تبلیغات

تبلیغات

فقر و بدبختی ریشه بیشتر آسیب هاست

مجموعه : جامعه و سیاست
فقر و بدبختی ریشه بیشتر آسیب هاست

یك جامعه شناس زندگی حاشیه نشینی ، مهاجرت و فقر را از جمله علل وقوع جرایم دانست و افزود: تحقیقات نشان می دهد كه ریشه بیشتر آسیب ها، فقر است و اكثر خانواده های كه دچار فقر اقتصادی و اجتماعی هستند، با آسیب های اجتماعی سر و كار دارند.

سعید معیدفر در گفت وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار كرد: جامعه شناسان معتقدند در ایران به دلیل تاثیری كه نهادهای اجتماعی در تنظیم روابط افراد دارند، بیشترین بار مسئولیت در زمینه های شخصی، اقتصادی و فرهنگی بر دوش خانواده هاست به عنوان مثال مشكل اشتغال جوانان بر دوش پدر و مادر است و علیرغم هدفگذاری هایی در این باره صورت گرفته، اما هنوز نتوانسته ایم در حل این مشكلات تاثیرگذار باشیم.

این دانشیار گروه جامعه شناسی دانشگاه تهران، با بیان اینكه ریشه بیشتر آسیب ها در فقر است، اظهار كرد: در این خانواده ها اساسا مسیرهایی كه جوانان باید در آن قرار گیرند و انرژی خود را صرف كنند از بین رفته است و زمانی كه جوانان خود را با هم نوعانشان مقایسه می كنند، با فشارهای روانی روبرو می شوند كه این موضوع آن ها را در مقابل والدین شان قرار می دهد.

وی افزود: در این زمان جوانان به جای اینكه احساس مسئولیت داشته باشند، برعكس خود را طلبكار پدر و مادر دانسته و آنها را مقصر می دانند كه این موضوع پس از مدتی در قالب خشونت از سوی فرزندان، خود را نشان می دهد.

معیدفر اضافه كرد: در زندگی مدرن امروز برخلاف گذشته كه بزرگتر ها صاحب اقتدار، موقعیت و دانش بودند، امروزه اطلاعات جوانان از والدین شان بالاتر است و در عین حال امكانات آن ها به اندازه پدر و مادرشان نیست.

این جامعه شناس افزود: با توجه به تحولاتی كه در زندگی و جامعه رخ داده مدیریت كشور هماهنگ با این تحولات حركت نكرده است، به طور مثال بیكاری و فقر ریشه وقوع جرایم در جامعه است و اگر در گذشته پیش بینی می كردیم با نرخ عظیم جوانان روبرو خواهیم شد، برای اشتغال جوانان می توانستیم فكری كنیم.

خبرگزاری ایسنا

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات