تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

کشف نوع پردازش چهره افراد در مغز توسط پژوهشگر ایرانی “ام. آی. تی”

مجموعه : دانش و فناوری
کشف نوع پردازش چهره افراد در مغز توسط پژوهشگر ایرانی “ام. آی. تی”
نورولوژیست ایرانی "ام. آی. تی" که دوره کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه تهران گرفته است در تحقیقات خود کشف کرد که چهره افراد در فضاهای مختلفی از مغز که با بخشهای مختلف میدان دید ارتباط دارند پردازش می شود و می تواند مرد یا زن بودن فرد را از روی چهره تمایز دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، تیم تحقیقاتی "آرش افراز" از موسسه تحقیقات مغز "مک گاورن" در "ام. آی. تی" بوستون در کشف شگفت انگیزی نشان داد علت اینکه مشخصه های چهره می توانند نشان دهند که صاحب چهره زن یا مرد است این است که این مشخصه ها در دو فضای مختلف مغز پردازش می شوند که این فضاهای مغزی با میدان دید ما مرتبط هستند به طوریکه اگر ما چهره یک فرد را با یک طرف میدان دید خود ببینیم به نظرمان می رسد که چهره یک مرد است و اگر با طرف دیگر این میدان دید همان مشخصه های چهره ای را تماشا کنیم به نظر می رسد که چهره مربوط به یک زن است.

این کشف آرش افراز می تواند عقیده قدیمی بسیاری از نورولوژیستها را به چالش بکشد. برمبنای این عقیده قدیمی، زمانی که مغز یک شیء را می بیند این دیدن به جاییکه شیء قرار دارد و نسبت موقعیت آن با موقعیت ناظر ارتباطی ندارد.

 

کشف نوع پردازش چهره افراد در مغز توسط پژوهشگر ایرانی \"ام. آی. تی\"

تیم تحقیقاتی این پژوهشگر ایرانی موسسه تکنولوژی ماساچوست کشف کرد که مغز، بعضی از چهره ها را همانند چهره یک مرد می بیند زمانی که این چهره ها در یک ناحیه از میدان دید فرد دیده شود اما زمانی که در ناحیه متفاوتی از میدان دید دیده شود به صورت چهره زن نمایان می شود.

اما در دنیای واقعی این اثر دیده نمی شود چرا که مشخصه های تمایز دهنده میان دو جنس از قبیل پوشش و نوع لباس بسیار زیاد است و بنابراین افراد توجه چندانی به چهره افرادی که می بینند ندارند. 

این درحالی است که اگر این شاخصهای اضافی (نوع لباس و پوشش و ابعاد بدن) حذف شوند گروههای نسبتا کوچکی از نورونها در مغز که تفاوت بخشهای یک صحنه را تجزیه تحلیل می کنند می توانند در شناسایی چهره دیگران ما را گمراه کنند.

تیم "آرش افراز" به منظور دستیابی به این نتایج با استفاده از یک رایانه چهره ساز آزمایشی را انجام داد. در این آزمایش تصاویری تنها از چهره افراد به داوطلبان نشان داده شد.

آرش افراز در این خصوص اظهار داشت: "این چیزی است که شما هرگز به آن فکر نمی کرده بودید. اینکه شما به دو چهره یکسان نگاه کنید و فکر کنید که این دو چهره متفاوت به نظر می رسند."

در این آزمایش به داوطلبان یک سری تصاویر رندوم از چهره نشان داده شد درحالی که این چهره ها از چهره زن تا چهره مرد طبقه بندی شده بودند و داوطلبان باید جواب می دادند که کدام یک از این چهره ها به صورت زن و کدام یک را به صورت مرد می بینند.

به شرکت کنندگان گفته شد که بر روی مرکز نمایشگر رایانه خیره شوند. سپس چهره ها به صورت تصاویر اسلاید در نقاط مختلف نمایشگر با سرعت تنها 50 میلی ثانیه ظاهر می شدند. شرکت کنندگان باید تصاویر را از فاصله 21 اینچی (حدود 56 سانتیمتری) از مانیتور تماشا می کردند.

 

کشف نوع پردازش چهره افراد در مغز توسط پژوهشگر ایرانی \"ام. آی. تی\"

براساس گزارش دیلی میل، به گفته این محقق ایرانی، کورتکس بینایی، ناحیه ای از مغز که در آن تصاویر پردازش می شوند، محتوی سلولهای گروه بندی شده ای است که هر یک از آنها بخشی از یک تصویر را تجزیه تحلیل می کنند.

به نظر می رسد که در داخل هر گروه، تعداد نسبتا کوچکی از نورونها وظیفه بررسی جنسیت چهره ها را به عهده دارند به طوری که اگر تعداد سلولهای پردازش کننده چهره مرد بیشتر باشد، فرد بیشتر چهره ها مردانه می بیند و برعکس.

آرش افراز در حال حاضر در موسسه تحقیقات مغز "مک گاورن" ام. آی. تی" دانشجوی دوره پست دکتری در رشته علوم بصری است. وی دکتری خود را در رشته روانشناسی در سال 2009 از لابراتوار علوم بصری دانشگاه هاروارد گرفت و فوق لیسانس خود را در سال 2003 از علوم پزشکی دانشگاه تهران دریافت کرد.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز

تبلیغات