخته خون می‌شود)‌ و افزایش فشارخون دارند كه از مهم‌ترین آنها جهت رفع غلظت خون می‌توان به آلبالو، لیموترش و موز جهت صاف كردن خون اشاره كرد

 

تبلیغات