تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

اختصاص 3 میلیون تومان تسهیلات بانكی به مشاغل خانگی

مجموعه : مجله خبری
به گزارش ایسنا، عبدالرضا شیخ‌الاسلامی در حاشیه امضای تفاهم نامه‌ای برای ایجاد كتابخانه در پنج هزار كارخانه و واحد صنعتی كشور با همكاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: طبق توافق وزارت كار و امور اجتماعی با بانك مقرر شد سیستم بانكی برای هر شغل خانگی سه میلیون تومان تسهیلات و صندوق مهر امام رضا (ع) برای هر شغل پنج میلیون تومان تسهیلات اختصاص دهد. برای اشخاص پشتیبان كه كار خوشه‌سازی را انجام می‌دهند سیستم بانكی كشور برای هر فرد یا شركت پشتیبان یك میلیارد تومان و صندوق مهر امام رضا (ع) یك میلیارد ریال اختصاص داد.

وی افزود: ‌پیش بینی كردیم در طی چند ماه باقی مانده از سال مبلغ یك صد میلیارد تومان معادل هزار میلیارد ریال تسهیلات با همكاری سیستم بانكی قرض‌الحسنه‌ای برای این منظور اختصاص دهیم.

وزیر كار وامور اجتماعی تصریح كرد:سیستم بانكی همیشه مشكلاتی دارد ولی چون رییس جمهور در شورای عالی اشتغال تاكید بسیاری برای ارائه این تسهیلات داشت این اتفاق قطعا می‌افتد.

وی با تاكید براین كه از جمله وظایف ستاد حمایت و ساماندهی مشاغل خانگی جمع‌آوری این مشاغل است، ادامه داد: اعلام فهرست اسامی مشاغلی كه در زمره پوشش حمایتی ساماندهی از مشاغل خانگی قرار می گیرند بر عهده این ستاد است این ستاد متشكل از نمایندگان دستگاه‌های مختلف و كارشناسان است.

شیخ‌الاسلامی در این مورد ادامه داد: ‌در این جلسات فرایندهای كارشناسی صورت می‌گیرد و مشاغل خانگی یك فهرست كه البته قطعی نیست اعلام می‌شود.

وزیر كار وامور اجتماعی با بیان این‌كه این فهرست‌ها به صورت سالانه اعلام می‌شود، تصریح كرد: هر شغلی كه مناسب باشد در این فهرست قرار می‌گیرد.

وی در رابطه با انتخابات كانون عالی كارفرمایان گفت: انتخابات همیشه برگزار می‌شود و ضوابط و مقررات مشخص دارد.ما در امر انتخابات دخالتی نداریم و این یك موضوع كاملا صنفی است. وظیفه ما فقط نظارت بر روی انتخابات و رسیدگی به شكایت است و تاكنون در این باره شكایت جدی صورت نگرفته است.

شیخ الاسلامی درباره تعیین حداقل دستمزد كارگران در سال آینده اظهار كرد: این امر یك فرآیند قانونی دارد، در شورای عالی كار علاوه بر وزارت كار وامور اجتماعی، شركای اجتماعی این وزارتخانه از جانب كارگری و كارفرمایی نیز حضور دارند.

وی افزود: این سه عضو براساس گزارش‌ها و مستندات موجود در یك فرایند جمعی و با همفكری به یك نقطه مشترك برای تعیین دستمزد كارگران در سال آینده می‌رسند.

وزیر كار وامور اجتماعی در زمینه تصویب هدفمندسازی بر روی معیشت اقشار ضعیف جامعه بیان كرد: هدفمندسازی هنوز اجرا نشده و آثار آن نیز هنوز روشن نشده است اجرای طرح هدفمند كردن یارانه‌ها در جهت توانمند كردن اقشار ضعیف جامعه است.

وی ادامه داد: كارگران اكثرا جزء دهك‌های كم درآمد جامعه هستند و به این دلیل یارانه نقدی دریافت می‌كنند ما انتظار داریم به دلیل دریافت این یارانه‌های نقدی وضعیت امرار و معاش آن‌ها بهبود یابد.

 

تبلیغات