تبلیغات

تبلیغات

قانون جدید فروش دلار

مجموعه : مجله خبری
قانون جدید فروش دلار
بانك مركزی با ابلاغ بخشنامه‌ای به صرافی‌ها از باز شدن مسیر حواله‌های ارزی خبر داد و با اشاره به روند افزایش فروش حواله تصریح كرد: فروش اسكناس دلار غیرضروری به نظر می‌رسد؛ در این بخشنامه سقف فروش ارز به صرافی‌های دارای مجوز یك میلیون دلار، به اشخاص حقوقی‌ 10 هزار دلار و به اشخاص حقیقی دو هزار دلار اعلام شده است؛ بانك مركزی در این بخشنامه هشدار داده است كه هر گونه تخلف صرافی‌ها موجب توقف فعالیت آنها خواهد شد؛ همزمان، مدیر اداره نظارت بانك مركزی در گفت‌و‌گو با «دنیای اقتصاد» وضعیت فعلی بازار دلار را نتیجه جو روانی حاكم بر آن دانست و خرید دلار را سرمایه‌گذاری پرریسكی برای مردم دانست.وی از عرضه گسترده‌تر ارز خبر داد كه از امروز آغاز خواهد شد.

عرضه گسترده‌تر دلار در بازار

مدیر اداره نظارت بر موسسات پولی غیربانکی بانک مرکزی در گفت‌وگوی اختصاصی با دنیای‌اقتصاد اعلام کرد: بانک مرکزی از امروز دلار بیشتری به بازار عرضه خواهد کرد.

محسن عباسی ضمن اعلام این خبر تاکید کرد: بانک مرکزی به میزان کافی ارز در اختیار دارد و عرضه دلار از امروز گسترده‌تر می‌شود. وی همچنین در خصوص از سر گرفته شدن حواله دلار به دبی گفت: مشکل حواله دلار به دبی حل شده و در انجام آن با همه کشورها تعاملات خوبی داریم. وی در عین حال هرگونه شایعه در خصوص خروج چمدانی ارز از کشور را رد کرد و گفت، خروج ارز به این شکل صرفه اقتصادی ندارد.

مدیر اداره نظارت بر موسسات پولی غیربانکی بانک مرکزی تداوم شرایط موجود در بازار ارز را نتیجه جو روانی حاکم بر آن دانست و افزود: مردمی که بدون دلیل اقدام به خرید و سرمایه‌گذاری روی دلار می‌کنند، با توجه به روند کاهش قیمت آن قطعا متضرر می‌شوند. محسن عباسی گفت: ریسک در بازار ارز زیاد است، اما بازار طلا در مقایسه با آن از ریسک کمتری برخوردار است.

هشدار به صرافی‌های متخلف

وی در عین حال از اقدام بانک مرکزی برای تعطیل کردن صرافی‌های متخلف خبر داد و تصریح کرد: امروز (چهارشنبه) 5 یا 6 صرافی را تعطیل می‌کنیم. وی سوءاستفاده برخی از صرافی‌ها از قیمت‌های مصوب را دلیل اقدام بانک مرکزی عنوان کرد و افزود: هر صرافی که با قیمت بیش از نرخ مصوب روزانه اقدام به فروش دلار بکند با آن برخورد خواهیم کرد. وی تاكید كرد: تضعیف پول ملی خواست بانک مرکزی نیست و این بانک برنامه‌ای برای افزایش قیمت دلار ندارد.
 
دلار غیردولتی 1090 تومان

قیمت دلار در بازار آزاد روز گذشته با 20 تومان افزایش به نرخ 1090 تومان بازگشت. بانک مرکزی روز گذشته در حالی دلار را به شرط رعایت نرخ فروش 1050 تومانی به صرافان 1045 تومان فروخت که دلالان دلار را 1090 تومان کمتر نمی‌فروختند. روز گذشته قیمت دلار دولتی 5 تومان دیگر ارزان شد به این ترتیب طی مدت عرضه دلار به روش فعلی نرخ دلار دولتی از 1075 تومان تا 1045 تومان برای فروش به صرافی‌ها پایین آمده است. برخی شنیده‌ها از برداشته شدن سهمیه‌بندی و سقف فروش دلار به متقاضیان حکایت دارد.

مراقب تاریخ دلارها باشید

یک فعال بازار ارز نیز نسبت به تاریخ چاپ اسکناس‌های دلار هشدار داد و افزود: تارخ دلار‌های جدید بانک مرکزی مربوط به سال 2006 میلادی است. دلار‌های قدیمی به هنگام بازگشت به صرافی‌ها ممکن است با مبلغ کمتری خریداری شود. از جمله نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که خرید و سرمایه‌گذاری روی دلار در صورت عدم توجه به این نکته و درهم فروخته شدن آن می‌تواند زیان قابل توجهی برای خریداران غیرحرفه‌‌ای داشته باشد.

مدیر صرافی بانک ملی هم دیروز از کاهش صف خرید دلار در مقابل این صرافی‌ها خبر داد. اگرچه صرافان آزاد همچنان با صف خریداران دلار و ارز مواجه‌اند.

روز گذشته قیمت یورو در بازار ارز نیز که یک روز قبل با افت 10 تومانی تا سطح 1490 پایین آمده بود، با افزایش ناگهانی 40 تومانی به نرخ 1530 تومان بالا رفت. در بازار سکه با وجود افزایش قیمت جهانی طلا تا 1358 دلار كه نسبت به روز قبل از آن 14 دلار افزایش داشته است، قیمت سکه در داخل به دلیل عدم رونق بازار آن بدون تغییر 345 هزار تومان فروخته می‌شد. حتی نرخ سکه طرح قدیم نیز با 2000 تومان افت قیمت تا 363 هزار تومان کاهش یافت. نیم‌سکه و ربع سکه نیز بدون تغییر به ترتیب 174 هزار تومان و 87 هزار تومان فروخته می‌شد.

ازدحام خرید دلار فروکش کرد

مدیرعامل صرافی بانک ملی از کاهش ازدحام در مقابل صرافی بانک‌ها برای خرید دلار خبر داد و گفت: روز چهارشنبه قیمت دلار در بازار به 1050 تومان کاهش یافت.

اسدالله اسد پور در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: روز چهار شنبه صرافی‌های بانکی هر دلار را به قیمت 1045 تومان به صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی و با قیمت 1050 تومان به مردم عادی می‌فروشند.

مدیرعامل صرافی بانک ملی افزود: صرافی‌های مجاز نیز موظف هستند در این روز هر دلار را به قیمت 1050 تومان به مردم بفروشند.

وی از کاهش ازدحام جمعیت در مقابل صرافی بانک‌ها از جمله بانک ملی خبر داد و گفت: وضعیت نسبت به روز قبل بهبود یافته است.

اسدپور گفت: روز سه‌شنبه صرافی بانک ملی حدود 37 میلیون دلار فروخت که نسبت به روز دوشنبه هفته جاری که 35 میلیون دلار بود، افزایش داشت. وی با بیان اینکه عرضه دلار در صرافی بانک ملی دیروز از ساعت 9 صبح آغاز شده است، گفت: عرضه دلار تا بعد از ظهر ادامه خواهد داشت.

اسدپور گفت: روز سه شنبه هر دلار به قیمت 1050 تومان توسط صرافی بانک ها به صرافی‌های مجاز عرضه شد و صرافی‌های مجاز نیز هر دلار را 1053 تومان به مردم عرضه می‌کردند.

اصغر ابوالحسنی معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش از این به خبرنگاران گفته بود که قیمت دلار تا پایان هفته به 1030 تومان کاهش خواهد یافت.

اسداله‌اسدپور در گفت‌وگو با فارس نیز ضمن تشریح وضعیت بازار ارز طی روز گذشته اظهار كرد: تا ساعت 12 بعد از ظهر روز گذشته در صرافی بانك ملی حدود 25 میلیون دلار به مردم و صرافی‌ها عرضه شده است.

به گفته این مقام مسوول، طی روز سه‌شنبه در این صرافی حدود 37 میلیون دلار به مردم عرضه شد؛ در این روز تا ساعت 16 دیگر متقاضی در صف خرید دلار دولتی مقابل صرافی بانك ملی نبود.

پیش‌بینی برای طلای 1650 دلاری

موسسه گلدمن ساکس پیش‌بینی کرد که با توجه به روند کاهشی نرخ بهره در آمریکا و تسهیل تزریق منابع به سیستم بانکی قیمت هر اونس طلا طی 12 ماه آینده تا 1650 دلار بالا برود.

طلا با افت قیمت مواجه بود

رییس اتحادیه كشوری طلا و جواهر به ایسنا گفت: در حالی كه در طول هفته گذشته شاهد افزایش قیمت جهانی طلا بودیم، اما بازارهای داخلی با كاهش قیمت طلا مواجه شدند.

وی افزود: در اوایل هفته، قیمت طلا در بازارهای جهانی مجددا افزایش یافت و سیر صعودی را طی كرد؛ در حالی كه در بازار داخلی طلا به دلیل كاهش قیمت دلار و ارز سیر نزولی را داشت.

كشتی آرای متذكر شد: افزایش قیمت دلار در بازار آزاد نیز سبب شد تا التهاب قیمت روی قیمت ارز به وجود آید و این امر روی قیمت طلا و سكه تاثیر گذاشت. كشتی آرای اقدام دولت در تزریق ارز به بازار را در جلوگیری از ادامه التهابات و نوسانات نرخ ارز موثر خواند.

سقف فروش ارز به متقاضیان اعلام شد

بانك مركزی با ابلاغ بخشنامه‌ای به صرافی‌های دارای مجوز از این بانك، ضمن اشاره به باز شدن مسیر حواله‌جات ارزی، فروش اسكناس دلار را غیرضروری دانست و اعلام كرد: هرگونه تخلف از مفاد قوانین بانك مركزی موجب توقف فعالیت آن شركت صرافی خواهد بود.

بانك مركزی با ابلاغ بخشنامه‌ای به صرافی‌های دارای مجوز از این بانك، اعلام كرد: با عنایت به باز شدن مسیر حواله‌جات و روند افزایش فروش حواله، فروش اسكناس به تدریج غیر ضروری به نظر می‌رسد. در ادامه این بخشنامه آمده است: مقتضی است صرافی‌ها نسبت به فروش ارز به میزان حداكثر یك میلیون دلار به صرافی‌های دارای مجوز، حداكثر ده هزار دلار به اشخاص حقوقی و دو هزار دلار به اشخاص حقیقی اقدام نمایند.

این گزارش اضافه می‌كند: اشخاص حقیقی ملزم به ارائه اصل و كپی كارت ملی یا سایر اطلاعات مورد نیاز بوده و اشخاص حقوقی نیز مدارك مربوط به ثبت شركتی و نیاز ارزی را بایستی به صرافی‌های دارای مجوز ارائه دهند. بانك مركزی در این بخشنامه تاكید كرده است: بدیهی است هرگونه تخلف از مفاد این بخشنامه موجب توقف فعالیت آن شركت صرافی متخلف خواهد بود.

 
 

تبلیغات