تبلیغات

تبلیغات

نورمن فوستر شاهکارهای معماری که طراح خودرو شد

نورمن فوستر شاهکارهای معماری که طراح خودرو شد
"نورمن فوستر" نام معماری است که هنرش را در صنعت طراحی خودرو به کار گرفته است و با الهام از نقشه خودروهای قدیمی، خودروهایی ویژه آینده طراحی کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، خودروی Dymaxion سبز طولی برابر 6 متر داشته و تنها سه چرخ دارد، با این حال از گنجایش 11 سرنشین برخوردار است. ویژگی قابل توجه این خودرو استفاده از یک پریسکوپ (دوربین زیردریایی) به جای آینه مقابل صورت راننده است و تنها تک چرخ پشتی خودرو به فرمان اتصال دارد و از این رو راننده می تواند با وجود طولانی بودن خودرو آن را به راحتی هدایت کرده و در پیچها دور بزند.

 

 

 نورمن فوستر شاهکارهای معماری که طراح خودرو شد

طرح جالب توجه فوستر در واقع یک بازسازی وفادارانه از طرح سال 1933 اندیشمند، معمار و مهندس آمریکایی ریچارد باکمینستر فولر است. وی امیدوار بود روزی این خودرو بتواند به شهرت برسد اما حادثه ای در نمایشگاه خودروی شیکاگو در سال 1933 باعث شد این طرح هرگز به یک محصول تجاری تبدیل نشود.

با این همه طرح فوستر نیز قرار نیست وارد خطوط تولید کارخانه ها شود، البته نه به این خاطر که از توانایی حرکتی مناسبی برخوردار نیست. به گفته فوستر در زمانی که این خودرو با سرعت بالا حرکت می کند، بیشتر احساس سوار شدن در یک قایق به انسان دست می دهد تا راندن یک خودرو.

 

نورمن فوستر شاهکارهای معماری که طراح خودرو شد  

خودروی Z

فوستر، مغز طراحی شرکت "گرکین لندن" به مدت 12 سال بر روی طرح فولر کار می کرد. بعلاوه وی در زمینه طراحی موتور خودروها نیز تبحر ویژه ای دارد. در سال 2009 شرکت وی با نام فوستر و شرکا با همکاری شرکت خودرو سازی مشهور بریتانیایی، "استون مارتین" جایزه اول بازطراحی اتوبوسهای سرخ رنگ دو طبقه و مشهور لندن را از آن خود کرد.

 

نورمن فوستر شاهکارهای معماری که طراح خودرو شد  

خودروی Z

فوستر یکی از متعدد معمارانی است که بر روی صنعت طراحی خودروها متمرکز شده است. افراد دیگری از قبیل معمار عراقی با نام "زاها حدید" نیز وجود دارند که در این صنعت فعالیت دارند. وی تا کنون دو طرح و نمونه اولیه خودرو با نام خودروهای Z ارائه کرده است. طرح های وی خودروهایی پاک و الکتریکی بوده و ظاهر آنها ظاهر خودروهای تخیلی داستانهای علمی تخیلی را یادآور می شوند.

همچنین طراحی دیگر به نام "مارک نیوسن" در سال 1999 خودوریی به نام 021C را برای شرکت فورد طراحی کرد که نکته جالب توجه در طرح وی باز شدن دو در جانبی از یک سو بود.

 

 نورمن فوستر شاهکارهای معماری که طراح خودرو شد

 

معمولا چنین خودروهایی که تنها یک نمونه آزمایشی از آنها ساخته می شود را نمی توان در میان جاده ها دید. به گفته "جی هوبارد" مدیر موزه ملی اتوموبیل در رنو، نوادا، در صورتی که نگاهی به این خودروهای قدیمی بیاندازید در خواهید یافت که این خودروها در مقایسه با دیگر خودروهایی که در آن زمان طراحی می شده اند، ظاهری کاملا متفاوت و پیشرفته دارند.

 

 نورمن فوستر شاهکارهای معماری که طراح خودرو شد

 

با این حال خودرویی مانند Dymaxion برای استفاده عموم طراحی نشده بوده زیرا راندن آن به دلیل سه چرخه بودن از دشواری هایی برخوردار است و راننده آن باید آموزشهای ویژه ای را برای راندن خودرو دیده باشد.

بر اساس گزارش سی ان ان، با این حال طراح عراقی- بریتانیایی همچنان امیدوار است طرح هایش به مرحله تولید رسیده و به زودی بتواند خودروهای Z را در میان خیابانها و جاده ها ببیند.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات