تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

دیابتی ها مویز بخورند ( تغذیه مناسب)

مجموعه : تغذیه مناسب
دیابتی ها مویز بخورند ( تغذیه مناسب)
مویز در سال های اخیر در آجیل فروشی ها جایگاه خاصی به خود اختصاص داده است….
این عضو کوچک خشکبار در واقع همان کشمشی است که از انگورهای سیاه مجلسی قرمز یا انگور شاهانی تهیه می شود. درخت انگور یا مو با نام علمی VITIS VINIFERA و با نام عمومی GRAPE بیش از ۵ هزار سال قبل از میلاد بومی آسیای غربی شده و فسیل برگ آن به دوران ماقبل تاریخ برمی گردد. انگور دارای انواع فراوانی است که از نظر شکل ظاهری و رنگ متفاوت بوده ولی در خواص تا حد زیادی شبیه یکدیگرند.
انگور در اثر خشک شدن خواص خود را از دست نمی دهد و حتی اثر نیروبخش آن بیشتر می شود. جالب است بدانید که عمده قند انگور، فروکتوز است که برای افراد مبتلا به دیابت مشکل ساز نیست. همچنین در سال های اخیر فلز کروم در انگور تشخیص داده شده که موجب کاهش قند خون می شود. یکی از دلایل مصرف کشمش و مویز به جای قند به همراه چای از قدیم به خصوص در افراد دیابتی وجود قند فروکتوز و فلز کروم در انگور تازه و خشک است. بهترین و پرخاصیت ترین نوع مویز، مویز پرگوشت، کم دانه یا بی دانه است.
البته دانه انگور دارای ترکیبات بسیار با ارزش و روغن خوبی است که در صورت له شدن از آن جدا می شود. خواص مهم انگور که تاکنون مورد تایید قرار گرفته، عبارت است از: اثرات ضد درد، ضد چسبندگی پلاکت ها، ضدآلرژی، ضد آلزایمر، ضد سفت و سخت شدن رگ ها، محافظ کبد، ضد سرطان، ضد ادم، ضد باکتری، افزایش دهنده قوای ****، ملین، ادرارآور، مقوی قلب، کاهش دهنده کلسترول، محرک ایمنی بدن، کاهش دهنده چربی خون و محافظت از اثر اشعه ها (آفتاب). این ماده غذایی برای تقویت حافظه نیز مفید است و بهتر است هر روز قبل و یا به همراه صبحانه مقداری از آن را استفاده کرد. مویز همچنین به تقویت معده کمک کرده و برای افرادی که ناراحتی های گوارشی دارند، مفید است.
باید اضافه کرد که ترکیبات بنفش (قرمز) رنگ انگور که در مویز وجود دارد ترکیبات آنتوسیانین بوده که دارای خواصی از جمله ضدسرطان، ضد تصلب شرایین و ضد آلزایمر است. با توجه به اثرات ارزشمند آنتوسیانین ها که به مقدار قابل توجه در انگور سیاه یا مویز وجود دارد می توان دریافت که خواص آنها از انگور سبز و کشمش آن به مراتب بیشتر و کامل تر است پس چه بهتر که انتخاب اول شما آنها باشند.
علاوه بر همه اینها، در سال های اخیر از دانه انگور، روغنی به بازار عرضه می شود که مصرف خوراکی اش بسیار مفید بوده و می تواند جایگزین روغن آشپزخانه شود. این روغن دارای خاصیت نرم کنندگی قابل توجه و اثرات ضد سرطانی است و مصرف آن باعث بالا رفتن چربی و کلسترول نمی شود.
همچنین عصاره دانه انگور دارای موادی شبیه به انگور، مویز و کشمش است و اکثر خواص آنها را داراست، به طوری که در سال های اخیر از آن مکمل های دارویی و غذایی متعددی ساخته شده است.
 

تبلیغات