تبلیغات

تبلیغات

دانستنهایی در مورد قلد بلندها و قثد کوتاه ها

دانستنهایی در مورد قلد بلندها و قثد کوتاه ها

افراد قدبلند می توانند زودتر از افراد دیگر به موفقیت دست یابند و حتی به منسب های مدیریتی برسند

 

نسیم آرامش: می گویند هرکه بامش بیش برفش بیشتر.این ضرب المثل قدیمی شاید درمورد بسیاری ازآدم ها  مصداق پیدا می کند. البته ما می خواهیم نیمه پر لیوان را ببینیم و به این ضرب المثل از جنبه مثبت بنگریم.
در این دنیا، آدم چه چیزهایی که نمی بیند و نمی شنود. به تازگی در بعضی از سایت های اینترنتی مطلبی با عنوان «آدم های قد بلند موفق ترند» درج شده. در این مطلب آمده که افراد قدبلند می توانند زودتر از افراد دیگر به موفقیت دست یابند و حتی به منسب های مدیریتی برسند. این ما را به کنکاش واداشت. در میان این کنکاش ها  به نتایج تحقیقاتی که توسط اقتصاد دانان در این مورد صورت گرفته رسیدیم. آنان به این نتیجه رسیده اند که افراد قد بلند از لحاظ معاملات تجاری موفق ترند و درآمد بیشتری کسب می کنند.
آنان معتقدند که سطح تحصیلات در کنار بلندی قد، می تواند این موفقیت را بیشتر تضمین کند. البته عده ای معتقدند که یکی از موفقیت های افراد قد بلند، به دست آوردن تحصیلات بالاست. یعنی کسانی که از قد و قامت بلند بالایی برخوردارند می توانند در زمینه تحصیلی نیز از افراد  کوتاه قد گوی سبقت را بربایند و با توجه به موفقیت شان در درس و تحصیل، به مراتب بالای شغلی دست یابند و در نتیجه درآمد بیشتری داشته باشند.
اگر به دقت به این مطالب نگاه کنیم می بینیم که ارتباط بی معنایی بین قد بلندی و موفقیت وجود دارد. آیا این نشان دهنده این است که افراد کوتاه قد نمی توانند آدم های موفقی باشند؟!
به عنوان مثال اقتصاد دانان در مطالعات شان به این نتیجه رسیده اند که افراد بلند قد از نظر تحصیــلی موفــق تر از دیگران هستند و علــت آن را تسلــط بر کلاس و صحــبت های استــاد
می دانند در حالی که این گونه نیست. اگر شرایطی برای افراد کوتاه قد فراهم شود تا آنان نیز در کلاس تسلط کامل بر مباحث درسی و صحبت های استاد داشته باشند شرایط موفقیت برای آنان نیز فراهم خواهد بود. پس نمی توانیم بگوییم که افراد بلند قد در تحصیلات موفق ترند.
از سوی دیگر در قرن 21 یکی از پله های موفقیت شغلی، تحصیلات است. شاید این که می گویند افراد قد بلند در آینده می توانند مدیران خوبی شوند تا حدودی درست باشد. ولی حتما یک مدیر موفق، قد بلند نیست. چون اگر لازمه موفقیت یک مدیر تحصیلات باشد، فرد قد کوتاه نیز با ایجاد شرایط ویژه در سر کلاس می تواند مانند یک فرد قد بلند از وجود کلاس و استاد بهره مند و از تحصیلات بالایی برخوردار شود و در آینده به مراتب بالای مدیریتی برسد.
به نظر می رسد که در مورد موفقیت افراد قد بلند فقط یک عامل وجود داشته باشد و آن «اعتماد به نفس» این افراد است. این که افراد بلند قد از لحاظ اعتماد به نفس، بالاتر از افراد کوتاه قد هستند از نظر روانشناسان قابل قبول است. آنان معتقدند که اعتماد به نفس با موفقیت رابطه تنگاتنگ دارد  و هریک از این دو می تواند دیگری را به همراه داشته باشد. شاید اعتماد به نفس بالای شخصی باعث موفقیت او در کارهایش شود و برعکس شاید موفقیت شخص باعث بالا رفتن اعتماد به نفس او شود که این دو، هم در افراد قد بلند می تواند وجود داشته باشد و هم در افراد کوتاه قد.
«جولیه کرون» اسب سوار مشهور آمریکایی که قدش از 149سانتی متر تجاوز نمی کند، «نلسون دلا روزا» یکی دیگر از بازیگران معروف جهان با 71 سانتی متر قد که بازی در فیلم «جزیره دکتر موریو» را هم در کارنامه کاری اش دارد. وی در سال 2006 از دنیا رفت، «ورن تیلور» بازیگر مشهور آمریکایی با قدی نزدیک به 81سانتی متر و «چارلز پروتز استینمتز» ریاضیدان و مهندس الکترونیک آمریکایی-آلمانی که با قد 122سانتی متر، کوتاه ترین دانشمند دنیا محسوب می شود نمونه هایی از افراد کوتاه قد هستند که موفقیت هایی کسب کرده اند و نام شان برای همیشه در اذهان باقی خواهد بود.  
بنابراین ارتباط بین قد و موفقیت زیاد منطقی به نظر نمی رسد. کما این که بسیاری افراد بلند قد هستند که از اعتماد به نفس زیادی برخوردار نبوده و شکست های سنگینی را هم در زندگی متحمل شده اند.

مریم صادقی شاد

کارشناس روانشناسی 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات