تبلیغات

تبلیغات

داستان جالب تولید خودکار بیک و رسیدن آن به ایران

مجموعه : گوناگون
داستان جالب تولید خودکار بیک و رسیدن آن به ایران

داستان تولید خودکار بیک و رسیدن آن به ایران

نسیم آرامش: خودکار بیک را که می شناسید؛ تقریبا یکی  از قدیمی ترین خودکارهایی که ایرانیان از آن استفاده می کرده اند. شاید این روزها با تنوعی که در بازار نوشت افزار به وجود آمده این خودکار کمتر مورد استفاده قرار گیرد ولی هنوز هم تقریبا همه ایرانیان با آن آشنایی کامل دارند. اما بیک چگونه بیک شد؟!
در سال 1945 بعد از جنگ جهانی دوم "مارسل بیچ" و "ادوارد بافارد" در "سلیچی" در حومه شهر پاریس یک موسسه تجاری خودکار و مداد به نام PPA بر پا کردند.
از سوی دیگر بیچ در سوییس در بخش برش و شکل دهی فلزات سرمایه گذاری کرده بود و  در آنجا از فلزات، انواع خودنویس ها ساخته می شد. بیچ که در زمان جنگ جهانی دوم از کارخانه خودکار سازی «لاسزلوبیرو» دیدن کرده بود تصمیم گرفت تولید خودنویس را به خودکار که راحت تر و در دسترس تر بود و هزینه کمتری نیز در بر داشت تبدیل کند و آن را به تولید انبوه برساند. بنابراین در سال 1949 گروه طراحان «رکولتاج پلاستیک» در موسسه تجاری PPA  طرح اولیه خودکار بیک را ارائه دادند.  بیچ نیز نام خانوادگی خود را که Bich بود کوتاه کرد و از آن Bic  را برگرفت و بر کارخانه خود نهاد. همچنین نام موسسه PPA را نیز به بیک تغییر داد و به این ترتیب از سال 1950 تولید خودکار بیک آغاز شد و به دلیل دوران جنگ، ابتدا این خودکاررا خودکار اتمی نامیدند. در سال 1959 خودکار بیک توسط آقای بیچ به آمریکا صادر شد. قیمت پایین و روان بودن این خودکارها برای نوشتن مورد توجه عام مردم قرار گرفت.بنابراین در سال 1965 وزارت آموزش فرانسه اجازه داد تا دانش آموزان که تا آن زمان با خودنویس تکالیف شان را می نوشتند با خودکار بیک تکالیف خود را بنویسند. به این ترنیب خودکار بیک میان دانش آموزان به عنوان یک وسیله نوشتاری اصلی شناخته و به سراسر جهان صادر شد. تا به امروز بیش از یک صد میلیارد خودکار بیک تولید شده است. جالب این که  در موزه های هنرهای مدرن در نیویورک، قدیمی ترین خودکارها که از جنس چوب می باشد نگهداری شده و خودکار بیک نیز به عنوان یک خودکار شناخته شده در آنجا دیده می شود. با آمـدن خودکــارها با نــام ها و نشان های مختلف در بازارهای امروزی، خودکار بیک تا حدی عقب نشینی کرده است ولی باز هم جایگاه خود را در میان مردم دارد.

ورود بیک به ایران
داستان جالب تولید خودکار بیک و رسیدن آن به ایرانعلی اکبر رفوگران کسی است که می توانم گفت خودکار بیک را به ایران آورد. او می گوید:« قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی زمانی كه هنوز قلم، سرقلم، مداد و خودنویس ابزار نوشتن بودند و كسی خودكار را نمی‌شناخت یك روز دلالی نمونه‌ای را برای فروش به حجره پدرم آورد كه همان خودكار بیك بود. نمونه را به پدرم نشان داد، پدرم گفت چطور كار می‌كند؟ جوهر را چطور توی آن می‌ریزند؟ و من هم كه می‌دانستم این نوشت‌افزار چیست، گفتم خودكار است و نیازی به ریختن جوهر در آن ندارد.»
در حقیقت رفوگران خودکارهای بیک فرانسوی را از نماینده این شرکت خریداری می کرد و در ایران به فروش می رساند و همین باعث شد تا پس از مدت کوتاهی کارخانه خودکار بیک در ایران دایر شود.
کارخانه بیک در ایران نیز داستان جالبی دار. رفوگران در این باره می گوید:« در آن سال ها طی سفری که به فرانسه داشتم با آقای بیک ملاقات کردم و به او گفتم:آقای بیك، یك ماشین تزریق پلاستیك از آنها كه اضافه دارید به اضافه یك قالب خودكار دسته‌دوم به من بفروشید و پولش را همین الان بردارید، من می‌برم تهران اگر توانستم تولید را به سطحی برسانم كه مورد رضایت شما باشد، اجازه تولید خودكار بیك در ایران را به من بدهید، اگر نتوانستم ماشین تزریق را نگه می‌دارم و قالب را به شما برمی‌گردانم تا سر فرصت به هر كس خواستید بفروشید و بعدا پولش را به من بدهید.» آقای بیك كه چشمش به اسكناس‌ها افتاده بود و مطمئن بودم نمی‌تواند دل از آنها بكند، لبخندی زد و گفت‌ این پشتكار را به شما تبریك می‌گویم
رفوگران در ادامه می گوید:«وقتی به ایران برگشتیم، شركتی تشكیل دادیم به نام شركت صنعتی «قلم‌خودكار»، به این ترتیب كه پدرم 34درصد، برادر بزرگم (حاج عباس) 33درصد و من 33 درصد سهام داشتیم. با خرید یك قطعه زمین در تهران‌نو با سرعت ساخت كارخانه را شروع كردیم و وقتی ماشین‌ها به تهران رسید، همه چیز آماده بود. 3 ماه طول كشید تا اولین محصول به دست آمد. در آن روزگار افراد تحصیل‌كرده فنی داستان جالب تولید خودکار بیک و رسیدن آن به ایرانبسیار كم بودند. دستگاه تزریق پلاستیك كه امروزه از ساده‌ترین دستگاه‌هاست، برای ما آن روزها غولی بود. به هر حال به هر زحمتی بود، یك شاخه از تولیدات خود را به فرانسه فرستادیم و جالب این‌كه تلگراف آمد آقای بیك گفته‌اند از رفوگران بپرسید چه كار كرده كه چنین محصول‌ خوبی تولید كرده است و چه موادی مصرف كرده‌اند كه خودكار به این با‌كیفیتی ساخته‌اند و این تلگراف شادی‌بخش به منز‌له جواز كار ما محسوب می‌شد و از این‌جا به بعد را دیگر همه می‌دانند كه چطور خودكار بیك همدم همه ایرانیان شد و ما میلیون‌ها خودكار تولید كردیم».

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات