تبلیغات

تبلیغات

ارائه طرح پادشاه عربستان با هماهنگی آمریكا و متحدانش

مجموعه : مجله خبری
ارائه طرح پادشاه عربستان با هماهنگی آمریكا و متحدانش
"نزار حیدر " در گفت‌و‌گو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری فارس درباره دعوت پادشاه عربستان از رهبران گروه‌های سیاسی عراقی برای شركت در نشست ریاض جهت تشكیل دولت آینده عراق گفت: بنده معتقدم این دعوت با هدف منحرف كردن روند سیاسی در عراق صورت گرفته است چرا كه طی 8 سال گذشته موضع‌گیری‌های ‌عربستان نشان داده ‌است كه این كشور موضع خصمانه‌ای علیه بغداد دارد و از بر‌قراری ثبات در عراق و نقش‌آفرینی مثبت این كشور در سطح منطقه‌ و جهان استقبال نمی‌كند.

مدیر مركز تحقیقات رسانه‌ای عراق در واشنگتن با بیان اینكه عربستان برای حجاج عراقی در بغداد ویزا صادر نمی‌كند و آنان باید برای اخذ ویزا به كویت بروند، گفت: كشوری كه چنین رفتاری خصمانه‌ای با زائران عراقی دارد چطور می‌تواند از آن انتظار داشت كه طرحی ارائه كند كه عراقی‌ها از آن بهره‌مند شوند؟ به همین دلیل بیشتر گروه‌های سیاسی عراقی با طرح ریاض مخالفت كرده‌اند.

وی با تاكید بر اینكه طرح ریاض با هدف منحرف كردن روند سیاسی در عراق ارائه شده است، گفت: این طرح برای كمك به ملت عراق اصلا ارائه نشده ‌است وگرنه طی 8 ماه گذشته (از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی تا‌كنون‌) مقامات ریاض كجا بودند؟ چرا در این مدت نقش مثبتی ایفا نكردند؟ در حقیقت سعودی‌ها با حمایت كردن یك گروه علیه گروه دیگری نقش منفی در عراق ایفا كرده‌اند.

نزار حیدر با بیان اینكه ریاض موضوع منفی علیه ائتلاف دولت قانون و بزرگترین جناح پارلمان عراق گرفته است، گفت: مقامات عربستان چطور می‌توانند انتظار داشته باشند كه نور مالكی نخست وزیر و رهبر ائتلاف دولت قانون به دعوت ریاض پاسخ مثبتی بدهد؟ تا آنجایی كه بنده اطلاع دارم نوری مالكی به این دعوت پاسخ منفی داده است.

مدیر مركز تحقیقات رسانه‌ای عراق در پاسخ به این سؤال آیا طرح عربستان از حمایت آمریكا برخوردار است؟ ضمن تائید این مطلب گفت: ما می‌دانیم كه عربستان هیچ طرح و اقدامی را بدون هماهنگی آمریكا و متحدانش ارائه یا انجام نمی‌دهد. به همین دلیل، هنگامی كه طرح ریاض اعلام شد، كشورهای حاشیه‌ جنوبی خلیج فارس به حمایت از آن برخاستند.

وی با تاكید بر اینكه هیچ گروه عراقی تاكنون به دعوت ریاض پاسخ مثبتی نداده است، تاكید كدر: فقط فهرست العراقیه به رهبری "ایاد علاوی " با شروطی اعلام آمادگی كرده ‌است كه در نشست ریاض شركت خواهد كرد اما همپیمانی ملی، ائتلاف كردستان و ائتلاف دولت قانون با دعوت ریاض مخالفت كرده‌اند.

نزار حیدر در پایان گفت: به نظر نمی‌رسد گروه‌های عراقی در نشست ریاض شركت كنند و اگر در این نشست شركت كنند مرتكب جنایت علیه ملت عراق و روند سیاسی دموكراتیك در این كشور شده‌اند و بر همین اساس فكر نمی‌كنم گروه‌های سیاسی عراق آنقدر سقوط كرده باشند كه به چنین دعوتی پاسخ مثبتی بدهند.

 

تبلیغات