تبلیغات

تبلیغات

دریای خزر در حال آلوده شدن

مجموعه : مجله خبری
دریای خزر در حال آلوده شدن

یك کارشناس سیاسی آذربایجان در تحلیلی نوشت: نبود توجه کافی کشورهای ساحلی به وضعیت زیست محیط دریای خزر و حل نشدن مساله رژیم حقوقی این دریای بسته، در صورت ادامه یافتن می تواند تبدیل به بحرانی جبران ناپذیر شود.

دالغا خاتین اوغلو ـ کارشناس سیاسی آذربایجان و مدیر بخش فارسی خبرگزاری ترند ـ در تحلیلی درباره آلودگی دریای خزر نوشت: نبود توجه کافی کشورهای ساحلی به وضعیت زیست محیط دریای خزر و حل نشدن مساله رژیم حقوقی این دریای بسته در صورت ادامه یافتن می تواند تبدیل به بحرانی جبران ناپذیر شود. البته، رییسان کشورهای ساحلی خزر در جلسه ای در تهران در سال 1382 مقرراتی برای حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر موسوم به «کنوانسیون تهران» وضع کردند و این کنوانسیون به عنوان، اولین توافق جامع پنج کشور ساحلی دریای خزر موجب دلگرمی است، اما، اعداد و ارقام مربوط به آلودگی، منابع زیست محیطی و جانوری دریای خزر چندان امید بخش نیست.

هم اکنون سالانه 75 هزار تن محصولات و زباله های نفتی از طریق رودخانه ها به خزر سرازیر می شود. و این در حالی است که هر تن آلاینده نفتی مساحتی حدود 12 کیلومتر مربع را آلوده می كند. رود ولگای روسیه که 300 شعبه الحاقی آن از مسیر زندگی 80 میلیون نفر می گذرد به تنهایی 95 درصد آلودگی دریای خزر از چرکاب ها را موجب می شود. رودخانه اورال روسیه نیز با عبور از مناطق هسته یی این کشور آلاینده های رادیو اکتیو را وارد خزر می کند.

وضعیت در دیگر کشورها هم رضایت بخش نیست. هم اکنون در مناطق ساحلی دریای خزر روی هم رفته بیش تر از 200 شهر و روستا موجود است که فاضلاب های صنعتی، خانگی و کشاورزی خود را راهی خزر می کنند. فقط از شهر صنعتی باکو سالانه حدود 300 میلیون متر مکعب فاضلاب وارد دریای خزر می شود و طبق آمار سازمان غیردولتی «سبزها»ی آذربایجان حدود 3000 چاه نفتی در منطقه آبشرون آذربایجان موجب آلایش 35 هزار متر مکعب آب خزر می شود.

در برخی از نقاط خزر آلاینده های نفتی تا 10 برابر و سایر آلاینده ها تا 3 برابر حد استاندارد است و به تازگی مناطق فاقد محیط زیست در دریای خزر پدید آمده که تا 20 برابر حد استاندارد تراکم آلاینده ها را در بر دارد.

تاسیسات نفتی قزاقستان که ذخایر آن عمدتا در زیر آب قرار دارد بیش ترین سهم آلاینده های نفتی خزر را به خود اختصاص داده است.

البته در سال های اخیر دولت آذربایجان تدابیری برای نصب دستگاه های تصفیه بر ورودی فاضلاب های صنعتی و خانگی و بهینه سازی تاسیسات نفتی خود انجام داده است و جمهوری اسلامی ایران نیز در چندین منطقه دستگاه های تصفیه آب نصب کرده است، اما با توجه به عمق بسیار زیاد دریای خزر در مناطق جنوبی که بعضا به 1000 متر می رسد و به خاطر حرکت اندک آب، آلاینده ها در این مناطق متراکم می شود، آذربایجان و ایران بایستی سهم بیش تری را در ممانعت از ورود آلاینده ها به خزر بر عهده گیرند.

بیش از 300 رشته رودخانه کوچک و بزرگ در اراضی ایران و در مسیر زندگی بیش از 8 میلیون نفر جاری است و به خزر منتهی می شود، منجمله، رودخانه های سفیدرود، حویق، لیمیر، تنکابن، شلمان رود، تجن، خواجه نفس (گرگان رود)، شیررود و قره سو که در مسیر عبور همگی آن ها روستاها، مناطق صنعتی، کشاورزی و شهرها قرار دارد و همت مضاعفی را از دولت ایران برای ممانعت از ورود الاینده ها در خزر می طلبد.

متاسفانه نبود تعیین رژیم حقوقی دریای خزر و توجه کشورهای ساحلی و فرامنطقه یی به منابع انرژی این دریا موجب غفلت از وضعیت زیست محیطی دریای خزر شده است.

نشست آتی رییسان جمهور کشورهای ساحلی دریای خزر در تاریخ 18 نوامبر در باکو برگزار می شود که انتظار می رود در دیدار رهبران 5 کشور ساحلی خزر کنوانسیون امنیتی دریای خزر به عنوان دومین کنوانسون به امضا برسد و به عنوان یک گام رو به جلو دیگر راه را برای حل رژیم حقوقی دریای خزر راه را برای استفاده بهینه از منابع زیستی، انرژی، امنیت و مخصوصا اکولوژی دریای خزر باز کند.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات