تبلیغات

تبلیغات

سمند طلایی یک میلیاردی در تهران

مجموعه : مجله خبری
سمند طلایی یک میلیاردی در تهران

تصادف خاور حامل سمند LX، انتقال پنهانی اتومبیل 950 میلیون تومانی به آن سوی دریای خزر را فاش كرد.

به گزارش «شفاف»، این سمند LX استثنایی كه بدنه آن روكش طلا است، قرار بود بدون سر و صدا و جنجال خبری از طریق بندر انزلی به روسیه فرستاده شود، اما انتشار عكس‌ها و تصاویر بلوتوثی، برنامه‌ها و تدابیر امنیتی صاحبانش را بر هم زد.

بنابراین گزارش صبح روز پنج‌شنبه 16 اسفندماه، به دنبال آسیب‌دیدگی شدید خاور حامل محموله در تصادف با یك وانت نیسان در جنوب تهران، سمند طلایی قدم بر تهران گذاشت و مجبور شد تا برای چند ساعت در پایتخت گشت بزند.

این سمند طلایی كه توسط دو شریك طلاكار و در اصفهان تیونینگ شده، از سوی هیچ‌یك از شركت‌های بیمه كشور تحت پوشش قرار نگرفته و انتقال آن از اصفهان تا تهران و سپس بندر انزلی، با مشكلات و دردسرهای بسیاری همراه بوده است.

سمند طلایی یک میلیاردی در تهران

با توجه به این كه این محموله حدود 1 میلیون دلار (950 میلیون تومان) می‌بایست پیش از آغاز تعطیلات نوروزی به گمرك تحویل می‌شد، پس از یك روز اقامت در تهران، اكنون روی آب و در راه بندر آستاراخان روسیه است.

به گزارش «شفاف» و به نقل از نشریه دنیای خودرو، «فرزاد فخرالدین»، یكی از صاحبان سمند طلایی در گفت‌گو با یك نشریه خودرویی ایران، درباره جزئیات این محموله توضیح داده است:

تصادف خاور، چطور اتفاق افتاد؟
بی‌احتیاطی راننده وانت نیسان باعث آن حادثه شد. كاری هم از كسی ساخته نبود. او بدون زدن راهنما، ناگهان تصمیم گرفت داخل خروجی اتوبان بپیچد.

سمند طلایی در این تصاف آسیبی دید؟
خوشبختانه چون اطراف آن را با حجم زیادی از فیبر فشرده پر كرده بودیم، اتفاقی نیفتاد. اما خاور دیگر قادر به حركت نبود. سمند را از پشت آن خارج كردیم و به دنبال یك خاور جدید و سالم گشتیم.

ایده اتومبیل طلایی از كجا آمد؟
در اخبار تلویزیون و اینترنت، اتومبیل‌هایی مانند پورشه 911 و مرسدس طلایی را دیده بودیم. چند ماه قبل فكر كردیم كه ما هم خودرو داریم و هم طلا. پس چرا خودمان یك اتومبیل طلایی نداشته باشیم.

تمام بدنه این سمند از طلا است؟
خیر. فقط روی قاب كاپوت، صندوق عقب، درها و گلگیرها كار كردیم و به سقف و ستون‌ها و همچنین جز آینه‌ها به اجزای لاستیكی مانند سپرها دست نزدیم.

چرا؟ فرصت‌تان كم بود؟
ما محدودیت زمانی نداشتیم. اما در هر حال چون از مسایل فنی و اتومبیل‌ساطزی اطلاع نداریم، نمی‌توانستیم با تغییر نصب سپرهایی از جنسی دیگر، ایمنی خودرو را با خطر مواجه كنیم. به همین علت بود كه سمند با رنگ نوك‌مدادی را انتخاب كردیم تا تناسب آن با رنگ طلا، كافی نباشد.

ابتدا سفارش گرفتید، یا بعد از اتمام كار به دنبال مشتری گشتید؟
تقریبا هر دو! به ما گفتند اگر اتومبیل طلایی بسازید، آن را می‌خریم.

چرا سمند؟
برای این كه ایرانی است و همه آن را می‌شناسند.

مشتری آن هم ایرانی است؟
خیر. سمند از چد سال قبل به روسیه صادر می‌شود و الان خریدار سمند طلایی هم یك فرد روس است كه قرار نیست با اتومبیل طلایی‌اش در شهر گشت بزند. آن را برای كلكسیون خودش می‌خواهد. اما با این حال به سپرها دست نزدیم.

سمند طلایی یک میلیاردی در تهران

همه ایرانی‌ها از پیكان خاطره‌های زیادی دارند. می‌توانستید این طرح را روی این خودرو پیاده كنید. نظرتان چیست؟
تصمیم گروه، این بود كه روی LX كار كنیم و كسی هم مخالفتی نداشت. در هر حال، خودرو ملی است و همه آن را می‌شناسند.

چه مقدار از مبلغ توافق شده را از مشتری دریافت كرده‌اید؟
هنوز پرداختی صورت نگرفته. باید صبر كنیم تا محموله ابتدا به آنجا برسد، بعد رابط ما ترتیب باقی امور را می‌دهد.

سود حاصل از معامله نسبت به هزینه‌ها و وقت صرف شده برای LX طلایی، برایتان به صرفه خواهد بود؟
بخشی از جلو داشبورد این اتومبیل، خاتم‌كاری شده و هنوز به هنرمندی كه این كار را انجام داد، بدهكار هستیم. اما بعد از پایان معامله و رسیدن پول، با او تسویه‌حساب می‌كنیم و سود خودمان را هم برمی‌داریم.

غیر از این موارد، چه كارهای دیگری روی خودرو انجام داده اید؟
من همیشه پیش خودم فكر می‌كردم، خودرویی مانند سمند كه نشانگر ملیت ما در صنعت است، باید دارای بخشی از نمادهای فرهنگی‌مان باشد. برای همین هم در تزئینات داخلی به ‌خاتم‌كاری پرداختیم و حتی تنها به این مورد بسنده نكردیم. مثلا در كف خودرو هم از فرش زیبایی استفاده كردیم.

كارهای شما فقط در تزئینات داخلی بوده؟
خیر. موتور خودرو را هم تقویت كردیم. پلت‌فرم سمند، همان پلت‌فرم پژو 405 است. یعنی اتاق 4 پژو برای همین موتور پژو 407 و گیربكس‌اش را می‌توان روی خودرو سمند نصب كرد. ما همین كار را كردیم.

شما كه گفتید از مسایل فنی خودرو، سر رشته ندارید. چطور پلت‌فرم را عوض كردید؟
خیلی اتفاقی بود. هنگامی كه درگیر طلاپوش كردن بدنه خودرو بودیم، با یك توریست فرانسوی آشنا شدیم كه برای گردش به اصفهان آمده بود. با او هم‌كلام شدیم و او هم گفت یكی از مهندسان قسمت موتور كمپانی پژو است و می‌تواند به ما كمك كند تا كارهای بهتری انجام دهیم. البته پول زیادی هم به خاطر این كار از ما گرفت.

چرا با رسانه‌ها صحبت نكردید؟
از ابتدا چنین قراری نداشتیم. حضورمان در تهران، گذری بود. قصد شلوغ كردن قضیه را هم نداشتیم. مسوول تیم اسكورت هم مخالف بود.

فكر نمی‌كنید كه جنجال رسانه‌ای برای چنین خودرویی، می‌توانست جالب باشد؟
نه! فقط امنیت محموله را به خطر می‌انداخت. ما كلی تلاش كردیم تا كسی متوجه چیزی نشود.

پس چطور در خیابان‌های تهران، آزادانه گشت زدید؟
ما این كار را نكردیم.

اما عكس‌هایی كه ما در اختیار داریم، نشان می‌دهد در تهران چرخیده‌اید. این را هم تكذیب می‌كنید؟
ما فقط به خیابان عباس‌آباد رفتیم تا با چند نفر از نمایشگاه‌دارهای آنجا صحبت كنیم. خلاف كه نكرد‌ایم!

ریسك بزرگی نبود؟
تیم حفاظت اطراف ما بودند و نگرانی زیادی نداشتیم.

فكر نمی‌كنید بهتر بود این اتومبیل را در موزه قرار دهید؟
مطمئن هستیم كه كسی پولش را نمی‌داد و آن را نمی‌خرید. الان خیلی از اتومبیل‌های قدیمی هم در موزه خودرو، خاك می‌خورند.

در آینده، باز هم روی اتومبیل دیگری كار می‌كنید؟
اگر مشتری داشته باشیم، كار می‌كنیم. با توجه به این كه سمند هم تجربه نخست‌مان بود و الان ایده‌های دیگری هم داریم. به این نتیجه هم رسیدم كه اگر روزی ایران‌خودرو سمندLX طلایی رنگ تولید كند، مطمئن باشید كه مشتری آن، خودم خواهم بود.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات