تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

رئیس ستاد بحران كشور: رزمایش ایمنی در برابر زلزله در سراسر كشور برگزار می‌شود

مجموعه : مجله خبری
رئیس ستاد بحران كشور: رزمایش ایمنی در برابر زلزله در سراسر كشور برگزار می‌شود
معاون وزیر كشور و رئیس ستاد بحران كشور گفت:رزمایش سراسری ایمنی در برابر زلزله تحت عنوان «ولایت» روز هشتم آذر ماه جاری در كشور برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا، حسین باقری امروز شنبه در حاشیه بازید از هنرستان مصلی نژاد شهرری كه بعنوان مركز مانور سراسری زلزله هشتم آذر انتخاب شده است افزود: رزمایش ایمنی در برابر زلزله از هشتم آذز ماه سال 75 با پنج مدرسه و یك هزار دانش آموز شروع شد.

وی اظهار كرد: سال گذشته یازدهمین رزمایش ایمنی در 140 هزار مركز آموزشی در داخل و خارج از كشور با 14 میلیون دانش آموز برگزار شد.

رئیس ستاد بحران كشور گفت با توجه به موفقیت رزمایش قبلی، رزمایش امسال برای نخستین بار دركشور براساس طراحی جدید در شش گروه برگزار می‌شود.

وی افزود:این رزمایش به غیر از دانش آموزان و كارمندان برای نظامیان، بازاریان، كارگران و در ساختمانهای بلند مرتبه برگزار می‌شود.

باقری گفت كه این رزمایش برای نخستین بار با توجه به تاكید رئیس‌جمهور و وزیر كشور بطور عمومی در سطح كشور و در تمامی نهادها، وزارتخانه ها، دستگاهها اجرایی، بخش خصوصی و با مشاركت مردم برگزار می‌شود.

وی در خصوص انتخاب شهرری بعنوان پایلوت این رزمایش گفت: شهرری بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی قبله تهران است و از اهمیت و معنویتی خاص برخوردار است.

معاون وزیر كشور با اشاره به وجود فضاهای بسیار مناسب برای برگزاری رزمایش در شش گروه در شهرری افزود: فرمان آغاز رزمایش توسط مقام مدعو در مدرسه‌ای در شهرری صادر می‌شود و همزمان با آن رزمایش در سراسر كشور اجرا می‌شود.

وی پناهگیری، كنترل امكانات و تجهیزات برای تخلیه مجروحان و اسكان اضطراری را از مهم‌ترین بخش‌های این رزمایش ذكر كرد.

باقری گفت ایمنی در برابر زلزله، برف، كولاك، طوفان و آتش سوزی از حوادث مهمی است كه در این رزمایش اجرا می‌شود.

وی همچنین به اجزاء غیر سازه‌ای موجود در ساختمان اشاره كرد و افزود:گلدان، كتابخانه، آیینه، چوب لباسی، مهتابی و سایر لوازم باید درجای خود نصب شده باشند چرا كه با كوچكترین لغزش علاوه بر وارد كردن خسارت، تلفات انسانی برجا می‌گذارند.

رئیس ستاد بحران كشور گفت: همیشه تعداد تلفات و مجروحان زلزله كمتر از افرادی كه برای پناهنگیری محل را ترك می‌كنند به همین دلیل روی این موضوع حساسیت بیشتری است.

وی افزود:هلال احمر،شهرداری تهران،ستاد كل نیروهای مسلح و همه 14 كارگروهی كه با سازمان مدیریت بحران كشور كار می‌كنند بطور جدی با محوریت بسیج در این رزمایش حضور خواهند داشت.

باقری خاطر نشان كرد: این رزمایش با مشاركت بسیج مدارس، دانشگاهها، كارخانجات، محلات، ادارات، وزارتخانها، سازمانها، نهادها برگزار می‌شود.

وی با اشاره به شركت 50 مدرسه خارج از كشور در این رزمایش اظهار امیدواری كرد این رزمایش هر سال گسترده تر از قبل برگزار شود.

رئیس ستاد بحران كشور با اشاره به تلفات زلزله در لرستان،تربت حیدریه و هرمزگان گفت: دراین زلزله‌ها در فرار دانش آموزان تعداد 70 نفر از آنان مصدوم شدند درحالیكه سه نفر بر اثر فروریختن آوار و شكسته شدن شیشه دراین زلزله‌ها مجروح شده بودند.

وی بر برنامه ریزی و ارتقاء فرهنگ ایمنی درجامعه تاكید كرد.

تبلیغات