تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

خبری دیگر از سیگار کشیدن !!

خبری دیگر از سیگار کشیدن !!
بعضی افراد که چین‌های عمیقی در چهره دارند، سیگاری بوده‌اند و این چین و چروک‌هایشان با تعداد و سال‌های مصرف سیگار افزایش یافته است. محققان معتقدند سیگار تاثیر بیشتری نسبت به نور خورشید در ایجاد چین و چروک‌های چهره دارد…

در یک مطالعه روی سیگاری‌هایی که پوست روشن داشته‌اند و روزانه کمتر از ۲ ساعت در معرض نور خورشید بوده‌اند مشخص شد که چین و چروک پوست آنها به طور چشمگیری بیشتر از افراد مشابه غیرسیگاری بوده است. در تعریف «صورت سیگاری»، پزشکان می‌گویند: «خطوط و چروک واضح و مشخص در صورت، نمایان بودن برجستگی‌های استخوانی صورت، چهره کدر و نحیف با نمای گلگون با مخلوطی از ته‌رنگ نارنجی یا ارغوانی مایل به قرمز.»

در یک بررسی روی چهره سیگاری‌ها دیده شد که ۴۶ درصد آنها «صورت سیگاری» داشته‌اند؛ در حالی که تنها ۸ درصد کسانی که قبلا سیگاری بوده‌اند دارای «صورت سیگاری» بوده‌اند و هیچ‌کدام از غیرسیگاری‌ها شامل این تعریف نشدند. تغییرات صورت سیگاری‌ها تحت تاثیر نور خورشید، سن، طبقه‌ اجتماعی و تغییرات اخیر وزن قرار نمی‌گیرد. بعضی پزشکان نقش آفتاب را بیشتر از سیگار می‌دانند و در صورتی که سیگار با‌ آفتاب همراه باشد، آثار آن در ایجاد چین و چروک چندبرابر خواهد شد. در این میان، خانم‌های سیگاری به علت کاهش نسبی الیاف کلاژن پوست‌شان نسبت به آقایان سیگاری بیشتر در معرض چین و چروک پوست هستند. سیگار از ۴ طریق باعث چروکیدگی پوست می‌شود:آسیب به الیاف الاستیک و کلاژن که حالت نرمی و ارتجاعی به پوست می‌دهند؛ کاهش سطح ویتامین A در پوست که نقش محافظتی در مقابل سموم شیمیایی دارد؛ کاهش رطوبت لایه شاخی پوست و کاهش سطح استروژن در خانم‌ها (حالتی شبیه یائسگی زودرس).

 

تبلیغات