تبلیغات

تبلیغات

احمدی نژاد : با كسانی كه درد جیب و شكم خود را دارند كاری نداریم

مجموعه : مجله خبری
احمدی نژاد : با كسانی كه درد جیب و شكم خود را دارند كاری نداریم
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، محمود احمدی‌نژاد پیش‌ازظهر امروز یك‏شنبه در جمع مدیران استان تهران كه در راستای دور سوم سفر‌های استانی هیئت دولت بوده و در تالار وزارت كشور برگزار شد، به گزارش مرتضی تمدن استاندار تهران اشاره كرد و گفت: گزارشی كه استاندار ارائه كرد، حاصل زحمات همه مسئولان است و گزارش خوبی بود.

وی با تقدیر از تلاش‌ها و خدمات مدیران استان تهران تاكید كرد: باید آمار ارائه شده 5 ساله باشد و منتشر شود تا همگان از آن استفاده كنند.

رئیس جمهور گفت: به‌خلاف برخی‌ها كه هر موقع كم می‌آورند و می‌خواهند مثالی از كم‌كاری بزنند، كارمندان را مثال می‌زنند و می‌گویند كار مفید در سازمان‌های دولتی فلان‌قدر است، باید بگویم این آمار‌ها غیر‌علمی است و طبق آمار ارائه شده، كارهای زیادی در تهران انجام شده است.

احمدی‌نژاد با اشاره به ویژگی‌های استان تهران گفت: استان تهران مركز كشوری است كه باید الهام‌بخش و پرچم‎دار باشد؛ بنابراین باید بهترین باشد.

وی ادامه داد: تصور بنده این است كه همه مردم علاقه‌مندند استان تهران از همه جهات آباد و به‌لحاظ ظاهر و معماری و شهرسازی بهترین باشد؛ چراكه مركز كشور موجب افتخار همه ملت است و این نیست كه اگر تهران آباد شود دیگران ناراحت باشند.

احمدی‌نژاد در عین حال متذكر شد كه باید همه كشور را آباد كنیم تا با پیش‌گیری از افزایش مهاجرت‌ها، منابعی كه هزینه می‌شود، با بهره بالاتری در خدمت ملت و پیشرفت كشور قرار گیرد.

رئیس جمهور با بیان اینكه تهران باید بیش از گذشته ساخته شود، تاكید كرد: در تهران چند مشكل اساسی همچون مشكل جمعیت، ترافیك، اتلاف وقت، قرار گرفتن روی گسل و مشكل آب و هزینه بالای زندگی وجود دارد، كه باید به آنها پرداخته شود.

احمدی‌نژاد یادآور شد: باید با برنامه‌ریزی، مشكل جمعیت تهران كه بیش از 8 میلیون و استان تهران كه تقریبا 12 میلیون و 300 هزار نفر است حل كنیم؛ چراكه طبیعتاً زندگی 8 میلیون نفر در یك شهر، فشار عصبی، ترافیك، آلودگی هوا و زندگی در قفسی به‌ نام برج و آپارتمان را به‌دنبال دارد.

وی تراكم بیش از حد جمعیت در تهران را موجب كاهش تولید و افزایش مصرف دانست و اضافه كرد: یكی دیگر از مشكلات تهران بافت زمین تهران است؛ چراكه كشور ما روی خط زلزله قرار دارد و ما سنگین‌ترین گسل‌ها را در تهران و اطراف آن داریم كه باید برای این موضوع چاره‌ای اندیشیده شود.

احمدی‌نژاد خاطرنشان كرد: اگر این گسل‌ها در نقطه‌ای دیگر بود نگرانی كمتری داشتیم؛ چراكه جمعیت زیادی در تهران زندگی می‌كنند و اگر اتفاقی بیفتد جمعیت گسترده‌ای از مردم در خطر قطعی هستند.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با تاكید بر لزوم مدیریت مشكلات تهران خاطرنشان كرد: در مدیریت تهران یك روش همین است كه تا همین الآن انجام داده‌ایم و با ایجاد بزرگراه، تأسیسات، حمل و نقل و كاهش هزینه زندگی با ارائه یارانه، نتایجی گرفته‌ایم اما قطعاً از این نتایج راضی نیستیم.

احمدی‌نژاد افزود: باید نگاهمان را عوض كرده و جور دیگری برنامه ریزی كنیم و اگر همه مشكلات ناشی از تمركز جمعیت در استان تهران است باید آن را درست كنیم؛ از همین رو باید برنامه‌ای كه جهت انتقال از تهران تنظیم شده با جدیت پیگیری شود.

وی با بیان اینكه بحث انتقال از تهران باید همانند پروژ‌ه‌ها پیگیری شود، گفت: این كار شدنی است كه قرار شده از كارمندان شروع كنیم؛ چرا كه بیشترین سرانه در تهران متعلق به كارمندان است.

رئیس جمهور همچنین در بحث انتقال كارمندان در پیگیری استان مقصد در انتقال كارمندان تأكید و خاطرنشان كرد: از كل استان تهران باید پنج میلیون نفر را منتقل كنیم كه اقلاً 3 میلیون باید از شهر تهران منتقل شوند.

احمدی‌نژاد افزود: علاوه بر كاهش جمعیت در استان تهران باید كاری كنیم كه سفرهای شهری نیز كم شود كه در این راستا دولت الكترونیك مطرح است هرچند چیز خوبی است اما این معنا نیست كه با دولت الكترونیك سفر‌ها كاهش پیدا می‌كند.

وی متذكر شد: اگر مردم برای كار اداری سفر نكنند، برای دید و بازدید و سایر كارها سفر خواهند كرد؛ بنابر این علاوه بر اجرای دولت الكترونیك باید كارهای دیگری هم انجام شود كه یكی از آنها طرح دوركاری است.

احمدی‌نژاد با بیان اینكه باید تا پایان سال حداقل 40 درصد از كارمندان از طریق طرح دوركاری كارهای خود را انجام دهند، اظهار داشت: وقتی طرح دوركاری مطرح می‌شود بعضی از شیاطین به خانم‌ها می‌گویند نروید؛ چرا كه بعدا شما را كنار می‌گذارند در حالی كه این‎گونه نیست.

رئیس جمهور یكی دیگر از اقدامات لازم در مدیریت را بهینه‌سازی هزینه‌ها برشمرد و گفت: در دولت نهم و دهم جلوی بسیاری از ریخت و پاش‌ها گرفته شده هزینه‌ها پایین آمده اما باور بنده این است كه در هزینه‌های مصرفی و پروژه‌ها باز هم می‌شود هزینه‌ها را كم كرد.

احمدی‌نژاد افزود: در پروژه‌ها جای صرفه‏جویی زیادی وجود دارد و بخشی از افزایش هزینه‌ها از برنامه‌های نامتجانس نشأت می‌گیرد؛ بنا بر این اگر طبق برنامه ریزی قرار است تا پایان سال 20 مدرسه ساخته شود، نباید ساخت 21 مدرسه را شروع كنیم؛ چرا كه این كار موجب می‌شود هزینه‌ها بالا رفته و طبق برنامه پیش نرویم.

وی همچنین با اشاره به لزوم ادغام برخی ساختمان‌های دولتی در تهران تصریح كرد: با تجمیع برخی از ساختمان‌های دولتی می‌شود خیلی از هزینه‌ها را كم كرد؛ همان‏طور كه تلاش كردید و هزینه بنزین را در دستگاه‌های دولتی به نصف رساندید می‌توانید در سایر هزینه‌ها هم صرفه‏جویی كنید.

رئیس جمهور با بیان اینكه حتی می‌شود پول به دست آمده از صرفه‏جویی را به خود كارمندان پرداخت كرد،‌ گفت: باید ساختمان‌های اضافی را فروخته و آن را خرج مردم و كارهای عمرانی كرد و در این راستا می‌شود استاندار ستادی درست كند تا تجمیع كنیم.

احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از اقدامات مدیران به كارهای انجام شده در استان تهران اشاره و خاطرنشان كرد: می‌خواهیم برای جهان الگو باشیم آیا الان توانسته‌ایم الگو باشیم در حالی كه نتوانسته‌ایم بنابراین باید مدیریت كرده و بیشتر تلاش كنیم.

وی افزود: باید صرفه‏جویی را از دستگاه‌ها شروع كنیم به گونه‌ای كه برای مردم آشكار شود و بعد به مردم بگوییم كه در هزینه‌ها صرفه‎جویی كنند؛ از دیگران كه نمی‌شود انتقاد كرد چرا كه غوغا می‌كنند از خودمان كه می‌توانیم انتقاد كنیم بنابراین باید از خودمان شروع كنیم.

احمدی‌نژاد اضافه كرد: گزارشی دریافت كردم كه از سال 66 تاكنون برای مترو 5 هزار و 700 میلیارد تومان خرج شده كه اگر می خواستیم یك جا بهترین سیستم‌ها را در این زمینه بخریم، ارزان‌تر تمام می شد و از این رو باید در مدیریت و هزینه‌ها با برنامه پیش رویم.

رئیس جمهور با اشاره به اینكه بسیاری از مدیران امروز همان بچه‌های جبهه و جنگ هستند كه با كمترین امكانات بیشترین كارها را انجام می‌دادند، ابراز داشت: الان كه دیگر خمپاره، شیمیایی و جنگ نیست. آیا نمی‌توانیم با كمترین امكانات بیشترین خدمات را به مردم در كشور ارائه كنیم در حالی كه این كار شدنی است.

احمدی‌نژاد در عین حال افزود: البته تلاش كرده‌اند ذائقه ملت‌ها را عوض كنند و از بزرگ‌ترین خیانت‌ها این بود كه تلاش شد ذائقه مردم را به ذائقه‌ای فردی، شخصی و خودخواهی تبدیل كنند كه موفق نشده و نخواهند شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاكید بر لزوم رسیدگی به مشكلات آحاد مردم خطاب به مدیران خاطرنشان كرد: اكثر شما برنامه‎ریز بوده و نگاه كلان دارید كه این خوب است ولی به این معنی نیست كه از امورات و مشكل مردم كه به نظر كوچك می‌آید غافل شویم.

"ما با كسانی كه درد جیب و شكم خود را دارند كاری نداریم اما باید به مشكل تك تك مردم رسیدگی شود؛ چرا كه این مسائل نیز به اندازه مسائل كلان مهم است ".

رئیس جمهور با اشاره به مشكل بوروكراتیك و اداری كشورمان گفت: در كشور ما كه مشكل بوروكراتیك و اداری وجود دارد، باید خودمان مقداری اهتمام داشته باشیم و اگر فردی مشكلی را مطرح كرد آن مشكل را مشكل خودمان بدانیم.

احمدی‌نژاد افزود: برخی وقت‌ها یك مشكل كوچك در زندگی فردی یك مشكل حیاتی است و زندگی آن فرد را بر هم می‌زند بنابراین وقتی شما مدیران وقتی یك گره كوچك را باز می‌كنید به دنبال آن 500 گره از زندگی فردی باز می‌شود؛ الان كسانی هستند كه با 500 یا 300 هزار تومان زندگی‌شان نجات پیدا می‌كند.

وی تاكید كرد: اعتقادات ما با مادیون فرق می‌كند؛ چرا كه بعضی وقت‌ها حل یك مشكل كوچك دعای آن فرد را به دنبال دارد كه موجب می‌شود مشكل ما هم حل شود.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تاكید بر لزوم قدرشناسی مدیران از فرصت خدمتگزاری در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز در بهترین مقطع تاریخ بشر، مقطعی كه آستانه تحول جهانی و حكومت جهانی و تحقق آرزو و وعده همه انبیای الهی هستیم و در بهترین كشور و بین بهترین ملت و در آن ملت در بین بهترین‌ هایشان امروز فرصت خدمتگزاری پیدا كرده‌ایم كه باید قدر این را بدانیم.

احمدی‌نژاد ادامه داد: چقدر بزرگان در طول تاریخ منتظر این فرصت بودند چرا كه این فرصت با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست.

وی با بیان اینكه مدیران به همان اندازه كه به مردم احساس دین می‌كنند مدیر هستند، متذكر شد: اگر از ته دل احساس كردیم كه خادم و بدهكار مردم هستیم زندگی‌مان یك رنگ و بو و معنای دیگر پیدا می‌كند.

رئیس جمهور با اشاره به اینكه چقدر زیباست اگر دیدیم مشكل فردی حل نشده، پیگیری كرده و به سرانجام برسانیم، تصریح كرد: در این بخش یكی دو سال است كه كوتاهی كرده‌ام اما حتما این مسئله را پیگیری می‌كنم.

احمدی‌نژاد افزود: چقدر زیباست كه همه دنبال كار و خدمت باشند و امیدواریم روزی برسد كه مشكل مردم را مشكل خودمان بدانیم.

وی با طرح سؤالی مبنی بر اینكه چه زمانی اتفاق می‌افتد كه مشكل مردم را مشكل خودمان بدانیم، اظهار داشت: این اتفاق زمانی رخ می‌دهد كه عاشق مردم باشیم چرا كه بدون عشق به مردم امكان ندارد انسان در خدمت به مردم حركت كند و عشق به مردم عینیت عشق به خداست.

رئیس جمهور معیار عشق به خدا را عشق به خلق خدا عنوان و خاطرنشان كرد: حلقه اتصال بین خدا و مردم و عشق الهی و عشق به مردم تجلی عشق به حقیقت هستی یعنی امام است؛ كسی كه عاشق خط امام و ولایت است از یك طرف عاشق خدا و از طرف دیگر عاشق مردم است.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینكه در دو دوره دو خاندان بی‎افتخار و ذلیل تحت تاثیر دشمن و شیاطین به بسیاری از ضوابط انسانی و فرهنگ ما آسیب رساندند، تصریح كرد: وقتی می‌گوییم انقلاب كردیم، باید اینها را نیز اصلاح كنیم. یك ملت مومن، الهی و آرمانی و پیشگام باید همدیگر را دوست داشته و پشتیبان هم باشند.

وی در همین خصوص ادامه داد: متاسفانه بعضی‌ها بعد از انقلاب هم سعی كردند آن اخلاق فاسد و پوسیده را ترویج دهند و طوری شد كه وقتی فردی به یك موقعیتی رسید، فكر كند موقعیت شخصی است و باید جیب خود را پر كند و متاسفانه اینها خود را صاحب ملت می‌دانند و به جای اینكه جوابگو باشند، سؤال می‌كنند كه این اخلاق آمریكایی است.

رئیس جمهور گفت: اینها سعی كردند كه این اخلاق را منتشر كنند در حالی كه اول انقلاب در همین سپاه یك فضایی حاكم بود كه پول می‌گذاشتند و هر فرد به اندازه نیاز خود از آن برمی‌داشت، هرچند نمی‌گویم كه این گونه باشد باید به همین كه می‌دهند قانع باشند.

احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امروز چشم دنیا و ملت به شما مدیران است و بایستی یك الگو بسازیم.

وی در خصوص مفهوم حكومت و رابطه مردم با حكومت در نظام ولایی نیز خاطرنشان كرد: مفهوم حكومت و رابطه مردم با حكومت با دنیای مادی سرمایه‌داری متفاوت است چرا كه این مردم توقع بالایی از حكومت دارند و كسانی كه می‌گویند چرا توقع مردم را بالا می‌برید جاهل هستند و نظام ولایی را نمی‌شناسند در حالی كه مردم به همان نسبت كه آماده فداكاری برای حكومت هستند، به همان نسبت از حكومت توقع دارند و حكومت نیز باید پاسخگوی مردم باشد.

احمدی‌نژاد بخش پایانی سخنان خود را به بحث الگوی ایرانی – اسلامی اختصاص داد و با طرح سؤالی مبنی بر اینكه چرا هرچه سرمایه‌گذاری می‌كنیم به نتیجه مطلوب نمی‌رسیم، گفت: دلیل اینكه هرچه سرمایه گذاری می‌كنیم به نتیجه مطلوب نمی‌رسیم این است كه باید الگوی خودمان را داشته باشیم كه داریم و باید آن را پردازش كنیم.

رئیس جمهور مجددا مدیران استان تهران را مورد خطاب قرار داد و نوید داد: من مطمئن هستم كه با همت شما استان تهران الگو خواهد شد.

 

تبلیغات