تبلیغات

تبلیغات

دانشمندان ایتالیایی : شکل مارپیچ صدف به کمک قلب انسان می آید

مجموعه : دانش و فناوری
دانشمندان ایتالیایی : شکل مارپیچ صدف به کمک قلب انسان می آید
گروهی از دانشمندان ایتالیایی قصد دارند اولین آزمایش بالینی بر روی بدشکلیهای قلب را برپایه ژنی که مسئول توسعه ساختار مارپیچ صدفها است را انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اولین بار در سال 2002 فرضیه شباهت میان قلب و صدفهای مارپیچ ارائه شد در سال 2009 تیمی از دانشمندان دانشگاه ساپینزای رم نشان دادند که جهش ژنی با عنوان "نودال" در قلب منجر به بزرگی شریانها و در نتیجه بدشکلی قلب می شود. چندماه پس از این کشف، گروهی از محققان آمریکایی در تحقیقاتی که نتایج آن در مجله نیچر منتشر شد نشان دادند که ژن "نودال" نه تنها در طراحی ساختار قلب بلکه در توسعه ساختار مارپیچ صدف نیز نقش دارد.

اکنون این تیم تحقیقاتی ایتالیایی به کشف جدیدی دست یافتند که می تواند تحولی در تاریخ حادترین و رایج ترین بدشکلیهای قلب ایجاد کند.

این محققان در بررسیهای خود که نتایج آن در شماره آینده مجله علمی ژورنال آمریکایی ژنتیک پزشکی منتشر خواهد شد موفق شدند نشان دهند که می توان از این شباهت ژنتیکی در جلوگیری از بدشکلی قلب در پیش از تولد استفاده کرد.

 

 دانشمندان ایتالیایی : شکل مارپیچ صدف به کمک قلب انسان می آید

 

این دانشمندان در تلاشند تا اولین کاربرد بالینی برپایه ژن "نودال" را انجام دهند. به گفته این محققان، می توان یک آزمایش ژنتیکی پیش از تولد را بر روی زنان انجام داد به این ترتیب می توان حاملان ژن ناهنجار را که می تواند از مادر به جنین منتقل شود شناسایی کرد.

براساس گزارش کورییره دلا سرا، ژن نودال ساختار مارپیچ صدفها را از 400 میلیون سال قبل طراحی کرده است.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات