تبلیغات

تبلیغات

بارش شهابی جباری آغاز شد !!

مجموعه : مجله خبری
بارش شهابی جباری آغاز شد !!
آغاز بارش شهابی جباری
جام جم آنلاین: بارش شهابی جباری بر اساس مرکز علوم و ستاره شناسی تهران در روز 29 مهرماه آغاز می شود و از روز 10 آبان ماه این بارش به اوج خود می رسد.
 

به گزارش مهر، بارش شهابی جباری از 10 تا 16 آبان ماه به اوج بارش خود می رسد و سرعت بارش این شهاب ها 66 کیلومتر بر ثانیه است. 

بارش شهابی جباری یکی از بارش های شهابی سالانه است که کانون بارش آن در صورت فلکی جبار است. این بارش معمولا هر سال از نیمه های مهرماه آغاز می شود و تا روز 16 ماه آبان فعال است.

سرعت میانگین شهاب‌های این بارش نسبت به کره زمین در اوقات اوج این بارش معمولا حدود 66 کیلومتر بر ثانیه است که نسبتا زیاد به شمار می آید اما شهاب های این بارش چندان روشن نیستند و در عوض از خود خاکستر بیشتری بر جا می گذارند.

طبق اعلام مرکز علوم و ستاره شناسی تهران، در ساعت 16 و 40 دقیقه امروز دوشنبه 19 مهرماه مقارنه هلال ماه با ستاره قلب عقرب آغاز می شود. در این پدیده نجومی ماه در 2.5 درجه از شمال و شمال شرق ستاره قلب عقرب قرار می گیرد.

در روز 20 مهرماه نیز در گره صعودی یعنی در طول نجومی 276 درجه قرار می گیرد و در روز 21 مهرماه، ماه ربیع اول را می توان رصد کرد.

توضیح اینکه حالت های مختلف بخش روشن ماه از زمین به نام های مختلفی نامیده می شود که از آن جمله می توان به حالت های «ماه نو» ، یک چهارم نخست (تربیع اول)،  ماه تمام یا «بدر» ، یک چهارم دوم (تربیع دوم) و ماه تاریک (محاق) اشاره کرد.

در روز 24 مهر نیز آسمان پذیرای مقارنه عطارد با خورشید خواهد بود.در این پدیده سیاره عطارد در فاصله 1.418 برابر شعاع زمینی قرار می گیرد.

ماه، در روز 26 مهرماه در نقطه اوج با فاصله 63.56 برابر شعاع زمینی قرار خواهد گرفت و در روز 28 مهرماه جاری، ماه در فاصله 6.5 درجه ای شمال و شمال غرب سیاره مشتری قرار می گیرد.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات