تبلیغات

تبلیغات

افزایش 63 درصدی حجم مبادلات تجاری ایران و گرجستان

مجموعه : مجله خبری
افزایش 63 درصدی حجم مبادلات تجاری ایران و گرجستان
منوچهرمتکی و گریگور واشادزه وزرای خارجه دو کشور ایران و گرجستان شامگاه روز چهارشنبه پس از مذاکرات خصوصی و امضای تفاهنامه لغو روادید بین دو کشور در نشست خبری با حضور رسانه های مختلف شرکت کردند.

وزرای امور خارجه ایران و گرجستان درپایان گفتگوهای امروز خود، تفاهم نامه لغو روادید بین دو کشور را امضا کردند.

به گزارش مهر از گرجستان، منوچهرمتکی و گریگور واشادزه وزرای خارجه دو کشور ایران و گرجستان شامگاه روز چهارشنبه پس از مذاکرات خصوصی و امضای تفاهنامه لغو روادید بین دو کشور در نشست خبری با حضور رسانه های مختلف شرکت کردند.

افزایش 63 درصدی حجم مبادلات تجاری ایران و گرجستان
گریگور واشادزه وزیر امور خارجه گرجستان در این نشست خبری با  ابراز خرسندی از اینکه سفر وزیر امور خارجه ایران در سال 2010 به گرجستان انجام شده است، اظهار داشت: خوشحالم از اینکه می توانیم چشم انداز روابط دو جانبه بین ایران و گرجستان را بررسی کنیم و معتقدیم در روابط دو جانبه کشورهای همسایه نباید مشکلاتی وجود داشته باشد.

افزایش 63 درصدی حجم مبادلات تجاری ایران و گرجستان

وی با تاکید بر اینکه روابط همکاری اقتصادی دو کشور درماه های اخیر پیشرفت خوبی داشته  است، گفت: تبادلات تجاری بین ایران و گرجستان 63 درصد افزایش پیدا کرده است که این آغازی برای انجام همکاری های آینده خواهد بود .

منوچهرمتکی وزیر امور خارجه کشورمان نیز در ادامه این نشست ضمن تشکر از دعوت همتای گرجی خود، گفت: طی یک ماه گذشته  این دومین بار است که ما یکدیگر را ملاقات می  کنیم و این سفرآغاز دور جدید مناسبات درروابط دو کشور است.

وی با بیان اینکه سفر امروز من که با  همراهی همکارانم از وزارت خارجه وهمچنین شرکت های بخش خصوصی است حلقه تکمیل  سفر شما به تهران است، گفت: ما گفتگوی بسیار مفید  و سازنده ای با یکدیگر در فضای صمیمی داشته ایم.

وی با بیان اینکه در حوزه های مختلف  روابط دوجانبه ومسایل منطقه ای و بین المللی را مرور و مشورت های سیاسی  خود را نهادینه کردیم، عنوان کرد:  قرار است این گفتگوها هر شش ماه یکدفعه توسط معاونان وزرای امور خارجه دو کشور وهمچنین سالیانه توسط وزرای امور خارجه دو کشور انجام شود.

متکی این سفر را به دلیل  اتخاذ دو تصمیم مهم تاریخی و ماندگار توصیف کرد و افزود: یکی از این تصمیمات امضای یادداشت تفاهم لغو روادید برای شهروندان دو کشور و دو ملت بزرگ ایران و گرجستان است تا یک بار دیگر رویه دیدار تاریخی با یکدیگر را بدون هیچ مانعی انجام دهند به طوری که ما شاهد گسترش و افزایش چشمگیر تردد گردشگران  بین دو کشور خواهیم  بود.

وی با بیان  اینکه در این مذاکرات تصمیم گرفتیم که همکاریهای اقتصادی دو کشور ایران و گرجستان  را با جهشی جدی مواجه کنیم، گفت: همانگونه که در یک سال اخیر شاهد ارقام چندین برابری در مناسبات تجاری دو کشور بودیم، نیز در آینده حجم مبادلات تجاری بین دو کشور را افزایش خواهیم داد.

وزیر خارجه خاطر نشان کرد: برای سرمایه گذاری در پروژه‌های مخلتف صنعتی و کشاورزی دو کشورایران و گرجستان توصیه می کنیم که بخش های خصوصی دو کشر وارد میدان شوند. وی تصریح کرد: امضای لغو روادید در این زمینه‌ها مساعد کننده  خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به تصمیم دومی که در مذاکرات خصوصی بین وزرای خارجه دو کشور اتخاد شده است، گفت: اما حادثه دومی که بین دو کشور اتفاق خواهد افتاد بازگشایی کنسولگری ایران در شهر بندری باتومی بعد از یک دوره هفتادو چند ساله است .

متکی توضیح داد:‌ کنسولگری ایران از سال 1883 میلادی تا 1927 میلادی در این شهر بندری دایر بوده است تا اینکه آن را بستند اما امروز اراده سیاسی دو کشور منجر به بازگشایی این کنسولگری خواهد شد.

اتصال خطوط ترانزیتی ایران گرجستان، دریای سیاه و خلیج فارس ر ا به هم متصل می‌کند

متکی با بیان اینکه دو کشور بستر خوبی برای ترانزیت و حمل  نقل کالاهای یکدیگر هستند، گفت: با این اقدام دریای سیاه به خلیج فارس  متصل خواهند شد و این برای سرمایه گذاران و بازرگانان ایران و  گرجستان فرصت طلایی برای گسترش روابط فیمابین است.

وی در بخش دیگری از سخنانش خطاب به همتای گرجی خود عنوان کرد: من رسماً از شما برای سفر به تهران دعوت می‌کنم و امیدوارم در بهار آینده حضور شما و هیئت گرجستانی را در تهران داشته باشیم.

وی اضافه کرد: البته می‌دانید که سفرهای بین دو کشور ایران و گرجستان فقط منحصر رفت و آمد من و ایشان نیست بلکه مسئولان دو کشور در حوزه‌های مختلف مثل حوزه‌های پارلمانی و گردشگری برنامه‌هایی را برای سفر در دستور کار دارند که به موقع اطلاع رسانی خواهد شد.

 

تبلیغات