تبلیغات

تبلیغات

آشنایی با هواپیمای F-117 + عکس

مجموعه : علمی
آشنایی با هواپیمای F-117  + عکس

طولانی ترین پروازش را به مدت هجده و نیم ساعت بدون توقف از پایگاه هوایی هولمان(Holloman) به سمت كویت انجام داد كه این ركورد بین هواپیماهای تك سرنشینه هنوز پابرجاست.

طراحی به گونه ای بود كه سطح رویی را اشكال ذوزنقه ای و مثلثی تشكیل می دادند و سطح زیرین بسیار صاف بود و توانایی پراكندن انبوه امواج رادارهای دشمن را داشت. یكی دیگر از تكنیك های به كار گرفته شده استفاده از مواد جاذب امواج راداری (Radar Absorbent Material) در بدنه اصلی بود تا بتواند نیروی این امواج را بگیرد و اجازه بازگشت كامل به آنها ندهد. از بزرگترین مشكلات طراحی با چنین سطح بدنه و بالی، پایداری هواپیما بود كه نباید دچار پیچش های خطرناك (pitch، roll) می شد. در اوایل سال ۱۹۷۷ بخش تحقیقات دفاعی پیشرفته (DARPA) آمریكا طی قراردادی درخواست ساخت دو هواپیمای قابل پرواز (با مقیاس ۶۰   درصد) را با نام پروژه
(have-blue) از شركت لاكهید كرد. بعدها این پروژه به بخش فرماندهی سیستم نیروی هوایی منتقل شد. قرار بود كه نمونه پروازی اول برای ارزیابی مشخصات پروازی و نمونه دوم برای ارزیابی عكس العمل امواج راداری ساخته شوند. موتورهایشان را شركت جنرال الكتریك با مدل J-85 ساخت. طراحی چرخ ها را از هواپیمای A-10 اعانه گرفت و سیستم هدایت الكتریكی (FBW) آنها را نیز از هواپیمای F-16 گرفته بودند. صندلی پرتاب نیز مانند هواپیمای F-5 بود و در كل آن را می توان یك انتخاب از بهترین مشخصات هواپیماهای جنگنده آمریكایی دانست.

جنس بدنه F-117A را آلومینیوم و تیتانیوم تشكیل می دهند و پوشش خارجی را نوعی مواد خاص جاذب رادار می پوشاند كه هنوز جنس این مواد برای كسی آشكار نیست و از اسناد سری نیروی هوایی به حساب می آید. مدل موتورها عوض شد و از آن به بعد هر F-117 مجهز به ۲ موتور بدون پس سوز شركت جنرال الكتریك با مدل F-404 GE-F1D2 است كه مستقل از موتور هواپیمای F/A18(Hornet) با مدل
F-404-GE-400 محسوب می شود.
این دو موتور در دو طرف بدنه اصلی قرار دارند. هركدام دارای یك ورودی مستقل هستند كه یك چارچوب فلزی مشبك در جلوی هر ورودی قرار دارد و تا هنگامی كه
F-117 در ارتفاعات پایین پرواز می كند، صدای كمتری از موتورهایش خارج می شود و در این صورت رادارها نمی توانند به راحتی او را تشخیص دهند. خروجی موتورها به گونه ای طراحی شده است كه كمترین حرارت را از خود نشان می دهند و به همین خاطر رادارهای حساس حرارتی نمی توانند آن را ردیابی كنند.
با آمیخته ای از تكنیك ها و فناوری های رادارگریز (Stealth) از هر مترمربع این هواپیمای نامرئی تنها ۰۰۱/۰ متر آن برای رادارها مرئی و قابل دید است كه در این صورت در فواصل بیشتر از ۸ تا ۱۶ مایل
F-117 را فقط به صورت یك پرنده معمولی می بینند.
یكی از دلایل پایداری F-117 طراحی بی نظیر آیرودینامیكی و بالچه های عقبی است. این بالچه ها تماماً قابل خم شدن هستند و به صورت V شكل در انتهای هواپیما قرار دارند. كابین خلبان دید بسیار خوبی دارد و توسط ۵ قطعه شیشه ای شفاف محافظت می شود. سقف كابین به سمت پشت باز می شود و لبه های دندانه ای دارد تا هنگامی كه بسته می شود به صورت یكپارچه با بدنه اصلی به نظر نیاید و باز هم سطح مقطع راداری كم تر شود. شیشه جلویی توسط پرده نازكی از طلا پوشیده شده تا امواج داخل كابین برای رادارها نمایان نشود.


آشنایی با هواپیمای F-117 + عکس

F-117 یك محفظه حمل تسلیحات داخلی دارد و از هیچ گونه آویزگاه (hardport) بهره نمی برد. لبه درهای این محفظه نیز دندانه ای است به همان دلیل كه برای كابین گفته شد.
هر محفظه توانایی حمل ۵۰۰۰ پوند بار را دارد و می تواند اكثر موشك های پیشرفته را
نظیر GBU-10، GBU-12، GBU-27 و MK-84 (بمب هدایت شونده) و بمب نفوذی (بمبی كه تا بخشی از زمین فرو می رود سپس منفجر می شود) BLU-109 با خود حمل كند.
برای كم شدن امواج راداری نمی تواند از رادارهای ناوبری و یا هدفیابی قوی استفاده كند و به جای آن از سیستمی پیشرفته به نامDLIR بهره  می برد تا توسط لیزر، هدف را مشخص كرده و به آن هجوم آورد. دوربین های بسیار قوی دید در شب دارد و می تواند در شب به دقت روز ایفای نقش كند به گونه ای كه از ارتفاع ۲۵۰۰۰ پایی تنها با یك متر اختلاف هدف را ببیند .
F-117 فلپ (flap) ندارد و برای فرود با تنظیم سرعت (حدود ۱۸۵ مایل در ساعت) از یك چتر نیز استفاده می كند تا بر اثر مقاومت هوا از سرعت آن كاسته شود. برای احتیاط دو چتر دارد تا اگر یكی از آنها عمل نكرد، خلبان با خطر مواجه نشود. می تواند برد نامحدودی داشته باشد زیرا قابلیت سوختگیری در آسمان (Air Refueling) را دارد و به واسطه آن به هر میزان كه بخواهد می تواند پرواز كند. جایگاه سوختگیری هوایی در پشت كابین خلبان قرار دارد و به همین خاطر سوختگیری توسط F-117 برای خلبان كار مشكلی است زیرا با توجه به طراحی كابین هیچ گونه دیدی نسبت به بازوی سوختگیری در پشت سرش ندارد.
F-117 اولین پروازش را در نوادا و در تاریخ ۱۸ ژوئن سال ۱۹۸۱ تنها ۳۱ ماه پس از تصمیم ساخت آن انجام داد.
اولین F-117 در ۱۹۸۲ و آخرین آن در تابستان سال ۱۹۹۰ به یگان هوایی آمریكا پیوست. اولین عملیاتش را در دسامبر ۱۹۸۹ علیه پاناما و در زمان ریاست جمهوری جورج بوش انجام داد. در پاناما عملیات سختی نداشت زیرا هیچ دیوار دفاع هوایی مستحكمی وجود نداشت و F-117 با آرامش خاطر بر فراز آسمان آنجا پرواز می كرد و به پرتاب  بمب های هدایت شونده مشغول بود.
از آن به بعد به عنوان یكی از حامیان نیروی هوایی آمریكا شناخته شد و توانست لقب شاهین شب (night Hawk) را بگیرد كه به حق لقبی شایسته بود. در عملیات طوفان صحرا كه در عراق انجام شد، این شاهین تیزپرواز ۱۳۰۰ سورتی پرواز داشت و توانست ۱۶۰۰ هدف ارزشمند را مورد حمله قرار دهد. شاهین شب تنها هواپیمایی بود كه جواز حمله به بخش مركزی شهر بغداد را دریافت كرد. طولانی ترین پروازش را به مدت هجده و نیم ساعت بدون توقف از پایگاه هوایی هولمان(Holloman) به سمت كویت انجام داد كه این ركورد بین هواپیماهای تك سرنشینه هنوز پابرجاست.
در سال ۱۹۹۹ ، ۲۴ فروند F-117 به خدمت نیروهای ناتو(NATO) درآمد كه در پایگاه های آویونای (Aviona) ایتالیا و اسپانگدالم (Spangdahlen) آلمان قرار گرفتند و توانستند به عنوان پشتیبانی دقیق در ۲۴ مارس ۱۹۹۹ علیه یوگوسلاوی آغاز به كار كنند.
تاكنون F-117 با شاهین شب تمامی عملیاتش را با دقت و ظرافت انجام داده و هم اكنون در قرن جدید با وجود به روز كردن آنها توسط شركت لاكهید مارتین باید منتظر آمار دقت عملكرد او باشیم.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات