تبلیغات

تبلیغات

زعفران و قاچاق پیاز آن به افغانستان برای تولید !!

مجموعه : مجله خبری

زعفران و قاچاق پیاز آن به افغانستان برای تولید !!

در حالی كه ایران با تولید ۲۲۰ تن زعفران و حدود ۹۰ درصد سطح زیركشت، حدود ۹۳ درصد تولید جهانی طلای سرخ را به خود اختصاص داده، ولی مسوولان استان خراسان از قاچاق پیاز زعفران به افغانستان كه مدتی است شیوع پیدا كرده است ابراز نگرانی می كنند.

رئیس شورای اسلامی شهرستان رشتخوار در گفت و گو با ایسنا اظهار كرد : متاسفانه محصول ارزشمند زعفران بر اثر غفلت متولیان امر به سرنوشت قالی كشور دچار می شود.

محمود ذباح افزود: یكی از مشكلات موجود بر سر راه زعفران كاران در استان خراسان، شدت یافتن قاچاق پیاز محصول زعفران برای كشت در افغانستان است.وی با اشاره به این كه در حال حاضر استان خراسان رضوی كه شهرستان رشتخوار نیز جزو آن است، مقام اول تولید زعفران را در ایران دارد، گفت: هرساله با فرا رسیدن فصل پاییز شهر رشتخوار را جنب و جوشی عجیب فرامی گیرد و این فصل نویدبخش شروع فصل برداشت زعفران در این شهرستان است.ذباح با تاكید بر ضرورت حمایت دولت از زعفران كاران افزود: شرط اصلی مرغوبیت زعفران، جمع آوری محصول هنگام شادابی گل ها در صبحدم است؛ به همین دلیل در این فصل سحرگاهان در مناطق كشت زعفران شاهد جنب وجوش مردم هستیم.وی بیان كرد: مزارع زعفران از جمله جاذبه های گردشگری است كه از چشم اغلب گردشگران پنهان مانده است.

● طرح جلوگیری از قاچاق

از سوی دیگر ، مدیر جهاد كشاورزی تربت حیدریه اخیرا اعلام كرده است: در سال زراعی ۹۰-۸۹ اجرای طرح جلوگیری از قاچاق پیاز زعفران تا حدودی موجب كنترل قاچاق آن به پاكستان و افغانستان شده است.

ساربان افزود: با اجرای این طرح مبداء و مقصد پیاز زعفران در سطح منطقه مشخص شد و فروشندگان پیاز زعفران، خریداران را ملزم به دریافت گواهی از جهاد كشاورزی كردند. به این ترتیب پیاز زعفران خارج شده از شهرستان به مقصد معین ارسال می شود و قاچاق آن به خارج كاهش می یابد. وی تصریح كرد: خوشبختانه با اطلاع رسانی ها و آموزش های لازم، كشاورزان زعفران كار شهرستان با خطرات فروش پیاز زعفران به بیگانگان آشنا شده اند و هم اكنون در سطح شهرستان تربت حیدریه و شهرستان های مجاور، خرید و فروش پیاز زعفران كنترل شده است.

ایلنا نیز چندی پیش در گزارشی نوشته بود: به اعتقاد كارشناسان بخش كشاورزی، مهم ترین علت قاچاق پیاز زعفران به افغانستان عدم مدیریت این مساله بوده است تا جایی كه غلامحسین شافعی، رئیس شورای ملی زعفران ایران اذعان می كند: این امر واقعیت دارد كه در سال های اخیر پیاز زعفران به افغانستان قاچاق می شده است.

در چنین شرایطی حفظ موقعیت و میدان داری ایران در كشت زعفران فقط با سیاستگذاری درست و مدیریت علمی بازار جهانی زعفران توسط ایران امكان پذیر خواهد بود، زیرااین محصول در كشورهای دیگر به دلیل عدم توجیه اقتصادی كشت نمی شود و به همین دلیل ایران می تواند با افزایش بهره وری كشت زعفران در كشور و ثبت ارقام محلی در حفظ جایگاهش، به عنوان تنها تولیدكننده این محصول در جهان كمك كند.احتشام، نایب رئیس شورای ملی زعفران ایران در این خصوص اعتقاد دارد: كشورهای اروپایی برای گسترش كشت این محصول به افغانستان كمك می كنند، همچنین این كشورها بتازگی پیازهایی را كه به صورت ژنتیك تولید شده اند از كشور هلند به افغانستان وارد كردند و در حال حاضر توسعه كشت زعفران، جزو اولویت های كاری كشورهای اروپایی در افغانستان است.

● نبود استراتژی مناسب

وی با بیان این كه باید از مزیت های رقابتی ایران در بازارهای جهانی زعفران استفاده كنیم، اظهار كرد: در صورت عدم برنامه ریزی و نبود استراتژی مناسب در كشور برای زعفران، به طور قطع افغانستان یكی از رقبای ایران در تامین زعفران دنیا خواهد بود.نایب رئیس شورای ملی زعفران ایران درباره كیفیت زعفران تولیدی افغانستان، تصریح كرد: آب و هوا و نیروی سختكوش و ارزان قیمت در افغانستان باعث شده است كه كیفیت زعفران تولیدی این كشور مشابه با ایران باشد.

پیشینه كشت زعفران در افغانستان به سال های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۲ باز می گردد. اولین گروه از مهاجرانی كه از مرزهای شرقی ایران به مناطق غربی افغانستان و منطقه غوریان وارد شده بودند، به همراه خود پیاز زعفران را برای كشت به این منطقه بردند .در سال ۱۹۹۸ كمیته دانماركی كمك به پناهندگان افغان كه به اختصار داكار خوانده می شود، زعفران را به عنوان یك محصول كشت جایگزین خشخاش در منطقه زرقان هرات معرفی كرد. در سال ۲۰۰۳ نیز اولین گروه از سوی اداره كشاورزی هرات اقدام به خرید پیاز زعفران از ایران كرد. نوامبر سال ۲۰۰۶ كمیته ملی هماهنگی و پشتیبانی از زعفران ایجاد شد كه توسط وزارت زراعت و آبیاری افغانستان حمایت می شود.هم اكنون آمار دقیقی از سطح زیر كشت زعفران در افغانستان موجود نیست اما تخمین زده می شود در ۲۱ ناحیه از ? ولایت این كشور زعفران در حال كشت است.

جام جم آنلاین

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات