تبلیغات

تبلیغات

مردان هم سرطان سینه می گیرند!

مجموعه : مردان
مردان هم سرطان سینه می گیرند!
برای اولین بار یك محقق آمریكایی به نوع برخورد مردان در مقابل این نوع سرطان علاقه نشان داد. «ادی پیتوسكین» نتایج تحقیقاتش را در كنفرانس سالانه بهداشت مردان كه از ۶ تا ۸ اكتبر (۱۴ تا ۱۶ مهر) در آتلانتا برگزار شد، ارائه كرد.
 
مردان نیز مانند زنان، دارای بافتهای پستانی هستند و می توانند مبتلا به سرطان سینه شوند. كمتر از یك درصد از موارد سرطان سینه مربوط به مردان است، اما درست مانند سرطان زنانه رشد می كند. 

مردان بالای شصت سال بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند. شایع ترین نوع سرطان سینه در مردان، در مجراهای پستانی به وجود می آید و با این علائم ظاهر می شود: توده های كوچك بدون درد در سینه و ترشحاتی از نوك پستان.سرطان سینه مردان نیز مثل مشابه زنانه اش درمان می شود.

ادی پیتوسكین، پرستار انستیتو سرطان كراس و دانشجوی دانشگاه آلبرتا (كانادا)، مطالعه ای بر روی ۲۰ مرد ۴۴ ساله تا ۸۵ ساله مبتلا به سرطان سینه انجام داد. او می خواست بداند پس از اطلاع از تشخیص بیماری، در زندگی آنان چه اتفاقی می افتد و واكنش های آنان در رابطه با زندگی اجتماعی و خصوصی شان چگونه است.

ادی پیتوسكین می گوید: «به طور كلی مردان نمی دانند كه ممكن است آنها هم به این بیماری مبتلا شوند.» و سپس واكنشهای بسیار متفاوت، از مردانی كه در مورد بیماریشان با هیچ كس صحبت نمی كنند تا آنهایی كه پرچمدار این بیماری می شوند. مثلاً مردی تصمیم گرفت كه به همجنسانش آموزش دهد، تا جایی كه برای نشان دادن سینه اش، در محل كار، پیراهنش را در آورد. زندگی برای او سخت خواهد شد. بیشتر مردان اظهار كرده اند كه تمایل ندارند بدون تی-شرت شنا كنند، به خاطر اینكه ممكن است سینه بیمارشان توجه دیگران را جلب كند.
 
ادی پیتوسكین امیدوار است با این پژوهش بتواند مردان را نسبت به این بیماری آگاه كند. نه تنها برای تشویق مردان به ملاقات بیشتر با پزشك شان، بلكه برای جلب توجه متخصصان به این بیماری به منظور كمك به آنان برای تشخیص زودتر. 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات