تبلیغات

تبلیغات

راه‌های پیشگیری و درمان شوره سر

مجموعه : پزشکی و سلامت
راه‌های پیشگیری و درمان شوره سر
شوره سر ؛ راه‌های پیشگیری و درمان
جام جم آنلاین: شوره سر یا سبوره ، عارضه‌ای است كه در آن پوسته‌های سفید یا خاكستری كوچك در یك قسمت یا تمام سر دیده‌می‌شود و به حدی در افراد شایع است كه برخی متخصصان آن را امری طبیعی می‌دانند. شوره سر به طور كلی در مردان نسبت به زنان شایع‌تر است و بروز آن هنگام بلوغ بیشتر دیده می‌شود.
 

 

 

دكتر زهره افتخار جواهری ، متخصص پوست و مو در گفتگو با جام‌جم در این باره می‌گوید: در این عارضه موقع شانه كردن موهای سر، دانه‌های ریز سفید رنگی روی شانه شخص می‌ریزد و چنانچه به كف سر و موها نگاه كنیم، این ذرات سفید قابل مشاهده است.

به گفته وی نقاط دیگری از بدن غیر از سر با شیوع كمتری می‌توانند مبتلا به شوره شوند اما به طور كلی، موهای تمیز، سالم و دارای تعادل اسیدی اگر خوب نگهداری شوند دچار مشكل شوره سر نمی‌شوند.

 

وی می‌گوید: هرچند وجود چند تكه پوسته سفید رنگ لابه‌لای موها، امری طبیعی است اما هنگامی كه میزان این پوسته‌ها زیاد شود، بایستی به عنوان یك بیماری با آن برخورد كنید.

انواع شوره سر

این متخصص پوست و مو می‌گوید: به‌طور معمول شوره سر به دو نوع شوره خشك و چرب تقسیم می‌شود؛ شوره خشك به صورت پوسته‌های سفید رنگ نرم به نظر رسیده و در آن كف سر دچار خارش زیادی می‌شود، اما شوره چرب به صورت پوسته‌های چسبناك و زرد رنگ به نظر می‌آید و در آن پوست سر بوی بدی می‌دهد و بیشتر در موهای نوجوانان و جوانانی كه پوست كف سرشان چرب است، دیده می‌شود.

علت بیماری

دكتر جواهری می‌گوید: این عارضه معمولا در هوای سرد به دلیل پایین بودن رطوبت محیط زندگی و كاهش نور خورشید، شدت می‌یابد و با توجه به این‌كه علت‌های مسبب بیماری همیشه برقرار هستند، ممكن است تا پایان عمر ادامه پیدا كند.

وی می‌افزاید: ثابت شده است این بیماری تا حدی وابسته به وجود قارچ است، اما از استرس و خستگی، برنامه غذایی ناسالم و كمبود برخی ریزمغذی‌ها همانند روی در بدن، اختلالات هورمونی، عفونت‌های ناشی از برخی بیماری ها، آسیب‌ها و زخم‌های وارد شده به پوست كف سر و استفاده زیاد یا نادرست از محصولات آرایشی می‌توان به عنوان دیگر علل عمده ایجاد شوره سر نام برد.

شامپو

وقتی اسم شوره سر به میان می‌آید، معمولا این سوال مطرح می‌شود كه با چه شامپویی می‌توان به جنگ آن رفت. دكتر جواهری در این باره می‌گوید: برای‌ درمان موارد خفیف این عارضه، شامپوهای‌ ضدشوره‌ از جمله سلنیوم سولفاید و انواع شامپوهای پلی‌تار مفید هستند. در شوره شدید سر (با پوسته ریزی و دلمه) می‌توان از اسید سالیسیلیك نیز در كرم‌ها با تجویز پزشك استفاده كرد.

پیشگیری

این متخصص پوست و مو در باره راه‌های پیشگیری از شوره سر می‌گوید: فرد مبتلا به این عارضه باید سعی كند از برخورد با محیط‌های پراسترس و تنش زا دوری كند، تا آنجا كه ممكن است باید از خارانیدن پوست سر پرهیز شود، زیرا این كار باعث ایجاد عفونت می‌شود. البته برس‌زدن مرتب موها در درمان شوره سر اهمیت زیادی دارد، زیرا سبب می‌شود كه جریان خون سریع‌تر شده و سلول‌ها تغذیه شوند.

به گفته این پزشك متخصص، برس و شانه بیمار بایستی نرم و حتی‌الامكان از جنس طبیعی باشد و سایر افراد خانواده به هیچ وجه نباید از آن استفاده كنند، فرد حتما باید رژیم غذایی خود را اصلاح كند و از خوردن چربی‌های حیوانی، مصرف بیش از حد شیرینی‌ها، شكلات، ‌‌آجیل، ‌غذاهای سرخ شده و پر ادویه پرهیز كند. همچنین خوردن سبزی‌ها، میوه‌ها و غذاهایی كه حاوی ویتامین‌های A، E، B و پروتئین هستند نیز توصیه می‌شود.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات