تبلیغات

تبلیغات

سكته مغزی در كمین مغزها !

مجموعه : مجله خبری
سكته مغزی در كمین مغزها !

جام جم آنلاین: یك رگ خونی حامل اكسیژن با یك لخته خون مسدود یا پاره می‌شود و سلول‌هایی كه بی‌خون و اكسیژن مانده‌اند می‌میرند؛ این فرآیند می‌گوید فرد دچار سكته مغزی شده است.
 

 

آمارها واقعا تكان‌دهنده است وقتی سازمان جهانی سكته مغزی اعلام می‌كند كه در هر 6 ثانیه یك نفر از ساكنان كره زمین به علت سكته مغزی می‌میرند و هر سال تقریبا 6 میلیون نفر در سراسر جهان به خاطر این مشكل فوت می‌كنند.

 

این سازمان توضیح می‌دهد كه اگر مجموع قربانیان ناشی از ایدز، سل و مالاریا در یك سال را با هم جمع كنیم به تعداد مراتب كمتر از تعداد مرگ و میرهای ناشی از سكته مغزی است به طوری كه این عارضه در جمعیت جهانی كهنسالان نیز به عنوان دومین عامل مرگ افراد بالای 60 سال و پنجمین علت مرگ و میر افراد 15 تا 59 سال شناخته می‌شود.

سكته مغزی و نشانه‌های آن

سكته مغزی یا حادثه عروقی مغزی زمانی رخ می‌دهد كه یك رگ خونی حامل اكسیژن و مواد غذایی مورد نیاز مغز به وسیله لخته مسدود یا دچار پارگی شده باشد. در این حالت سلول‌های بخشی از مغز كه خون و اكسیژن مورد نیازشان تامین نمی‌شود، می‌میرند. وسعت و محل آسیب سلول‌های مغزی تعیین‌كننده شدت آن است و از آنجا كه نواحی مختلف مغز كارهای مختلفی را كنترل می‌كنند، اثرات ویژه سكته مغزی به ناحیه‌ای كه آسیب‌دیده است، بستگی دارد.

 

گاه یك سكته كوچك در یك ناحیه حیاتی مغز می‌تواند باعث ناتوانی دائمی شود و از آنجا كه سلول‌های مغزی ترمیم نمی‌شوند صدمه به این سلول‌ها دائمی خواهد بود. شاید به خاطر همین موقعیت ویژه باشد كه هر دقیقه تاخیر در درمان سكته مغزی میلیون‌ها سلول مغزی را می‌كشد و پارگی عروق خونی مغز سبب بروز سكته‌های ناشی از خونریزی می‌شود. برای همین است كه گفته می‌شود سكته مغزی یك اورژانس پزشكی است و برای این‌كه از پیامدهای منفی ناشی از آن تا حد امكان جلوگیری شود باید نشانه‌های آن را تشخیص داد و به سرعت به بیمارستان مراجعه كرد.

پس اگر شما یا یكی از اطرافیانتان علائمی چون ضعف ناگهانی در صورت، دست یا پا بخصوص در یك سمت بدن، گیجی ناگهانی، اختلال در صحبت كردن یا درك آن، اختلال دید ناگهانی در یك یا هر دو چشم یا اختلال ناگهانی در راه رفتن، گیجی، اختلال در تعادل یا هماهنگی حركات یا سردرد ناگهانی، شدید و بدون علت پیدا كردید درنگ نكنید و بلافاصله به بیمارستان بروید.

پیشگیری از سكته و چند توصیه

اگر مردم جهان می‌دانستند كه در هر 6 ثانیه صرف‌نظر از سن یا جنس، یك نفر به علت سكته مغزی می‌میرد یا اگر باور می‌كردند كه خطر ابتلا به سكته مغزی برای زنان یك نفر به ازای هر 5 نفر و برای مردان یك نفر به ازای 6 نفر است یا اگر می‌دانستند كه سكته مغزی سومین علت مرگ و میر در بیشتر كشورهای جهان و یكی از دلایل اصلی ناتوانی طولانی‌مدت است آن وقت راه‌های ساده پیشگیری از آن را حتما در برنامه‌های زندگی‌شان می‌گنجاندند.

 

متخصصان می‌گویند آگاهی از عوامل خطرزا نخستین گام در پیشگیری از سكته مغزی است كه با فعالیت فیزیكی، ورزش مرتب، داشتن رژیم غذایی سالم، خودداری از مصرف الكل و سیگار و تلاش برای دوری از چاقی همراه می‌شود.

البته اگر به هر علتی فردی به سكته مغزی مبتلا شد از دست‌ندادن دقایق حیاتی برای درمان این عارضه
و باور به این نكته كه عوارض سكته مغزی با همه ویرانگری‌اش قابل درمان است، نكاتی كلیدی است كه نباید از آنها غفلت كرد.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات