تبلیغات

تبلیغات

ایده‌هایی نوآورانه برای باهوش تر کردن موبایل

موبایلهای هوشمند به دستگاههایی چندعملکردی تبدیل شده‌اند که می‌توانند در هر موقعیتی مفید واقع شوند اما به اعتقاد محققان، این دستگاهها از قابلیتهای بالقوه بالاتری برخوردارند که تنها با توسعه ایده‌های نوآورانه می توان به این توانمندیهای بالقوه جامه عمل پوشاند.

به گزارش خبرگزاری مهر، تلفنهای همراه هوشمند ابزارهایی کوچک با کارایی بسیار بالا هستند که در هر موقعیتی می توانند همراه کاربر باشند و به جای دوربین عکاسی، دوربین فیلمبرداری، رایانه، تلفن همراه و بسیاری دیگر از دستگاهها از قبیل گوشی پزشکی، سرعت سنج، دستگاه تست شنوایی و … مورد استفاده قرار گیرند. به همین منظور بسیاری از محققان و پژوهشگران دنیا در تلاشند تا نوآورانه ترین ایده ها را برای باهوشتر کردن این دستگاههای کوچک قابل حمل ارائه کنند.

این نوآوریها می توانند یک تلفن همراه هوشمند را در آینده به یک بینی مصنوعی، یک پوست الکترونیک و گوش بیونیک تبدیل کنند.

مرزهای جدید لمس
 
پروژه های مختلفی برای توسعه فناوریهای نوآورانه صفحه لمسی آینده در حال انجامند. صفحه لمسی نمایشگری است که می تواند ارتباطات لمسی میان کاربر و دستگاه را به یک ارتباط دو طرفه تبدیل کند.
 
اگر در حال حاضر تلفنهای همراه با عملکردهای جستجو روی وب، عکس گرفتن، باز کردن فایلها و … به لمس پاسخ می دهند، این ایده های نوآورانه جدید می توانند حتی از لحن صدای کاربر به عنوان یک تحریک لمس استفاده کرده و به آن جواب دهند.
 
برای مثال، نوکیا که به تازگی محصول جدیدی به نام N8 را وارد بازار کرده، یک نمونه آزمایشی از N900 را توسعه داده است که می تواند سفتی و بافت آن چیزی که روی نمایشگر ظاهر می شود را حس کند.
 
اصل پایه این فناوری "الکترولرزش" است به طوری که با عبور دادن انگشت از روی لایه عایق یک سطح فلزی با ولتاژ متغیر می توان گیرنده های پوست را فریب داد و به این ترتیب یک تجربه لمس را شبیه سازی کرد.
 
محققان پروژه Electrotactile Experience نوکیا بر روی صفحه نمایشگر دو لایه نازک قرار دادند. لایه اول یک رسانای شفاف از جنس اکسید ایندیم- استانیوم و لایه دوم یک ماده عایق از جنس دی اکسید هافنیم است.
 
زمانی که رسانا در بسامدهای مختلف فعال می شود، انگشت توسط نیروهای با شدت متغیر به سمت نمایشگر کشیده می شود.
در حقیقت، این فناوری، روکش دومی است که بر روی نمایشگر لمس را می پوشاند. این روکش دوم تنها با صدای کاربر فعال می شود. بنابراین زمانی که فردی غیر از کاربر، نمایشگر تلفن همراه را لمس کند تلفن همراه عمل نمی کند و تنها زمانی که کاربر به صورت کلامی، رمز عبور را می گوید، این روکش دوم فعال شده و تلفن همراه عمل می کند.
 
در حال حاضر، این نمایشگر جدید، چند لمسی نیست اما فناوریهای مشابهی در لابراتوارهای دیگری نیز درحال بررسی هستند که می توانند چندلمسی باشند. برای مثال، توشیبا در همکاری با شرکت فنلاندی تازه تاسیس Senseg 2 مشغول توسعه نمایشگرهای الکترواستاتیک است.
 
گوش بیونیک
 
به گزارش مهر، در حالی که نوکیا مشغول حساس کردن سر انگشتان دست است در خانه اپل کسی وجود دارد که آماده معرفی کردن تلفن همراه هوشمندی است که قادر است با گوش ما خودش را کشف کند! 
 
در حقیقت، در روزهای اخیر یک محقق شرکت کوپرتینو امتیاز یک سیستم جدید حسگرهای لمسی را به ثبت رساند. این سیستم جدید می تواند کیفیت صدا را در مدت تماس تلفنی بهبود بخشد.
 
این سیستم، شبکه ای از حسگرها است که در اطراف بلندگوی تلفن همراه قرار گرفته اند و به محض آنکه نزدیک گوش می شوند بلندی صدا را تنظیم می کنند و سر و صدای پس زمینه را می گیرند.
 
همچون پوست دوم
 
از دیدگاه بصری، نوعی تلفن همراه است که همانند یک پوست الکترونیکی پوشیده می شود. این پروژه که "پوست الکترونیکی بسط یافتنی" (Stretchable Electronic Skin) نام دارد از همکاری میان مرکز تحقیقات نوکیا و دانشگاه کمبریج ایجاد شده است.
 
این دانشمندان با استفاده از یک رسانا که از طلای تبخیرشده ساخته بودند موفق شدند نوعی چسب الکترونیکی لمسی را ایجاد کنند که بسیار انعطاف پذیر است و می تواند به اشکال مختلف دربیاید.
 
"تاپانی رایهانن" رئیس این پروژه در این خصوص توضیح داد: "به طور بالقوه، کاربردهای این پوست الکترونیکی بسیار گسترده است. در آینده، دستگاههای موبایل می توانند با استفاده از این فناوری همانند یک لایه چسب، به دور بازو و یا انگشت بسته شوند."
 
بینی مصنوعی
 
پس از بکارگیری حواس لامسه و شنوایی در فناوریهایی که در باهوشتر کردن تلفنهای همراه آینده مورد استفاده قرار خواهند گرفت آزمایشاتی نیز در عرصه کاربردهای حس بویایی انجام شده است.
 
این آزمایشات را وزارت امنیت ملی آمریکا که از مدتی قبل پروژه Cell-All 5 را راه اندازی کرده انجام داده است. هدف از این پروژه، مجهز کردن تلفنهای همراه به یکسری از حسگرهایی است که قادرند در هوا حضور مولکولهای شیمیایی سمی را نشان دهند.
 
"استفان دنیس" مدیر این پروژه توضیح داد: "این دستگاه می تواند برای دو مورد مختلف به کار رود: در موردی که مولکولهای معلق در هوا برای سلامت فرد یک تهدید به شمار می روند مثل نشت گاز در محیط. همچنین در تلفنهای همراه. در این مورد، تلفن همراه در شرایط فاجعه باری چون حملات تروریستی برپایه گازهای عصبی و یا مواد آلی بسیار سمی می تواند به صورت لرزش و یا زنگ زدن به کاربر هشدار دهد."
 
وی افزود: "تمام تلفنهای همراه آینده مجهز به این بینی مصنوعی می توانند بلافاصله پس از کشف مواد سمی، یک پیام را به سازمان اورژانس شهری و پلیس ارسال کنند. به این ترتیب عملیات امداد ونجات را سرعت می بخشند و خطر هشدارهای اشتباه را کاهش می دهند."
 
در این پروژه چهار شرکت بزرگ تولید کننده تلفن همراه یعنی، اپل، ال. جی، سامسونگ و Qualcomm شرکت دارند.

مبارزه باتریها
 
در اینجاست که یکی از مهمترین مبارزات برای آینده تلفنهای همراه هوشمند آغاز می شود. راههای مختلفی در توسعه باتریها وجود دارد که از جمله آنها می توان به باتریهای جنشی برپایه فیزوالکتریک و پیلهای گرافنی اشاره کرد.
 
برای مثال، وزارت انرژی آمریکا نوع جدیدی از باتریها را توسعه داده است که می توانند در مدت تنها 10 دقیقه به طور کامل شارژ شوند.
 
در ساخت این باتریها گرافن که یک لایه دو بعدی بسیار نازک از اتمهای کربن است به کار رفته است. این ماده جدید که باعث شد مخترعان آن نوبل فیزیک 2010 را به خانه ببرند، قادر است تا حد چشمگیری توان و مدت شارژ باتری را نسبت به باتریهای برپایه یونهای لیتیومی افزایش دهد.
 
از سویی دیگر، محققان موسسه تکنولوژی جورجیا به تازگی با استفاده از نانولوله های فلز روی توانستند یک باتری جنبشی فیزوالکتریک را توسعه دهند. این باتری در صورتی که زیر فشار قرار گیرد قادر به تولید انرژی است.
 
به گفته این محققان، ظرف پنج سال آینده می توان از این باتریها برای تامین انرژی دستگاههای موبایل و پخش کننده های MP3 قابل حمل استفاده کرد. 
 

تبلیغات